Seks po porodzie - przyczyny problemów z seksem po porodzie

Konsultant: dr n. med. Medard Lech, ginekolog położnik
11 komentarze
Autor: Małgorzata Wesołowska

Dziecko zmieniło wasze życie. Zamieszkało także w sypialni - dosłownie i w przenośni. Po porodzie wasze intymne pożycie jest inne, ale może dostarczać tyle samo satysfakcji co dawniej. Jakie są przyczyny problemów z seksem po porodzie i jak je rozwiązać?

Warto podjąć walkę o udany seks po urodzeniu dziecka, bo bez niego związek ucierpi.

Seks po porodzie - przyczyny problemów z seksem po porodzie

Wiele kobiet dopiero po porodzie przeżywa swój pierwszy orgazm. Jednak niektóre pary przeżywają wtedy problemy seksualne. Albo zachowują się jak nastolatki przed „pierwszym razem”, albo jak staruszkowie, dla których seks jest tylko wspomnieniem. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie radzić z problemami?

Seks po porodzie: od kiedy można współżyć?

„Jestem mamą trzymiesięcznego Aleksandra. Brakuje mi seksu, bo przed ciążą nasze współżycie było bardzo regularne. Nie wiem jednak, czy nie jest za wcześnie na powrót do życia erotycznego. Niedawno przecież jeszcze krwawiłam”.

Połóg, czyli czas, kiedy organizm kobiety dochodzi do siebie po ciąży i porodzie, trwa około 6 tygodni i teoretycznie po tym czasie możecie wrócić do współżycia. Jednak każda z nas reaguje inaczej, dlatego po połogu warto wybrać się do lekarza, by sprawdzić, czy nie ma medycznych przeciwwskazań, by powrócić do seksu. Ginekolog oceni, czy krwawienia z pochwy już się skończyły (macica może oczyszczać się dłużej niż przez 6 tygodni), skontroluje też ewentualne blizny po nacięciu lub pęknięciu krocza – wiele kobiet skarży się na ból w miejscach, gdzie są blizny. Jeżeli miałaś „cesarkę”, lekarz obejrzy szew po cięciu. Rana pooperacyjna może się źle zrastać, zdarza się też, że zaraz po porodzie rozchodzi się np. na skutek dużego wysiłku. Wówczas uprawianie seksu byłoby ryzykowne. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, i czujesz, że jesteś gotowa – nie odwlekaj tego momentu. Zacznijcie od długiej gry wstępnej – to będzie czas dla ciebie na przełamanie strachu przed bólem, rozluźnienie się i odprężenie. Uprzedź swojego mężczyznę, że jeśli poczujesz choćby minimalny dyskomfort, to dasz mu znać, by przerwał i dał ci chwilę np. na zmianę pozycji czy odpoczynek.

Brak ochoty na seks po porodzie

„Moja pięciomiesięczna córeczka wysysa ze mnie nie tylko mleko, ale i siły oraz chęć do współżycia. Wiem, że mąż oczekuje, iż w łóżku układać nam się będzie tak jak dawniej, ale ja w ogóle nie czuję potrzeby, aby się z nim kochać”.

Niechęć do uprawiania seksu to jeden z najczęstszych problemów młodych mam. Aby podjąć walkę o udane pożycie małżeńskie, warto poznać przyczyny łóżkowych kłopotów.

