ODCZYN WASSERMANA (WR) - badanie wykorzystywane w diagnostyce kiły

2014-12-29 8:37

WR czyli badanie Wassermana to badanie serologiczne wykonywane w celu wykrycia przeciwciał skierowanych przeciwko krętkowi blademu czyli bakterii wywołującej kiłę. WR warto wykonywać regularnie, bo kiła wcale nie należy do rzadkości. U kobiet w ciąży odczyn Wassermana wykonuje się dwukrotnie.

ODCZYN WASSERMANA (WR) - badanie wykorzystywane w diagnostyce kiły
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Diagnostyka kiły – odczyn Wassermana
  2. Czemu służy badanie WR

Odczyn Wassermana to badanie serologiczne, które wykrywa kiłę. Kiła to choroba bakteryjna wywoływaną przez krętka bladego i przenosząca się drogą płciową. Istnieje kilka rodzajów kiły, zarówno tej nabytej, jak i wrodzonej.  Jest to niebezpieczna choroba, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Istnieje bowiem ryzyko przeniesienia zakażenia na płód drogą przezłożyskową, a także w czasie porodu. Skutki nieleczonej kiły mogą być różne -  samoistne poronienia, przedwczesny poród, obumarcie płodu w macicy czy też zgon noworodka. Aby skutecznie wyleczyć kiłę zdiagnozowaną w czasie ciąży, należy wykonać badania przesiewowe u ciężarnej. Zazwyczaj wykonuje się je w 1 i 3 trymestrze ciąży.

Diagnostyka kiły – odczyn Wassermana

Aby w porę wykryć kiłę konieczne jest przeprowadzenie badań serologicznych, polegających na wykrywaniu w surowicy krwi przeciwciał będących reakcją na zakażenie krętkiem bladym. Jednym z takich badań są tzw. testy nieswoiste, które wykrywają nieswoiste przeciwciała powstałe przeciwko lipidowym składnikom bakterii. Zaliczamy do nich m.in. odczyn Wassermana (badanie WR).

Czemu służy badanie WR

Badanie służy do wykrywania w surowicy krwi obecności przeciwciał świadczących o zakażeniu lub przebytej infekcji kiłowej. Wynik ujemny jest prawidłowy.Wskazania do wykonania badania WR:

  • badania profilaktyczne w kierunku kiły
  • rozpoznanie kiły
  • kontrolowanie procesu leczenia kiły

Przed badaniem należy podać swoje dane osobowe, ewentualny kontakt seksualny z osobą podejrzaną o zakażenie oraz poinformować o skłonności do krwawień (skaza krwotoczna).