Biopsja mammotomiczna - badanie diagnozujące raka piersi

41 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie", Monika Majewska

Mammotomiczna biopsja piersi (MMT) to jedno z najnowocześniejszych metod diagnozowania raka piersi. Dzięki biopsji mammotomicznej w ciągu kilkunastu minut, za pomocą jednego nakłucia można pobrać kilka fragmentów tkanki do badania histopatologicznego. Biopsja mammotomiczna pozwala także leczyć łagodne zmiany w piersi. Sprawdź, czym polega biopsja mammotomiczna.

Mammotomiczna biopsja piersi, inaczej biopsja mammotomiczna gruboigłowa wspomagana próżnią lub MMT, to nowoczesna metoda diagnozowania raka piersi, która została wprowadzona w w 1999 r. Do tego czasu jedynymi metodami diagnozowania raka piersi były trzy rodzaje biopsji: cienkoigłowa, gruboigłowa i chirurgiczna.

Mammotomiczna biopsja piersi - wskazania

Biopsję mammotomiczną wykonuje się zwykle w przypadku uwidocznienia (w mammografii lub USG) bardzo małych, podejrzanych zmian, nieprzekraczających 1 cm i niewyczuwalnych podczas badania palpacyjnego.

Mammotomiczna biopsja piersi - na czym polega?

Pacjentka znajduje się w pozycji leżącej i otrzymuje znieczulenie miejscowe. Po uwidocznieniu zmian za pomocą USG, zostaje w nią wprowadzona igła biopsyjna mammotomiczna, składająca się z części rurkowatej, w której znajduje się specjalny otwór zwany komorą biopsyjną. Igła to jest połączona z urządzeniem o nazwie mammotom, który uruchamia system próżniowy, a następnie (pod kontrolą USG lub RTG czy MRI) wciąga zmianę (zasysa ją niczym odkurzacz) do komory biopsyjnej.

Biopsja mammotomiczna stosowana jest w najlepszych ośrodkach onkologicznych w kraju i jest refundowana przez NFZ

Potem mammotom uruchamia nóż rotacyjny, który wycina część tkanki znajdującą się wewnątrz igły. Następnie system podciśnieniowy wysysa pozostały fragment tkanki na zewnątrz igły. Teraz lekarz może pobrać kolejne zmienione chorobowo fragmenty. Te już pobrane zostają odprowadzone do specjalnego pojemnika. Pobrany materiał jest przesyłany do badania hisotopatologicznego.

Potrzebny wycinek pobiera się w znieczuleniu miejscowym, zabieg trwa około 20 minut, a uzyskana próbka z blisko stuprocentową pewnością pozwala wykluczyć lub potwierdzić obecność komórek nowotworowych.

Po biopsji pacjentka ma założony plaster i opatrunek uciskowy na piersi wraz z kompresem chłodzącym, który zdejmuje się po 24 godzinach. po tego rodzaju biopsji pacjenci nie muszą zostawać w szpitalu.

Warto wiedzieć, że lekarz może w miejscu biopsji umieścić specjalny znacznik (tytanowy klips), który w przypadku późniejszego leczenia chirurgicznego pozwala bezbłędnie zlokalizować miejsce pobrania wycinka.

Nie przegap

Mammotomiczna biopsja piersi - zalety

Biopsja mammotomiczna to proste badanie, dzięki któremu można wykryć bardzo małe, niewyczuwalne pod palcami guzki. Dzięki niej można także usuwać łagodne guzki mierzące do 2,5 cm średnicy.

Poza tym nie trzeba wykonywać wielu wkłuć, aby pobrać właściwy wycinek do badania histopatologicznego - w tym przypadku wystarczy tylko jedno wkłucie. W trakcie badania lekarz, pod kontrolą USG (dzięki czemu badanie jest bardzo precyzyjne), może obrać igłę w dowolne strony, by pobrać nowy fragment tkanki, bez potrzeby ponownego nakłuwania piersi.

Poza tym mammotomiczna biopsja piersi daje dobry efekt kosmetyczny, ponieważ nie wymaga zakładania szwów i pozostawia jedynie niewielką, bo 3 mm bliznę.

