Dopalacze - objawy zatrucia i skutki uboczne zażywania dopalaczy

45 komentarze
Autor: Bożena Klukowska

Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby.  Niekiedy nieświadome zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Jakie mogą być skutki zażywania dopalaczy?

Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”.

Dopalacze: mieszanki trucizn

Mogą być pochodzenia naturalnego, a są wśród nich preparaty ziołowe, zawierające głównie związki halucynogenne, np. te oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego, kratoma (liście drzewa Mitragyna Speciosa). Są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu. Najczęściej jest tak, że jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku, a nawet kilkunastu roślin! A ponieważ każda z nich może (i zwykle ma) po kilka substancji o działaniu psychoaktywnym, alkaloidy, nietrudno sobie wyobrazić, jak działa taki dopalacz. Po spożyciu takiej piorunującej mieszanki pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji, omamy.

Nie przegap
Zdaniem eksperta
maska Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”
Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”

Dopalacze są groźne jak muchomory

Najgroźniejsze są te, które zawierają śmiertelne alkaloidy, takie same, jak w trujących śmiertelnie muchomorach. Ten, kto kupuje takie preparaty, podpisuje na siebie wyrok śmierci. A na ratunek często jest za późno, tym bardziej, że nie wiadomo, co w nich się znajduje. Dlatego uważam, że należy z nimi walczyć zdecydowanie, stanowczo.

Dopalacze mogą być także pochodzenia syntetycznego. Mają działanie podobne do tego, jakie wykazują znane narkotyki. Np. BZP (N-benzylopiperazyna) i TFMPP (3-Triflurometylofenylpiperazyna) działają podobnie jak amfetamina czy metamfetamina, a JWH-018 (1-pentylindol-3-yl) podobnie jak marihuana i haszysz.
Wyjątkowo niebezpieczny jest mefedron, substancja będąca pochodną efedryny, działająca podobnie do kokainy, która błyskawicznie wchłania się do organizmu, powodując szybki wzrost temperatury ciała (choć chwilę po spożyciu jest uczucie zimna). W rezultacie dochodzi do przegrzania tkanek, zwłaszcza mózgu i serca.

Zatrucie dopalaczami - objawy

Wszystkie te dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Stopień ich szkodliwości jest oczywiście zróżnicowany i zależy od wielu czynników – rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji, wieku, wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej, okoliczności, jakie towarzyszą zażywaniu dopalacza. Często spożywa się je wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu.

Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe – np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży.

Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić ponadto: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.

Jeśli zdarzyło ci się zażyć dopalacz i źle się czujesz, pamiętaj, aby:

  • wypić dużo wody mineralnej
  • zachować przy sobie opakowanie od dopalacza, aby pokazać lekarzowi, co ułatwi mu podjęcie akcji ratowniczej
  • nie siadać za kierownicą
  • nie zażywać żadnych leków, które mogą wejść w interakcje z substancjami zawartymi w dopalaczu
  • a przede wszystkim – natychmiast poszukać lekarza. Tu liczy się każda sekunda!

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 13.07.2015

Komentarze (1 - 10 z 45)
daddada, 21.07.2015 15.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dlaczego po dopalacze sięgają młodzi ludzie i dzieci? Na pewno ciekawość, przejaw buntu i niestety głupota. Okres dojrzewania młodego człowieka to trudny okres większość tych ludzi zażywających dopalacze za kilka lat jeśli nie są uzależnieni będą uważać to zachowanie za totalną głupotę. Młodzi ludzie nie boją się brać narkotyków bo nie są doświadczeni i nie wiedzą jakie to może mieć opłakane skutki tak samo jak upijanie się, palenie marihuany bo choć mniej szkodliwa jednak szkodzi ! ;). Sama z tymi wszystkimi rzeczami miałam do czynienia. Uważam że w szkołach powinni bardziej uświadamiać mlodych ludzi na temat narkotyków, zaprosić na wycieczkę do szpitali psychiatrycznych bo takie zażywanie narkotyków tam często się kończy. Oni muszą to zobaczyć na własne oczy inaczej nie będą wierzyć w to. Tyle młodych osób popełnia samobójstwa przez to ścierwo. Uczmy dzieci rozumu. Jeśli jesteś mamą to nie truj dziecku ze narkotyki to scierwo itd nikt Cie nie posłucha bo nastolatek w gruncie rzeczy coś tam mieli w mózgu i wie że sama nie miałaś z tym do czynienia także mało wiesz i to za mało aby przestał brać. Umówcie się razem z jakimś człowiekiem który był kiedyś zamieszany w narkotyki niech on wam opowie jak to było. Znajdźcie przyczynę dlaczego dziecko sięgnęło po to gówno. A jeśli wiesz że bierze i jest uzależnione to na odwyk raz raz. Nie bać się co ludzie powiedzą. Jeśli jest pełnoletnie to już jest trudniej ale wszystko da się załatwi. Matki i ojcowie bądźcie silni.
 
