Dopalacze - objawy zatrucia i skutki uboczne zażywania dopalaczy

58 komentarze
Autor: Bożena Klukowska

Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby.  Niekiedy nieświadome zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Jakie mogą być skutki zażywania dopalaczy?

Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”.

Dopalacze: mieszanki trucizn

Mogą być pochodzenia naturalnego, a są wśród nich preparaty ziołowe, zawierające głównie związki halucynogenne, np. te oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego, kratoma (liście drzewa Mitragyna Speciosa). Są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu. Najczęściej jest tak, że jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku, a nawet kilkunastu roślin! A ponieważ każda z nich może (i zwykle ma) po kilka substancji o działaniu psychoaktywnym, alkaloidy, nietrudno sobie wyobrazić, jak działa taki dopalacz. Po spożyciu takiej piorunującej mieszanki pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji, omamy.

Zdaniem eksperta
maska Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”
Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”

Dopalacze są groźne jak muchomory

Najgroźniejsze są te, które zawierają śmiertelne alkaloidy, takie same, jak w trujących śmiertelnie muchomorach. Ten, kto kupuje takie preparaty, podpisuje na siebie wyrok śmierci. A na ratunek często jest za późno, tym bardziej, że nie wiadomo, co w nich się znajduje. Dlatego uważam, że należy z nimi walczyć zdecydowanie, stanowczo.

Dopalacze mogą być także pochodzenia syntetycznego. Mają działanie podobne do tego, jakie wykazują znane narkotyki. Np. BZP (N-benzylopiperazyna) i TFMPP (3-Triflurometylofenylpiperazyna) działają podobnie jak amfetamina czy metamfetamina, a JWH-018 (1-pentylindol-3-yl) podobnie jak marihuana i haszysz.
Wyjątkowo niebezpieczny jest mefedron, substancja będąca pochodną efedryny, działająca podobnie do kokainy, która błyskawicznie wchłania się do organizmu, powodując szybki wzrost temperatury ciała (choć chwilę po spożyciu jest uczucie zimna). W rezultacie dochodzi do przegrzania tkanek, zwłaszcza mózgu i serca.

Zatrucie dopalaczami - objawy

Wszystkie te dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Stopień ich szkodliwości jest oczywiście zróżnicowany i zależy od wielu czynników – rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji, wieku, wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej, okoliczności, jakie towarzyszą zażywaniu dopalacza. Często spożywa się je wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu.

Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe – np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży.

Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić ponadto: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.

Jeśli zdarzyło ci się zażyć dopalacz i źle się czujesz, pamiętaj, aby:

  • wypić dużo wody mineralnej
  • zachować przy sobie opakowanie od dopalacza, aby pokazać lekarzowi, co ułatwi mu podjęcie akcji ratowniczej
  • nie siadać za kierownicą
  • nie zażywać żadnych leków, które mogą wejść w interakcje z substancjami zawartymi w dopalaczu
  • a przede wszystkim – natychmiast poszukać lekarza. Tu liczy się każda sekunda!
Polecamy
Mefedron: skutki zażywania narkotyku

Mefedron: skutki zażywania narkotyku

Mefedron to narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy, kokainy i ecstasy. Na rynku środków psychoaktywnych pojawił się stosunkowo niedawno, a ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Syntetyczna marihuana – narkotyk siejący spustoszenie w psychice

Syntetyczna marihuana – narkotyk siejący spustoszenie w psychice

Dopalacze: nowa era, nowe zagrożenia

Dopalacze: nowa era, nowe zagrożenia

Dopalacze: nowe narkotyki syntetyczne groźne dla zdrowia

Dopalacze: nowe narkotyki syntetyczne groźne dla zdrowia

Benzylopiperazyna - substancja psychoaktywna w dopalaczach

Benzylopiperazyna - substancja psychoaktywna w dopalaczach

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 28.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 58)
Elżbieta, 12.02.2017 11.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam podobny problem z synem. W liceum jego głupi koledzy wciągnęli go w dopalacze. Nie potrafiliśmy razem z mężem poradzić sobie z tym problemem. Wizyty u terapeutów raz w tygodniu przynosiły mizerne efekty jak nie żadne. Dopiero kiedy znajoma z pracy powieddziała mi o ośrodku wsparcie w Koszalinie i zdecydowaliśmy się wysłać tam Bartusia zaczęło zmieniać sie na lepsze. Dzisiaj wiem że była to najlepsza decyzja w moim życiu.
 
