Poradnik ZdrowieInternista › Skoki ciśnienia

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Skoki ciśnienia

Od pewnego czasu odczuwamć skoki ciśnienia. Rano mam przeważnie 120 na 80 , 115 na 75 natomiast po pułudniu ciśnienie wzrasta do 140 na 90, 150 na 100. Przestałem pić kawę w pracy, używam mniej soli. Ważę 103 kg przy 193 cm wzrostu. Jak walczyć z tymi skokami i czy konieczne jest zażywanie leków? Czy może mieć wpływ na ciśnienie krwi to, że od dwóch lat oddaję krew w stacji krwiodawstwa?

Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego ustalane jest na podstawie co najmniej trzech pomiarów dokonanych przy różnych okazjach. Jednorazowy pomiar upoważnia do rozpoznania nadciśnienia jeżeli wynik jest 180/110 mmHg lub wyższy. O tym czy należy włączyć leczenie farmakologiczne czy można spróbować kuracji od modyfikacji stylu życia decyduje całokształt obrazu choroby oraz schorzenia współistniejące. Istotne jest określenie czy występują tzw. narządowe powikłania nadciśnienia – takie jak zmiany na dnie oczu, powiększenie lub przerost lewej komory serca, pogrubienie ścian tętnic szyjnych w usg, obecność białka w moczu lub niewydolność nerek. Dla ustalenia obecności lub nieobecności wymienionych powikłań niezbędne jest wykonanie zestawu badań dodatkowych – morfologia, mocz badanie ogólne i posiew, kreatynina, cukier, elektrolity, lipidogram, usg tętnic szyjnych, usg jamy brzusznej z oceną okolicy nadnerczy i wielkości nerek w centymetrach, echokardiogram. Lista jest dość długa i można ja rozłożyć na 2 – 3 miesiące. Jeżeli nie stwierdza się powikłań narządowych i wartości ciśnienia są w przedziałach, które Pan przytoczył można przez 3 – 6 miesięcy zastosować modyfikację stylu życia. Ważna jest dieta zawierająca jak najwięcej produktów nie przetworzonych przemysłowo – czyli warzywa, owoce, nabiał, kasze, ryż. Warto rozstać się z wędlinami, żółtym i serami, chipsami i innymi słonymi przekąskami, mięsem zawierający widoczny tłuszcz – wyniku tej diety powinien Pan zrzucić parę kilogramów. Pomoże w odchudzaniu ruch na świeżym powietrzu. Ważna jest odpowiednia ilość snu. Nie wolno palić papierosów, należy ograniczyć ilość spożywanego alkoholu. Jeżeli będzie Pan starannie przestrzegał wymienionych zaleceń ciśnienie powinno obniżyć się. Gdyby tak się nie stało prawdopodobnie potrzebne będą tabletki obniżające ciśnienie krwi. Obecnie dysponujemy szerokim arsenałem skutecznych i dobrze tolerowanych leków o wygodnym sposobie dawkowania – w początkowych stadiach nadciśnienia często wystarczy jedna tabletka na dobę. Ważne jest aby w okresie stosowania modyfikacji stylu życia mierzył Pan ciśnienie krwi i notował wyniki w specjalnym notesie. Nie sądzę aby oddawanie krwi miało związek z zwyżkami ciśnienia krwi. W rozwoju nadciśnienia poza nadmiarem jonu sodowego w naszej współczesnej diecie pewną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Proszę napisać za 4 – 6 tygodni czy udało się Panu wdrożyć zmiany w stylu życia i jak one wpłynęły na wartości ciśnienia. Proszę przyjąć wyrazy uznania w związku z faktem, że jest Pan honorowym krwiodawcą oraz życzenia zdrowia.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.