Gdzie szukać pomocy

Gdzie szukać pomocy

Szpital Uniwersytecki, ul. Kopernika 36, 31-503 Kraków 
Instytut - Centrum Onkologii, ul. Roentgena 5, 02-781 Warszawa 
Dolnośląskie Centrum Onkologii, pl. Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
IV Wojskowy Szpital Kliniczny, ul. Weigla 5, 50-981 Wrocław
Szpital Specjalistyczny nr 2, ul. Batorego 15, 41-900 Bytom
Regionalny Szpital Onkologiczny, ul. Strzałowska 22, 71-730 Szczecin
Wojewódzkie Centrum Onkologii SPZOZ, ul. Curie-Skłodowskiej 2, 80-210 Gdańsk
Świętokrzyskie Centrum Onkologii, ul. Artwińskiego 3, 25-734 Kielce
Białostocki Ośrodek Onkologiczny, ul. Ogrodowa 12, 15-027 Białystok

Rak piersi w liczbach

Co roku rejestruje się w Polsce blisko 10 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe piersi i liczba ta stale rośnie. Na chorobę tę zapada jedna na dwanaście Polek. Częstotliwość zachorowań gwałtownie wzrasta po 35. roku życia.

5-10 proc. nowotworów piersi ma podłoże genetyczne. 80 proc. kobiet, które zachorują na raka piersi, można wyleczyć, pod warunkiem że odpowiednio wcześnie zgłoszą się do specjalisty. Pamiętajmy: do onkologa nie trzeba mieć skierowania.

Najpierw USG i mammografia

Zmiany w piersiach można wykryć na wiele sposobów. Najprostszym i najtańszym jest regularne samobadanie. Palpacyjne badanie piersi powinni wykonywać też ginekolodzy (choć nie zawsze to robią). Od 35. roku życia zaleca się regularne wykonywanie USG i mammografii. Gdy wynik jest niepokojący, potrzebne są dalsze badania diagnostyczne. Zwykle jest to biopsja, dodatkowe prześwietlenie lub USG. Tylko u 20 proc. kobiet zmiany okazują się złośliwe.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 05.05.2015

Komentarze (1 - 10 z 41)
rewel, 30.04.2015 12.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
gdzie w Toruniu wykonuja biopsje mammotomiczna?
 
Antoni, 12.03.2015 15.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w zeszłym tygoniu miałam robioną biopsję mammotomiczną - pobranie materiału + usunięcie guza 16mm. Zabieg nie trwał długo. Zupełnie nic nie czułam. Dostałam znieczulenie miejscowe w pierś, a później to już wpiłam wzrok w sufit i modliłam sie, żeby wszystk było ok. Wyniki za tydzień. po zabiegu dezynfekcja ocataniseptem, okłady z tabletek altacet http://www.i-apteka.pl/product-pol-1242-ALTACET-x-6-tabletek.html nie z maści tak zostało mi zaznaczone! i na wieczór smarować maścią hirudoid. Pierś faktycznie zmienia kolory niczym pory roku ale nie boli, a w miejscu guza zrobiła się niewielka gulka ale tak ponoć ma być :) przerażające jest to, że na zabiegu oprócz mnie było jeszcze 20 kobiet ! skala jest ogromna!
 
Maria, 16.08.2014 19.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja również jestem po zabiegu, w Bytomiu dr. Niedzielski, czekałam jeden tydzień na zabieg... teraz czekam na wynik... nic nie bolało, tylko pierś nadal zmienia kolory :) teraz jest w części jak śliwka węgierka..
 
Ewelina, 26.03.2014 17.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja sobie w Toruniu czekam na biopsję od sierpnia 2013 r. Lekarz powiedział, że będzie w ciągu dwóch miesięcy i zadzwoni do mnie jak będzie ustalony termin. Nie zadzwonił. Potem się okazało, że nie było rejestracji, że będzie w grudniu. No i oczywiście w grudniu rejestracji nie było. Kolejna wizyta u lekarza w lutym z pytaniem o termin - odpowiedź lekarza "Zadzwonię do pani w ciągu miesiąca" No to sobie chyba mogę czekać na wieczne nigdy.
 
Katarzyna, 25.03.2013 22.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam, chce wam powiedzieć że jestem po biopsji mammotomicznej zrobionej w Bytomiu przez Dr Bednarskiego, przed zabiegiem bardzo się bałam, prawie całą noc nie spałam ze stresu. Trochę mnie postraszyła koleżanka która miała wcześniej wycinanego guzka w piersi operacyjnie w szpitalu. Doktor wykonał biopsje wspaniale, nic nie bolało. Biopsje miałam w piątek a w niedzielę spotkałam się z koleżanką, nie mogła uwierzyć że mam usuniętego guzka i prawie nic nie widać a był wcale nie mały bo ok. 1,5cm. Była bardzo zdziwiona, że tak to wygląda. Po dwóch tygodniach otrzymałam wynik - zmiana łagodna włókniak. Teraz wiem, że warto było jechać na śląsk aż z Rzeszowa. Takich kobiet jak ja w tym dniu było więcej jedna była nawet z Warszawy. Wszystkim polecam ten zabieg a szczególnie dr Bednarskiego, wspaniały lekarz.
 