Michał Siemiński, 17.05.2016 11.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzien Dobry Pani mam taka sprawa dali mi zapalic dopalacza a ja o tym nie wiedzialem i teraz strasznie zle sie czuje. nie czuje ciala i wgl nie wiem co sie dzieje pije duzo wody i odpoczywam i nie wiem co mam zrobic mam tak od 2 dni i nie wiem co mam zrobic z rodzina :/ strasznie sie szybko denerwuje i wgl Rodzina strasznie sie boi ja tak samo Bardzo Prosze o pomoc albo kontak telefoniczny Prosze Moj numer i jak by pan/i mogla mi jakos pomoc i sie odezwac do mnie bardzo prosze o kontakt z gory dziekuje Prosze moj numer 739036376.
 
Ja, 25.03.2016 15.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Madre słowa.
 
Matteo!, 28.12.2015 21.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kto to wgl pisał? Co to za bzdury?
 
stefan, 20.11.2015 17.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie tykaj tego guwna bo guwnem zostaniesz
 
do glupicpun, 13.11.2015 04.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W 100% się zgadzam, wszystko jest dla ludzi. A dopalacze powstały dlatego bo narkotyki (które pewnie mniej szkodzą i są od lat poznawane) są nielegalne. Oczywiście nie zalegalizują narkotyków bo mafia i rząd trzyma na tym rękę. Rządowi na rękę żeby ludzie pili alkohol oraz ćpali dopalacze, łatwiej kontrolować ogłupiony naród. Ja np. rzuciłem fajki z dnia na dzień, da się? da się! A jak ktoś jest debilem i jedynym zajęciem jest ućpanie ryja to jestem za tym żeby naćpał się zalegalizowanymi narkotykami i zasilał budżet kraju.
 
Anna, 17.09.2015 12.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uzależnienie od substancji psychoaktywnych, w tym przypadku dopalaczy, prowadzi do wielu zaburzeń na tle fizjologicznym, behawioralnym oraz poznawczym. Niemniej jednak, odpowiednia terapia jest w stanie pomóc uzależnionemu w wyjściu z nałogu.
 
bel, 11.09.2015 15.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy można prosić o podanie godności tego terapeuty ? Bo trafić na dobrego to jak wygrana w totka. Z góry dziękuję.
 
ktoś, 07.09.2015 15.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W leczeniu uzależnienia od dopalaczy bardzo pomocna jest psychoterapia. Z doświadczenia wiem, że dobry specjalista może załagodzić zgubne efekty ich stosowania.
 
uzależniona, 04.09.2015 12.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli czujesz, że straciłeś/aś kontrolę nad zażywaniem dopalaczy lub innych substancji psychoaktywnych, niezbędna może być konsultacja ze specjalistą.
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę? AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę?

Amfetamina to narkotyk znany również jako amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A. Jak...

więcej

19

Mefedron: skutki zażywania narkotyku Mefedron: skutki zażywania narkotyku

Mefedron to narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy, kokainy i ecstasy. Na rynku środków...

więcej

18

Acodin uzależnia. Popularny lek na kaszel acodin działa jak narkotyk Acodin uzależnia. Popularny lek na kaszel acodin działa jak narkotyk

Acodin, lek na kaszel, w dawkach przepisanych przez lekarza, hamuje uciążliwy kaszel. Brany w...

więcej

18

Metamfetamina (kryształ) - wygląd, działanie, skutki zażywania narkotyku Metamfetamina (kryształ) - wygląd, działanie, skutki zażywania narkotyku

Metamfetamina (w slangu narkotykowym kryształ, piko), to pochodna amfetaminy o bardzo silnym...

więcej

17

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Na początek proszę zrobić wszystkie badania, np. hormony tarczycy, czyli TSH, fT3, fT4 oraz badanie krwi, moczu. Proszę zbadać sobie cukier, potas, żelazo i inne witaminy, jeżeli to wyjdzie dobrze,...

Myślę, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie konsultacja i prawdopodobnie terapia psychologiczna. Sytuacje, które Pani opisuje, bardzo niekorzystnie na Panią oddziałują, jednakże nie mają związku...

Dziękuję za list. Proszę zgłosić się do Poradni, w której leczy się syn i zapisać do psychologa. Proszę wejść na stronę Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.