matka, 13.07.2015 18.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie życzę ci, abyś kiedyś musiała patrzeć na twoje dziecko uzależnione od dopalaczy czy narkotyków. To nie jest tak, jak się obserwatorom zewnętrznym wydaje. W normalnie funkcjonującej rodzinie, bez jakichkolwiek patologii i dobrym kontaktem z dziećmi, też przydarzają się takie rzeczy. Po prostu trzeba pomyśleć chwilę jak człowiek uzależniony, że jeśli raz przydarzy się twojemu dziecku spróbować pod namową towarzystwa narkotyków, to potem może wciąż cię oszukiwać, bo to nałóg. Nie jesteś w stanie dopatrzyć się, że dzieje się coś złego. Mój syn rozpaczliwie wysyłał mi sygnały, że się pogrążył i potrzebuje pomocy. na szczęście, z pomocą męża i córek udało mi się rozpoznać jego sygnały. Naprawdę, nic nie było wprost. Nałogowiec nie przyzna sie do swojego nałogu świadomie. jest to długa droga, aby wyraził zgodę na leczenie się. Także nie wypisuj bzdur o leczeniu za pieniądze, bo jest ratowanie życia dzieci. I pamiętaj, przydarzyć się to może każdemu. Ja jestem wdzięczna ludziom, którzy pomogli mi w walce z nałogiem syna: terapeutom, kolegom syna na odwyku, rodzinie, ale przede wszystkim dziękuję Bogu, za siłę, nadzieję i wiarę. Bez tego wszystkiego nie poradziłabym sobie, mój syn również nie miałby żadnych szans... Trzymam kciuki za wszystkich nałogowców, walczcie bo warto. A do policji powiem tylko tyle: nade mną mieszka diler, od którego wszystko się zaczęło. Zamknęli go na chwilę, wypuścili po chwili, i do dnia dzisiejszego zrzuca przez okno działki nabywcom. A policja? udaje, że nie wie nic. Konkluzje: mają w tym jakiś interes? Bo przecież handel narkotykami jest najbardziej dochodowy. Mam nadzieję, że dzieci policjantów nie będą ofiarami dilerów, których tatuś chroni dziś.....
 
Basyl, 11.07.2015 00.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam nadzieje ze uda sie uratowac syna...niestety moj braciszek odebral sobie zycie po tym swinstwie...probujcie do skutku ratowac bliskich...ja juz nie moge i zaluje!zawsze jest jakies wyjscie, nie?
 
Logic, 10.07.2015 23.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No brawo idioci zdelegalizowaliscie substancje znane i stosunkowo bezpieczne jak amfetamina thc czy morfina to teraz macie dopalacze
 
aldorado, 26.06.2015 15.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czystej marichyany nbie pozwalacie uprawiac palic, a dopalacze pozwalaliscie sprzedawac - teraz zbierajcie zniwa
 
kasia, 27.05.2015 11.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Głupia to ty jestes a glos juz dawno ci zabrano ponoc PSY glosumnie maja
 
J, 18.05.2015 11.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój Syn palił dopalacze, sprawiał wrazenie obłąkanego. Miał większość objawów, o których przeczytałem w artykule. Pzerażające! Mam nadzieję, że uda się Go uratować. Potrzeba w Polsce odważnego "nie" dla dopalaczy i stojącej za nimi mafii. W Poznaniu jest punk konsultacyjny Caritas, ul. Rynek Wildecki 4a http://www.caritaspoznan.pl/strona.php/89_Punkt_Konsultacyjny_dla_mlodziezy_zagrozonej_i_rodzinISO88592.html
 
kkk, 11.05.2015 15.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
poszukaj na Allegro, ostatnio był polecany na główniej ...
 
magru, 05.05.2015 22.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam nadzieję że brat przeżył!,konsumowalem kilka razy dziwne proszki i było ok aleTym niefortunnym razem ...dzięki mojemu bratu który w porę wezwał pogotowie i nie pozwolił mi się udusić ,żyje ale nabawilem nerwicy i dochodzilem do siebie dobrych kilka miesięcy ! Apeluję o ostrożność wszystkich ,lepiej zapalić starą dobra marje A dla ludzi co myślą że wszyscy co używają to "cpuni i powinni zacpac się " życzę zeby nigdy nie musieli patrzeć na cierpienie bliskich im osób !
 
jaaa, 11.04.2015 12.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
super!!
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dopalacze - objawy zatrucia i skutki uboczne zażywania dopalaczy Dopalacze - objawy zatrucia i skutki uboczne zażywania dopalaczy

Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne...

więcej

17285

JEDZENIE KOMPULSYWNE, czyli kiedy jedzenie nami rządzi JEDZENIE KOMPULSYWNE, czyli kiedy jedzenie nami rządzi

Z definicji „kompulsja” to takie zachowanie, przed którym trudno jest się powstrzymać....

więcej

5666

Leki na kaszel jak narkotyki: kodeina, pseudoefedryna i bromowodorek dekstrometorfanu Leki na kaszel jak narkotyki: kodeina, pseudoefedryna i bromowodorek dekstrometorfanu

Popularne leki na kaszel i ból gardła, spożywane w dawkach wskazanych w ulotce, hamują odruch...

więcej

9056

Uzależnienie od komputera i gier komputerowych - objawy Uzależnienie od komputera i gier komputerowych - objawy

Uzależnienie od komputera, internetu czy gier komputerowych już od jakiegoś czasu znajduje się na...

więcej

18296

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

To, co opisujesz, ten stan to może być wszystko, m.in zaburzenia związane z chorobami tarczycy, dlatego radzę zrobić badania kontrolne (TSH, FT3, FT4, glukoza, morfologia) i zapisać się do lekarza...

Rozsądek to trudne wyzwanie w tak przykrej i pewnie bolesnej sytuacji. Ale popatrz na to z punktu widzenia ogólnego doświadczenia życiowego - jak wiele potrafisz zrobić dla kogoś, ile w tobie dobra,...

Szkoda, że podaje Pan/Pani tak mało informacji. Chodzi o wiek, zainteresowania, rodzaj wykonywanej pracy ale także szczegóły dotyczące problemu: kiedy dzieje się to co zostało opisane, czy w sytuacji...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.