Biopsja mammotomiczna - badanie diagnozujące raka piersi

48 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie", Monika Majewska

Mammotomiczna biopsja piersi (MMT) to jedno z najnowocześniejszych metod diagnozowania raka piersi. Dzięki biopsji mammotomicznej w ciągu kilkunastu minut, za pomocą jednego nakłucia można pobrać kilka fragmentów tkanki do badania histopatologicznego. Biopsja mammotomiczna pozwala także leczyć łagodne zmiany w piersi. Sprawdź, czym polega biopsja mammotomiczna.

Mammotomiczna biopsja piersi, inaczej biopsja mammotomiczna gruboigłowa wspomagana próżnią lub MMT, to nowoczesna metoda diagnozowania raka piersi, która została wprowadzona w w 1999 r. Do tego czasu jedynymi metodami diagnozowania raka piersi były trzy rodzaje biopsji: cienkoigłowa, gruboigłowa i chirurgiczna.

Mammotomiczna biopsja piersi - wskazania

Biopsję mammotomiczną wykonuje się zwykle w przypadku uwidocznienia (w mammografii lub USG) bardzo małych, podejrzanych zmian, nieprzekraczających 1 cm i niewyczuwalnych podczas badania palpacyjnego.

Mammotomiczna biopsja piersi - na czym polega?

Pacjentka znajduje się w pozycji leżącej i otrzymuje znieczulenie miejscowe. Po uwidocznieniu zmian za pomocą USG, zostaje w nią wprowadzona igła biopsyjna mammotomiczna, składająca się z części rurkowatej, w której znajduje się specjalny otwór zwany komorą biopsyjną. Igła to jest połączona z urządzeniem o nazwie mammotom, który uruchamia system próżniowy, a następnie (pod kontrolą USG lub RTG czy MRI) wciąga zmianę (zasysa ją niczym odkurzacz) do komory biopsyjnej.

Biopsja mammotomiczna stosowana jest w najlepszych ośrodkach onkologicznych w kraju i jest refundowana przez NFZ

Potem mammotom uruchamia nóż rotacyjny, który wycina część tkanki znajdującą się wewnątrz igły. Następnie system podciśnieniowy wysysa pozostały fragment tkanki na zewnątrz igły. Teraz lekarz może pobrać kolejne zmienione chorobowo fragmenty. Te już pobrane zostają odprowadzone do specjalnego pojemnika. Pobrany materiał jest przesyłany do badania hisotopatologicznego.

Potrzebny wycinek pobiera się w znieczuleniu miejscowym, zabieg trwa około 20 minut, a uzyskana próbka z blisko stuprocentową pewnością pozwala wykluczyć lub potwierdzić obecność komórek nowotworowych.

Po biopsji pacjentka ma założony plaster i opatrunek uciskowy na piersi wraz z kompresem chłodzącym, który zdejmuje się po 24 godzinach. po tego rodzaju biopsji pacjenci nie muszą zostawać w szpitalu.

Warto wiedzieć, że lekarz może w miejscu biopsji umieścić specjalny znacznik (tytanowy klips), który w przypadku późniejszego leczenia chirurgicznego pozwala bezbłędnie zlokalizować miejsce pobrania wycinka.

Nie przegap

Mammotomiczna biopsja piersi - zalety

Biopsja mammotomiczna to proste badanie, dzięki któremu można wykryć bardzo małe, niewyczuwalne pod palcami guzki. Dzięki niej można także usuwać łagodne guzki mierzące do 2,5 cm średnicy.

Poza tym nie trzeba wykonywać wielu wkłuć, aby pobrać właściwy wycinek do badania histopatologicznego - w tym przypadku wystarczy tylko jedno wkłucie. W trakcie badania lekarz, pod kontrolą USG (dzięki czemu badanie jest bardzo precyzyjne), może obrać igłę w dowolne strony, by pobrać nowy fragment tkanki, bez potrzeby ponownego nakłuwania piersi.

Poza tym mammotomiczna biopsja piersi daje dobry efekt kosmetyczny, ponieważ nie wymaga zakładania szwów i pozostawia jedynie niewielką, bo 3 mm bliznę.

Gdzie szukać pomocy

Gdzie szukać pomocy

Szpital Uniwersytecki, ul. Kopernika 36, 31-503 Kraków 
Instytut - Centrum Onkologii, ul. Roentgena 5, 02-781 Warszawa 
Dolnośląskie Centrum Onkologii, pl. Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
IV Wojskowy Szpital Kliniczny, ul. Weigla 5, 50-981 Wrocław
Szpital Specjalistyczny nr 2, ul. Batorego 15, 41-900 Bytom
Regionalny Szpital Onkologiczny, ul. Strzałowska 22, 71-730 Szczecin
Wojewódzkie Centrum Onkologii SPZOZ, ul. Curie-Skłodowskiej 2, 80-210 Gdańsk
Świętokrzyskie Centrum Onkologii, ul. Artwińskiego 3, 25-734 Kielce
Białostocki Ośrodek Onkologiczny, ul. Ogrodowa 12, 15-027 Białystok

Rak piersi w liczbach

Co roku rejestruje się w Polsce blisko 10 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe piersi i liczba ta stale rośnie. Na chorobę tę zapada jedna na dwanaście Polek. Częstotliwość zachorowań gwałtownie wzrasta po 35. roku życia.

5-10 proc. nowotworów piersi ma podłoże genetyczne. 80 proc. kobiet, które zachorują na raka piersi, można wyleczyć, pod warunkiem że odpowiednio wcześnie zgłoszą się do specjalisty. Pamiętajmy: do onkologa nie trzeba mieć skierowania.

