Poradnik ZdrowieInternista › 16 lat i nadciśnienie

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

16 lat i nadciśnienie

Moje ciśnienie wynosiło 150/80. Lekarz przepisał mi tabletki Betaloc Zoc - najniższą dawkę. Ciśnienie się zmniejszyło. Od niedawna znowu wzrosło. Przeważnie w weekend jest normalne, wynosi 125/80, ale jak wrócę przemęczony ze szkoły, to sięga 145/80, 140/80. Trochę martwię się tym. Czy ciśnienie zawsze zwiększa się po przemęczeniu? Czy to jest izolowane ciśnienie skurczowe i na czym to polega?

Witam,
Wysokość ciśnienia zarówno u osób zdrowych jak mających nadciśnienie zależy od wielu czynników takich jak dieta, stan emocjonalny, wykonany wysiłek fizyczny, pogoda czy pora dnia. Większa wartość ciśnienia skurczowego w przypadku młodej osoby może sugerować tzw. krążenie hiperkinetyczne (szybsze krążenie krwi) – sytuacja taka może pojawić się u osób z nadczynnością tarczycy lub w stanach zwiększonej aktywności układu współczulnego. Warto więc w poszukiwaniu przyczyny nadciśnienia w twoim przypadku sprawdzić jeszcze poziom hormonów tarczycy TSH, FT3 oraz FT4. Leczenie preparatem z grupy betablokerów, do których należy betaloc jest bardzo skuteczne w większości przypadków, może się jednak okazać, że będzie potrzebna większa dawka leku – zmiany dawek dokonuje się zwykle po 4-6 tygodniach systematycznego leczenia danym lekiem, bo tyle czasu jest potrzebne, aby lek rozwinął w pełni swoje działanie. Poza przyjmowaniem tabletek bardzo ważne jest, abyś zwrócił uwagę na swoją dietę, a konkretnie na zawartość w niej jonu sodowego, który jest nie tylko w solniczce, ale także w wielu produktach przetwarzanych przemysłowo. Szczególnie dużo jonu sodowego jest w kostkach rosołowych, przyprawach typu jarzynka, wędlinach, żółtych serach, niektórych wodach mineralnych. Wskazane są natomiast warzywa, owoce, gotowane białe mięso, chude białe sery, ciemne pieczywo. Pozdrawiam Dr n.med.Krystyna Knypl

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.