  • Po pierwsze: hormony. Po porodzie organizm kobiety zaczyna wytwarzać duże ilości prolaktyny – hormonu obkurczającego macicę i niezbędnego do produkcji mleka dla dziecka. Niestety, prolaktyna hamuje równocześnie popęd seksualny, co sprawia, że nie myślisz nawet o czymś takim jak seks.
  • Po drugie: zmęczenie. Całymi dniami opiekujesz się maleństwem – karmisz, przewijasz, pierzesz, wychodzisz na spacery. Zazwyczaj nawet w nocy nie możesz się wyspać. Kiedy więc tylko uśpisz je wieczorem, marzysz o wskoczeniu do łóżka, by jak najszybciej usnąć. To zrozumiałe, że nie masz ochoty ani energii na miłosne igraszki.
  • Po trzecie: brak akceptacji swojego wyglądu. Młoda mama często czuje się nieatrakcyjna. Ma nadwagę, bo nie zdążyła jeszcze schudnąć po ciąży, nie ma czasu, by zadbać o urodę: pójść do fryzjera czy choćby umalować się, bo cały swój czas poświęca dziecku.
  • Po czwarte: niektóre kobiety potrzebują do seksu odpowiedniej atmosfery: przygaszonego światła, cichej muzyki, zmysłowego zapachu olejków do masażu. Pierwsze miesiące z maluchem nie dają takiego komfortu. Gdy rodzice mają ochotę na seks, często muszą to zrobić szybko, między jednym karmieniem a drugim lub zanim maluch się obudzi i głośnym płaczem przypomni o swoim istnieniu. I gdzie tu czas na grę wstępną?

Dlatego jeśli twój partner nalega na współżycie, a ty nie masz do tego przekonania, spróbuj przede wszystkim odpocząć. Przerzuć na niego niektóre obowiązki związane z domem i dzieckiem. Gdy on wyjdzie na spacer z wózkiem, odpręż się w wannie z ciepłą wodą lub po prostu wyśpij się. Potem uczesz się i umaluj, tak abyś poczuła się nie tylko dobrą matką, ale i piękną kobietą. Przypomnij sobie, jak dobrze było wam kiedyś razem w łóżku. Może wtedy nabierzesz ochoty na miłość?

Seks po porodzie: strach przed kolejną ciążą

„Miałam skomplikowany poród, który po 10 godzinach cierpień zakończył się cesarskim cięciem. Gdy pomyślę, że miałabym przechodzić przez to kolejny raz, paraliżuje mnie strach. Dlatego unikam zbliżeń z mężem, bo nie chcę mieć drugiego dziecka”.

Czasami strach jest silniejszy od pożądania. Gdy kobieta ma złe wspomnienia po porodzie, jest zmęczona i wyczerpana opieką nad maleństwem, wtedy obiecuje sobie, że już nigdy więcej nie wpakuje się w taką sytuację i nie urodzi kolejnego dziecka. Dlatego zaczyna wykręcać się od współżycia albo kocha się z mężem bez przyjemności, myśląc tylko o tym, czy dobrze się zabezpieczyła przed ciążą. Obawa ta jest tym bardziej zrozumiała, że przez pierwsze miesiące po porodzie – jeśli mama karmi dziecko piersią – możliwości antykoncepcyjne są bardzo ograniczone.

Nie możesz jednak ciągle się bać, bo w ten sposób zwariujesz albo zniszczysz swój związek. Pamiętaj, że laktacja przez jakiś czas uniemożliwia zajście w ciążę (prolaktyna hamuje owulację), ale uważaj, bo niektóre kobiety korzystają z tego dobrodziejstwa natury zaledwie przez 3–4 miesiące po porodzie. Jeśli chcesz czuć się pewnie, poproś lekarza, aby dobrał ci metodę antykoncepcji. Klasyczne, dwuskładnikowe pigułki są wykluczone, gdyż estrogeny przedostają się do pokarmu i mogą działać niekorzystnie na organizm dziecka, poza tym zmniejszają wydajność wytwarzania pokarmu oraz jego skład. Lekarz może ci jednak przepisać niezawierające estrogenów tabletki jednofazowe (tzw. minipigułki), polecić stosowanie prezerwatywy lub żeli dopochwowych. Dobrym rozwiązaniem jest również tradycyjna lub hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna. Kiedy poczujesz się bezpiecznie, seks znowu zacznie sprawiać ci przyjemność.

