Dopalacze - objawy zatrucia i skutki uboczne zażywania dopalaczy

53 komentarze
Autor: Bożena Klukowska

Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby.  Niekiedy nieświadome zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Jakie mogą być skutki zażywania dopalaczy?

Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”.

Dopalacze: mieszanki trucizn

Mogą być pochodzenia naturalnego, a są wśród nich preparaty ziołowe, zawierające głównie związki halucynogenne, np. te oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego, kratoma (liście drzewa Mitragyna Speciosa). Są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu. Najczęściej jest tak, że jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku, a nawet kilkunastu roślin! A ponieważ każda z nich może (i zwykle ma) po kilka substancji o działaniu psychoaktywnym, alkaloidy, nietrudno sobie wyobrazić, jak działa taki dopalacz. Po spożyciu takiej piorunującej mieszanki pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji, omamy.

Nie przegap
Zdaniem eksperta
maska Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”
Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”

Dopalacze są groźne jak muchomory

Najgroźniejsze są te, które zawierają śmiertelne alkaloidy, takie same, jak w trujących śmiertelnie muchomorach. Ten, kto kupuje takie preparaty, podpisuje na siebie wyrok śmierci. A na ratunek często jest za późno, tym bardziej, że nie wiadomo, co w nich się znajduje. Dlatego uważam, że należy z nimi walczyć zdecydowanie, stanowczo.

Dopalacze mogą być także pochodzenia syntetycznego. Mają działanie podobne do tego, jakie wykazują znane narkotyki. Np. BZP (N-benzylopiperazyna) i TFMPP (3-Triflurometylofenylpiperazyna) działają podobnie jak amfetamina czy metamfetamina, a JWH-018 (1-pentylindol-3-yl) podobnie jak marihuana i haszysz.
Wyjątkowo niebezpieczny jest mefedron, substancja będąca pochodną efedryny, działająca podobnie do kokainy, która błyskawicznie wchłania się do organizmu, powodując szybki wzrost temperatury ciała (choć chwilę po spożyciu jest uczucie zimna). W rezultacie dochodzi do przegrzania tkanek, zwłaszcza mózgu i serca.

Zatrucie dopalaczami - objawy

Wszystkie te dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Stopień ich szkodliwości jest oczywiście zróżnicowany i zależy od wielu czynników – rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji, wieku, wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej, okoliczności, jakie towarzyszą zażywaniu dopalacza. Często spożywa się je wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu.

Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe – np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży.

Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić ponadto: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.

Jeśli zdarzyło ci się zażyć dopalacz i źle się czujesz, pamiętaj, aby:

  • wypić dużo wody mineralnej
  • zachować przy sobie opakowanie od dopalacza, aby pokazać lekarzowi, co ułatwi mu podjęcie akcji ratowniczej
  • nie siadać za kierownicą
  • nie zażywać żadnych leków, które mogą wejść w interakcje z substancjami zawartymi w dopalaczu
  • a przede wszystkim – natychmiast poszukać lekarza. Tu liczy się każda sekunda!
Polecamy
Mefedron: skutki zażywania narkotyku

Mefedron: skutki zażywania narkotyku

Mefedron to narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy, kokainy i ecstasy. Na rynku środków psychoaktywnych pojawił się stosunkowo niedawno, a ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 28.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 53)
Anna, 17.09.2015 12.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uzależnienie od substancji psychoaktywnych, w tym przypadku dopalaczy, prowadzi do wielu zaburzeń na tle fizjologicznym, behawioralnym oraz poznawczym. Niemniej jednak, odpowiednia terapia jest w stanie pomóc uzależnionemu w wyjściu z nałogu.
 
bel, 11.09.2015 15.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy można prosić o podanie godności tego terapeuty ? Bo trafić na dobrego to jak wygrana w totka. Z góry dziękuję.
 
ktoś, 07.09.2015 15.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W leczeniu uzależnienia od dopalaczy bardzo pomocna jest psychoterapia. Z doświadczenia wiem, że dobry specjalista może załagodzić zgubne efekty ich stosowania.
 
uzależniona, 04.09.2015 12.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli czujesz, że straciłeś/aś kontrolę nad zażywaniem dopalaczy lub innych substancji psychoaktywnych, niezbędna może być konsultacja ze specjalistą.
 