Najpierw USG i mammografia

Zmiany w piersiach można wykryć na wiele sposobów. Najprostszym i najtańszym jest regularne samobadanie. Palpacyjne badanie piersi powinni wykonywać też ginekolodzy (choć nie zawsze to robią). Od 35. roku życia zaleca się regularne wykonywanie USG i mammografii. Gdy wynik jest niepokojący, potrzebne są dalsze badania diagnostyczne. Zwykle jest to biopsja, dodatkowe prześwietlenie lub USG. Tylko u 20 proc. kobiet zmiany okazują się złośliwe.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 05.05.2015

Komentarze (1 - 10 z 48)
marta, 11.05.2016 22.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, dostałam skierowanie na zabieg biopsji gruboigłowej i gruboigłowej wspomaganej próźnią - jestem pacjentką instytutu onkologii w Gliwicach, czy zabiegi zostaną wykonane bezpłatnie?
 
Iza, 09.05.2016 23.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miałam niedawno biopsję mammotomiczną w Katowicach u dr Bednarskiego, wszystko poszło dobrze, nie ma się czego bać, wspaniały lekarz. Jechałam do Katowic przeszło 150km dlatego, że mam protezy piersi i żaden chirurg nie chciał mi zbadać guzka, nawet zwykłej biopsji nie chciał zrobić, warunek był taki że mam usunąć najpierw protezy a później zbadać guzka i ponownie protezy, istny horror. Jedyny dr Bednarski wyciął mammotomem całego guzka bez potrzeby operacji. protez. Z tego co wiem to jedyny taki specjalista w Polsce, który to potrafi, koleżanka która mi go poleciła, opowiadała, że przyjeżdżają do niego nawet kobiety z zagranicy
 
ina, 01.04.2016 09.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziękuję za informację!
 
gosia, 11.03.2016 18.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam mam pytanie gdzie pani wykonywala ten zabieg na nfz i czy czeba miec skierowanie jak długo pani czekała dziekuje za odpowiedz:)
 
gusia do ina, 08.03.2016 15.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zabieg jest w pełni refundowany. Sama miałam go 17 lutego
 
Mysz, 29.02.2016 07.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy w związku wykonaniem biopsji dostanę zwolnienie lekarskie za dzień w którym zabieg wykonano? Czy powinnam też otrzymać zwolnienie za kolejne dni? Jeśli tak to na ile dni? Dziękuję za odpowiedź.
 
ina, 25.02.2016 12.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mimo młodego wieku (przed 30.), mam za sobą już kilka mammotomi (nic strasznego, tylko po zabiegu człowieka irytuje fakt, że przez jakiś czas nie może prowadzić większej aktywności fiz. :/) w przeciągu ostatnich lat. Wcześniej robione na NFZ, teraz nagle mój lekarz stwierdził, że zabieg nie jest już refundowany i trzeba płacić dobrze powyżej 1000 zł. Czy to prawda czy po prostu lekarz nie chce mi wprost powiedzieć, że przyjmuje już tylko prywatnie? Widzę, że Pani z komentarzem poniżej pisze o NFZ... przyznam, że trochę się zdenerwowałam na lekarza. Jeśli wprowadził mnie w błąd tylko żeby zarobić to trochę perfidne, zwłaszcza, że te zabiegi tanie nie są jak widać.
 
nie taka biopsja straszna, 16.02.2016 12.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, wykryto u mnie dwa guzki, jednego zbadałam biopsją gruboigłową, wyszło że włókniak, drugiej nie zbadałam ale lekarz onkolog zalecił usunięcie - zgodnie z zasadą im mniejsze tym lepiej - zgodziłam się choć w poradni musiałam powalczyć o skierowanie na biopsje mammotoniczną bo jestem w ciąży, udało się i wczoraj usunął mi obie zmiany, narazie jestem zabadandażowana i trochę w nocy bolało, ogólnie zabieg bezbolesny bo przecież w znieczuleniu ale te nfz towskie warunki i sprzęt - masakra, no nic byleby się zagoiło do porodu i żeby wynik był dobry - a to dopiero za 3 tygodnie, pozdrawiam i namawiam - nie ma się czego bać
 
rewel, 30.04.2015 12.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
gdzie w Toruniu wykonuja biopsje mammotomiczna?
 
Antoni, 12.03.2015 15.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w zeszłym tygoniu miałam robioną biopsję mammotomiczną - pobranie materiału + usunięcie guza 16mm. Zabieg nie trwał długo. Zupełnie nic nie czułam. Dostałam znieczulenie miejscowe w pierś, a później to już wpiłam wzrok w sufit i modliłam sie, żeby wszystk było ok. Wyniki za tydzień. po zabiegu dezynfekcja ocataniseptem, okłady z tabletek altacet http://www.i-apteka.pl/product-pol-1242-ALTACET-x-6-tabletek.html nie z maści tak zostało mi zaznaczone! i na wieczór smarować maścią hirudoid. Pierś faktycznie zmienia kolory niczym pory roku ale nie boli, a w miejscu guza zrobiła się niewielka gulka ale tak ponoć ma być :) przerażające jest to, że na zabiegu oprócz mnie było jeszcze 20 kobiet ! skala jest ogromna!
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

42680

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

38341

Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH) Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH)

TSH czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi jest podstawowym badaniem, gdy chcemy sprawdzić,...

więcej

34417

Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che

Próby wątrobowe to badanie z krwi, które ma ocenić pracę wątroby. Jeśli próby wątrobowe mieszczą...

więcej

32370

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Castagnus należy przyjmować zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce, a więc przez 3 miesiące. Dolegliwości powinny minąć. Jeśli wrócą, kurację można powtórzyć.

Preparat ten jest przeciwwskazany w łuszczycy, może spowodować zaostrzenie choroby.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.