USG tarczycy - badanie ultrasonograficzne tarczycy

2 komentarze
Autor: Monika Majewska

Badanie USG tarczycy pozwala na dokładną ocenę wielkości ewentualnych zmian tego gruczołu. USG tarczycy jest badaniem szybkim, bezbolesnym, nieinwazyjnym i bezpiecznym. Jednak USG tarczycy nie wykryje wszystkich chorób. Sprawdź, jak przebiega USG tarczycy, jakie są wskazania do jego wykonania i jakie schorzenia można zdiagnozować dzięki temu badaniu.

Badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy jest najprostszą i najmniej inwazyjną metodą badania tarczycy. Dzięki USG tarczycy można określić wielkość, rozmiar, kształt, położenie i strukturę tego gruczołu, a także stwierdzić, czy są obecne guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania tarczycy palcami, oraz takie, które nie są widoczne podczas scyntygrafii tarczycy.

W przypadku torbieli tarczycy czułość badania jest bliska 100 proc., co oznacza, że praktycznie wszystkie osoby ze zmianami torbielowatymi są prawidłowo rozpoznanie. Natomiast w przypadku złośliwych zmian nowotworowych badanie nie jest już tak czułe. Może jedynie sugerować, że rozwija się proces nowotworowy, co wymaga potwierdzenia innymi badaniami. Nie daje również odpowiedzi na pytanie, jaki jest stan czynności gruczołu, tzn. czy występuje nadczynność, czy niedoczynność tarczycy. W tym przypadku również konieczna jest dalsza diagnostyka.

Nie przegap

USG tarczycy - wskazania do badania

Lekarz zleca USG tarczycy zwykle w przypadku powiększenia tego gruczołu lub obecności jakiekolwiek zmiany w jej obrębie - guzków, torbieli czy wola - które w razie potrzeby można nakłuć pod kontrolą USG tarczycy, by pobrać materiał do badania histopatologicznego. USG tarczycy jest wykazane również wtedy, gdy badania hormonalne wykażą jakieś nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Badanie można również wykonać w celu kontroli leczenia hormonalnego tarczycy oraz oceny okolicznych węzłów chłonnych. Pozwala również odróżnić od siebie choroby autoimmunologiczne i nieautoimmunologiczne tarczycy.

USG tarczycy - jak się przygotować do badania?

Do badania nie trzeba się przygotowywać. Pacjent powinien jedynie mieć przy sobie wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy, a także wyników badań poziomu hormonów tarczycy i TSH (jeżeli były wykonywane).

USG tarczycy - na czym polega?

USG jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym, trwa do kilkunastu minut. Wykonuje się je na leżąco. Lekarz smaruje szyję specjalnym żelem, a następnie przesuwa po niej małą głowicę. Uzyskany dzięki niej obraz pokazywany jest na monitorze. Wynik przekazuje się w formie opisu, z załączonym wydrukiem obrazów ultrasonograficznych.

USG tarczycy - wyniki badania

Objętość tarczycy powinna wynosić maksymalnie 18-20 ml u kobiet i 25 ml u mężczyzn. Przekroczenie tej normy oznacza, że doszło do rozwoju tzw. wola tarczycy. Jeśli badanie wskazuje na jednolite powiększenie tarczycy, mamy do czynienia z wolem miąższowym. Natomiast jeśli w miąższu tarczycy pojawiają się pojedyncze guzki lub też wiele guzków, mowa o wolu guzkowym.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 26.05.2015

Komentarze (1 - 2 z 2)
Agnieszka, 11.05.2015 02.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W maju (25-26.05.2015) w Diagnosonie w Gdańsku będzie można za darmo zbadać sobie tarczycę w USG. Informacje o akcji: http://www.diagnoson.pl/index.php/usg-tarczycy/
 
UTA, 30.04.2015 18.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ciesze się ze trafilam na sympatycznych lekarzy bo to badanie było dla mnie stresem, w ogole boje się badan wszelkiego rodzaju, bylam w Medyceuszu w lodzi, okazalo się ze mam duze problemy z tarczyca nuestety
 
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Skala Papanicolau - wyniki cytologii w skali Papanicolau

Skala Papanicolau wciąż jest wykorzystywana przez część lekarzy do podawania wyników cytologii. Na...

więcej

30407

BADANIE ogólne MOCZU - analiza wyników

Zwykła analiza moczu (badanie ogólne moczu) przynosi cenne informacje nie tylko o funkcjonowaniu...

więcej

29505

TEST CIĄŻOWY - jak działają testy ciążowe i jak ich używać TEST CIĄŻOWY - jak działają testy ciążowe i jak ich używać

Testy ciążowe są niedrogie i łatwe w użyciu. Szybko dają wiarygodny wynik. Mogą potwierdzić ciążę...

więcej

33596

Badanie ogólne moczu: jak odczytać wyniki? Badanie ogólne moczu: jak odczytać wyniki?

Przynajmniej raz w roku warto zbadać mocz. Wynik badania ogólnego moczu pozwoli ocenić nie tylko...

więcej

30649

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Prawidłowa czynność serca płodu zawiera się między 110 a 160/min. 130/min i 135/min mieści się w tych granicach.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.