Problem

Problem
  • Zdarza się, że po porodzie nie odczuwasz satysfakcji ze stosunku lub bardzo długo dochodzisz do orgazmu. To wina rozluźnienia mięśni pochwy i krocza – w czasie porodu stają się one wiotkie, co pogarsza jakość seksu. Nie martw się tym jednak, tylko systematycznie wykonuj ćwiczenia mięśni Kegla. Po kilku tygodniach wszystko wróci do normy, także satysfakcja ze współżycia.
  • Na początku to ty powinnaś decydować, w jakiej pozycji będziecie się kochać. Najlepsze są te, podczas których kobieta kontroluje tempo stosunku oraz głębokość ruchów frykcyjnych.

Seks po porodzie: gdy partner nie chce współżyć

Od mojego porodu minęły 4 miesiące, a mój mąż ciągle nie chce ze mną współżyć. Może już mu się nie podobam?

Dla większości mężczyzn ciąża partnerki i pojawienie się dziecka to duży szok. Dotyczy to na przykład tych, którzy byli obecni przy porodzie, choć tego nie chcieli – zostali zmuszeni przez partnerkę. Wspomnienie rodzącej żony, zakrwawionej i cierpiącej, może wywołać u nich niechęć do podjęcia ponownego współżycia. Podobnie jak obserwacja całej poporodowej fizjologii. Krwawienia, cieknące z piersi mleko dla niektórych panów może być, delikatnie mówiąc, nieprzyjemne. Zwłaszcza dla tych, którzy myśleli, że żona tydzień po porodzie będzie wyglądać tak jak na pierwszej randce. Bardzo często młody tata ma też obawy, że seks po porodzie jest „nie na miejscu”. Przecież kobieta nie ma teraz siły na takie zabawy. Poza tym jak dotykać jej piersi, skoro są one teraz „zarezerwowane” dla dziecka? A inne intymne miejsca? Czy pieszczoty nie sprawią bólu? Na takie obawy najlepsza jest szczera rozmowa. Musicie znać swoje oczekiwania i potrzeby. Mężczyzna powinien wiedzieć, czy kobieta ma ochotę na seks, a jeśli tak, to czy chce przeżyć stosunek, czy woli na razie same pieszczoty. Ważne jest też, by partner powiedział żonie o swoim strachu przed sprawieniem jej bólu, lub o odczuciach, jakie wywołuje w nim widok jej nabrzmiałych mlekiem piersi. Będzie to świadczyło zarówno o jego miłości, jak i dojrzałości. Jeśli jednak młody tata nie potrafi poradzić sobie z nową sytuacją, powinien zgłosić się do seksuologa. Specjalista pomoże mu ją zaakceptować i w matce jego dziecka na nowo odkryć kochankę.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 12.07.2016

Komentarze (1 - 10 z 11)
antyswing, 20.07.2015 19.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nigdy, nigdy się na to nie gódź. Facet jest chory, takie zachowania tylko i wyłącznie degenerują człowieka. To uwłacza Twojej godności, sama to czujesz. Nie rób tego na co nie masz ochoty!!! To początek końca związku, a niestety bywa, że początek problemów psychicznych. Łatwo wpaść w depresję i inne poważniejsze problemy duchowe. Wiem co mówię, mam znajome, które bardzo źle skończyły po takich eksperymentach.
 
Karolina, 01.03.2013 14.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
siemka wam wszystkim mam na imie karolina ja juz sama nie wiem co siedzieje z moim partnerem che aby bylo dobrze miedzy nami a ciagle sie klucimy i mowi mi moj narzeczony ze mam brzydki brzuch po porodzie naturalnym co mam zorbic jak on tak mowi to jest mi strasznie smutno i plakac mi sie chce ;( pomozcie;(
 