glupicpun, 16.08.2015 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
uzaleznienia sa w jakichs 70% kwestia genetyczna, to nie tylko wina uzaleznionego, ze sie uzaleznil, poczytaj, zdobadz wiedze, a nie pierdolisz farmazony, bo moze sie okazac, ze rowniez miales w rodzinie osoby uzaleznione, przeszlo to po kilku pokoleniach na ciebie, a za dwa lata sprobujesz mefedronu, po pijaku, bo jakas bardzo sympatyczna osoba plci przeciwnej cie namowi i bedziesz brac juz do smierci, ktora moze nastapic szybciej niz ci sie wydaje, bo taka kaluza intelektualna jak ty, gdy raz sprobuje czegos tak przyjemnego jak te narkotyki, drugiej dzialki sobie nie odmowi
 
glupicpun, 16.08.2015 14.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestescie wszyscy niedojebani srogo, przepraszam za wulgaryzm, ale inaczej sie tego opisac nie da. Narkotyki sa dla ludzi, dopalacze powstaly dla tego, ze te mniej niezdrowe sa nielegalne (a powinny byc), bo tu nie chodzi o zdrowie a o pieniadze. Kazdy powinien byc wolny i moc brac, jesc, palic, pic, co mu sie podoba. I prosze nie zaslaniac sie "moim synem" czy dziecmi w ogole, bo zadne uzywki nie sa dla dzieci, to nie wina istnienia substancji, a rodzica, ze jego dziecko cpa, mimo ze nie powinno, wlasnie dla tego, ze jest dzieckiem. Narkotyki sa bezsensownie demonizowane, wiem o tym dobrze, bo probowalem w zyciu jakies 12-15 roznych substancji, uzywane z glowa , nie szkodza bardziej niz alkohol, a nawet mniej, a jakos alkoholu nikt nie zakazuje, za to zakazuje sie sprzedazy go dzieciom, bo nie jest dla dzieci. Szanowni rodzice, nie zwalajcie winy na substancje, zastanowcie sie za to, czy uswiadomiliscie dziecko, jaki wplyw maja narkotyki na mlody organizm (duzo wiekszy niz na dojzalego czlowieka), oraz jak latwo sie uzaleznic (szczegolnie gdy jest sie mlodym czlowiekiem), bo narkotykow trzeba uzywac z glowa, a dzieci tego nie potrafia.
 
Lana M, 05.08.2015 17.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://berfdejczelencz.blogspot.com/2015/08/krotki-post-o-dopalaczach.html
 
pewna osoba, 30.07.2015 14.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dopalacze to nie tylko coś co powoduje zaburzenia fizyczne ale także psychiczne.
 
daddada, 21.07.2015 15.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dlaczego po dopalacze sięgają młodzi ludzie i dzieci? Na pewno ciekawość, przejaw buntu i niestety głupota. Okres dojrzewania młodego człowieka to trudny okres większość tych ludzi zażywających dopalacze za kilka lat jeśli nie są uzależnieni będą uważać to zachowanie za totalną głupotę. Młodzi ludzie nie boją się brać narkotyków bo nie są doświadczeni i nie wiedzą jakie to może mieć opłakane skutki tak samo jak upijanie się, palenie marihuany bo choć mniej szkodliwa jednak szkodzi ! ;). Sama z tymi wszystkimi rzeczami miałam do czynienia. Uważam że w szkołach powinni bardziej uświadamiać mlodych ludzi na temat narkotyków, zaprosić na wycieczkę do szpitali psychiatrycznych bo takie zażywanie narkotyków tam często się kończy. Oni muszą to zobaczyć na własne oczy inaczej nie będą wierzyć w to. Tyle młodych osób popełnia samobójstwa przez to ścierwo. Uczmy dzieci rozumu. Jeśli jesteś mamą to nie truj dziecku ze narkotyki to scierwo itd nikt Cie nie posłucha bo nastolatek w gruncie rzeczy coś tam mieli w mózgu i wie że sama nie miałaś z tym do czynienia także mało wiesz i to za mało aby przestał brać. Umówcie się razem z jakimś człowiekiem który był kiedyś zamieszany w narkotyki niech on wam opowie jak to było. Znajdźcie przyczynę dlaczego dziecko sięgnęło po to gówno. A jeśli wiesz że bierze i jest uzależnione to na odwyk raz raz. Nie bać się co ludzie powiedzą. Jeśli jest pełnoletnie to już jest trudniej ale wszystko da się załatwi. Matki i ojcowie bądźcie silni.
 