Barbara, 15.12.2012 15.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W sierpniu tego roku zrobiłam usg sutków :wynik badania brzmi : Sutki o utkaniu tłuszczowo-gruczołowym Sutek prawy bez zmian ogniskowych. W sutku lewym okolicy okołobrodawkowej torbiele śr. 2,0 cm.i 0,6 cm. Przewody mlekowe nieposzerzone W prawym dole pachowym zwłókniały węzeł chłonny dł. 1,7 cm. BIRADS 2. Wskazane wykonanie profilaktycznej mammografii oraz kontrola usg za 3 miesiące. W październiku wykonałam mammografę w której jest napisane sutki o utkaniu tłuszczowo-gruczołowym. W obu sutkach widoczne są owalne cienie o radiologicznie prawdopodobnie łagodnym charakterze, w sutku lewym w kwadrancie pachowym blisko brodawki sutkowej śr.2,2 cm. W badaniu usg z 02.08.2012 r, w lokalizacji zmiany w sutku lewym opisywana była torbiel. W części centralnej sutka prawego dwa mikrozwapnienia Doły pachowe wolne BIRADS 3. No i właśnie te mikrozwapnienia mnie bardzo niepokoją.
 
Daria, 04.06.2012 20.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uczęszczam do poradnii onkologicznej w Koszalinie , skierowanie na biopcje momograficzną dostałam bardzo łatwo i nie czekałam wcale na Nią zbyt długo, bo ok .2 tyg. i to tylko dlatego ,ze lekarz miał akurat urlop przez tydzień więc umówiliśmy się tak. Z tego co ja widziałam , to nie jest wcale tak trudno dostać się na daną biopsje. Więc proszę Was bardzo nie narzekajmy aż tak bardzo , bo jeżeli mamy chęci to wszystko jest do załatwienia.
 
lidia, 30.04.2012 13.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na pewno wazne jest to zeby w odpowiednim czasie udac sie do specjalisty. Jesli o mnie chodzi to poelcam dr Jerzego Jakubowicza w Krakowie. Moim zdaniem znalezienie dobrego lekarza w tym wypadku jest jednak najważniejsze.
 
ewa, 02.02.2012 18.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dostałaś jakieś leki przeciwbólowe ? mam podobna sytuację i jak na razie żaden z lekarzy nie zaproponował mi leków przeciwbólowych. ból jest do wytrzymania, czasem bardziej mnie boli głowa, ale zastanawiam się czy mam czekać aż mi przejdzie po prostu?
 
Krysia, 17.08.2011 20.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem po biopsji mammotomicznej, wynik fibroadenoma. Dr Bednarski powiedział, że wszystko w porządku że jest to zmiana łagodna. trzy tygodnie po zabiegu usg bez zmian. Nie mam już guzka :). Co ciekawe zniknęły też bóle tej piersi. Czuję się świetnie, jestem szczęśliwa. Teraz wiem, że miałam wielkie szczęście udając się do Dr Bednarskiego.
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Poziom cukru we krwi Poziom cukru we krwi

Poziom cukru we krwi każdy z nas powinien profilaktycznie zbadać sobie raz w roku. Jest to badanie...

więcej

31199

Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH) Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH)

TSH czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi jest podstawowym badaniem, gdy chcemy sprawdzić,...

więcej

40529

OB czyli odczyn Biernackiego. Jakie są normy OB? OB czyli odczyn Biernackiego. Jakie są normy OB?

OB, czyli odczyn Bernackiego, jest jednym ze wskaźników zdrowia organizmu. Oznacza się go w badaniu...

więcej

39234

Antygen nowotworowy CA-125: marker nowotworowy Antygen nowotworowy CA-125: marker nowotworowy

Antygen nowotworowy CA-125 jest wykorzystywany w diagnostyce nowotworów - przede wszystkim jako...

więcej

34823

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wyprysk kontaktowy, poza eliminacją czynników drażniących oraz stosowaniem emolientów, często wymaga terapii ogólnej. Dobierana jest ona zawsze indywidualnie, w zależności od nasilenia zmian skórnych...

Nie mogę wyjaśnić pani problemu, ponieważ nie znam szczegółów. Mogę tylko tak ogólnie. Ucisk na macicę mógł być przyczyną wypadnięcia lub wynicowania macicy. Takie powikłanie wymaga szybkiego...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.