Dominika, 22.02.2012 02.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak to wszystko czytam...to ogarnia mnie smutek...przede wszystkim trzeba umieć zorganizować się a nie "ględzić" i narzekać jaki ten świat jest do du...mam 2kę dzieci i nie dawno urodziłam córeczkę...nie jestem pięknością...ale wszystko zależy od "nastawienia", choć umalowanie też sporo zmienia;)...żal mi tych Pań, które naczytają się głupich czasopism i mają z tego powodu jeszcze większego "doła"...zamiast wykorzystać ten czas i pochwalić się za swój wyczyn...czyli urodzenie dzieciątka! Żal mi też tych Pań, które mają takich mężów/partnerów, którzy proponują seks z innymi....masakra jakaś!!Chyba pobiłabym gościa za taki tekst!!!! ALE CÓŻ...jak sobie wychowasz tak masz! Mam cudownego męża i mogę jedynie wszystkim Paniom życzyć równie wspaniałego! Nie zapominajmy, że wiele zależy od nas samych...więc zacznijmy od siebie! POZDRAWIAM! :)
 
anonim , 30.01.2012 11.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zycie czasem jest brutalne
 
alicja25, 12.09.2011 23.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam forumowiczki, mnie mój partner życiowy w kilka miesięcy po urodzeniu dziecka zaproponował seks grupowy tzw. swing i co czy ja mu już nie wystarczam, czy to taki sposób rozejście się czy też wręcz przeciwnie - nasze życie stanie sie "lepsze". ja nie dość, że po ciąży nie tak często mam ochotę z nim to jeszcze jakaś para? kurde co odpowiedzieć? taka sprawa z seksem grupowym to nie nowina, czytałam juz na forach i gdzie się dało, ale moich wątpliwości nie rozwiał, bo napisali tam, że po takich chwilach z inną parą niektórzy się uzależniają od tego. poza tym czytałam też o różnych chorobach i tego też się boję, że mi coś przyniosą do łóżka, a może ja po prostu przesadzam? pomocy, Ala
 
drogabasia, 05.05.2010 12.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przegladam xzasopisma dla młodych mam>pisane przez idiotki dla idiotek>zycie jest piekne>>zaloz sobie haleczke<skrop sie perfuma<pomaluj sobie oko i pokaż ukochanemu nietkniętą cipkę< a seks bedzie cudowny jak nigdy!
 
olka, 25.09.2009 10.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam 4,5 miesiecznego synka który mało sypia i jest bardzo aktywny , po ciazy w przeciagu 3 miesiecy wróciłam do formy, jakos znajduje czas na umalowanie sie( lekka przesada... z tym brakiem czasu na umalowanie sie ), a mimo to mamy z mezem problem, na szczescie rozmawiamy ze soba zupełnie szczerze ale to nie gwarantuje ochoty na seks...
 
moni, 24.07.2009 14.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja też mam problemz powrotem do aktywnośći seksualnej z mężem,to naprawde nie jest takie proste..
 
holka, 31.03.2008 16.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Weż swojemu pałke do reki , klepnij ze dwa razy , az mu stanie porządnie , potem possij druta az do wytrysku , a potem sie branzluj na jego oczach .
 
Aga, 01.01.2008 20.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie! A więc wystarczy się umalować aby czuć się i być piękną? A więc po co są operacje plastyczne, skoro wystarczy tylko pomalować się i już jesteś super laską?
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Sposoby na powiększenie penisa Sposoby na powiększenie penisa

Martwi cię rozmiar twojego penisa? Niepotrzebnie - długość i grubość penisa może być bardzo...

więcej

133

Przedwczesny wytrysk: jak przedłużyć stosunek? Sposoby na przedwczesny wytrysk Przedwczesny wytrysk: jak przedłużyć stosunek? Sposoby na przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk może odebrać radość z seksu. Dopiero co zaczęliście się kochać. Minęło...

więcej

125

Problemy z erekcją - co robić, gdy podczas stosunku zanika wzwód Problemy z erekcją - co robić, gdy podczas stosunku zanika wzwód

Nagły zanik wzwodu w trakcie stosunku może się zdarzyć każdemu mężczyźnie. Istnieją sposoby...

więcej

115

Problemy z erekcją - przyczyny problemów ze wzwodem Problemy z erekcją - przyczyny problemów ze wzwodem

Statystyki mówią, że problemy z erekcją występują raz na pięć zbliżeń seksualnych. A więc choć raz...

więcej

104

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.