matka, 13.07.2015 18.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie życzę ci, abyś kiedyś musiała patrzeć na twoje dziecko uzależnione od dopalaczy czy narkotyków. To nie jest tak, jak się obserwatorom zewnętrznym wydaje. W normalnie funkcjonującej rodzinie, bez jakichkolwiek patologii i dobrym kontaktem z dziećmi, też przydarzają się takie rzeczy. Po prostu trzeba pomyśleć chwilę jak człowiek uzależniony, że jeśli raz przydarzy się twojemu dziecku spróbować pod namową towarzystwa narkotyków, to potem może wciąż cię oszukiwać, bo to nałóg. Nie jesteś w stanie dopatrzyć się, że dzieje się coś złego. Mój syn rozpaczliwie wysyłał mi sygnały, że się pogrążył i potrzebuje pomocy. na szczęście, z pomocą męża i córek udało mi się rozpoznać jego sygnały. Naprawdę, nic nie było wprost. Nałogowiec nie przyzna sie do swojego nałogu świadomie. jest to długa droga, aby wyraził zgodę na leczenie się. Także nie wypisuj bzdur o leczeniu za pieniądze, bo jest ratowanie życia dzieci. I pamiętaj, przydarzyć się to może każdemu. Ja jestem wdzięczna ludziom, którzy pomogli mi w walce z nałogiem syna: terapeutom, kolegom syna na odwyku, rodzinie, ale przede wszystkim dziękuję Bogu, za siłę, nadzieję i wiarę. Bez tego wszystkiego nie poradziłabym sobie, mój syn również nie miałby żadnych szans... Trzymam kciuki za wszystkich nałogowców, walczcie bo warto. A do policji powiem tylko tyle: nade mną mieszka diler, od którego wszystko się zaczęło. Zamknęli go na chwilę, wypuścili po chwili, i do dnia dzisiejszego zrzuca przez okno działki nabywcom. A policja? udaje, że nie wie nic. Konkluzje: mają w tym jakiś interes? Bo przecież handel narkotykami jest najbardziej dochodowy. Mam nadzieję, że dzieci policjantów nie będą ofiarami dilerów, których tatuś chroni dziś.....
 
następne »
strona 1 z 6
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak rzucić PALENIE PAPIEROSÓW? Sposoby na rzucenie palenia Jak rzucić PALENIE PAPIEROSÓW? Sposoby na rzucenie palenia

Jak rzucić palenie? Uzależnienie od palenia papierosów to sprawa osobista, trzeba ją załatwić z...

więcej

5559

RZUCANIE PALENIA - jak skutecznie przestać palić bez skutków ubocznych

Palacze mówią, że nałóg palenia papierosów to słabostka, dla której żądają tolerancji, a dla siebie...

więcej

23744

Narkotyk krokodyl. Jakie mogą być skutki przyjmowania krokodyla Narkotyk krokodyl. Jakie mogą być skutki przyjmowania krokodyla

Narkotyk krokodyl jest wyjątkowo groźną trucizną. Uzależnienie i śmierć to drobiazg wobec tego, co...

więcej

8714

RZUCENIE PALENIA: 5 powodów, dla których warto rozstać się z nałogiem RZUCENIE PALENIA: 5 powodów, dla których warto rozstać się z nałogiem

Wciąż palisz papierosy? Jeśli nie przekonują cię argumenty zdrowotne, sprawdź, co zyska twoja uroda...

więcej

9522

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Dziękuję za list, nieco niepokojący. Niestety jest tak, że objawy psychiczne mają swój kontekst społeczny i emocjonalny, bo przecież nie żyjemy w próżni. Ciekawi mnie, kto jeszcze marzył, żeby został...

Czas zdjęcia szwów ustalany jest przez lekarza operującego i powinny być one usunięte w poradni ortopedycznej. W celu likwidacji opuchlizny należy wykonywać zimne okłady na kolano. Oto ćwiczenia,...

Dobrze pan to ujął, to jest problem, który zaczyna się w głowie. Oczywiście jego skutki słychać w mowie, ponieważ stres atakuje układ oddechowy i głosowy. Warto jednak udać się do logopedy, który...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.