ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW (PCOS) utrudnia zajście w ciążę

Konsultant: dr n. med. Tomasz Rokicki, ginekolog
190 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Jeżeli twoja miesiączka jest nieregularna (co 3-4 miesiące), tyjesz, choć jesz niewiele, przy tym na twarzy i plecach pojawił się trądzik, a pod nosem wąsik, wybierz się do ginekologa-endokrynologa. To może być  PCOS, czyli zespół policystycznych jajników - schorzenie, które bywa przyczyną niepłodności.

Dlaczego PCOS(zespół policystycznych jajników) może być przyczyną niepłodności? Kobiety chorujące na PCOS (zespół policystycznych jajników) mają zwykle zaburzoną równowagę hormonalną. Za wysoki poziom LH i zachwiane proporcje FSH/LH (hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową) sprawiają, że w jajnikach zwiększa się ilość drobnych, niedojrzałych pęcherzyków Graafa i nie dochodzi do owulacji. W efekcie nie może powstać ciałko żółte i nie wzrasta ilość progesteronu we krwi. Niedobór progesteronu odpowiada za nieregularne miesiączki, a zbyt dużo pęcherzyków, które produkują androgeny - za nadmierne owłosienie. Kolejne pęcherzyki rosną i obumierają, nie uwalniając jajeczek. Jajniki pełne są takich pęcherzyków, które zamieniają się w torbielki, czyli cysty - stąd nazwa zespół policystycznych jajników lub wielotorbielowatość.

Lekarze oceniają, że na PCOS cierpi około 12 procent młodych kobiet. U niemal 40 procent z nich zespół policystycznych jajników jest powodem niepłodności (ze względu na stały lub okresowy brak owulacji). Nie do końca wiadomo, co jest jego przyczyną. Jedna z teorii mówi, że to schorzenie uwarunkowane genetycznie.

Nie przegap

Zespół policystycznych jajników: badania i leczenie hormonalne

Lekarz najpierw zleca badanie poziomu hormonów we krwi i USG przezpochwowe. Jeśli kobieta choruje na PCOS, na zdjęciach USG jajniki są okolone wiankiem pęcherzyków.

Leczenie tego schorzenia jest trudne. Niegdyś lekarze usuwali część jajnika (lub jajników), by ograniczyć produkcję androgenów i ułatwić mechanicznie owulację. Teraz walczy się raczej ze skutkami PCOS. Zwykle terapię rozpoczyna zalecenie zrzucenia nadwagi, bo tkanka tłuszczowa - choć w niewielkim stopniu - jednak produkuje hormony (także androgeny). Jeżeli kobieta pali, powinna zerwać z nałogiem, ponieważ nikotyna pobudza organizm do produkcji większej ilości androgenów.

W leczeniu zespołu policystycznych jajników niezbędna może być hormonoterapia. Lekarz ordynuje zazwyczaj preparaty, które mają przywrócić regularność cyklu. Zwykle są to środki antykoncepcyjne. Dzięki "uśpieniu" na jakiś czas jajników w organizmie obniża się stężenie androgenów i poziom LH, w jajnikach przestają pojawiać się torbiele, a same jajniki zmniejszają swoją objętość.

Ważne

Ważne

Cyklem miesiączkowym steruje układ podwzgórze - przysadka mózgowa - jajnik. Gdy podwzgórze da sygnał przysadce, zaczyna ona produkować dwa ważne hormony: FSH (folikulotropowy) i LH (luteinizujący). Pod wpływem FSH w jajniku wzrasta i dojrzewa pęcherzyk Graafa (produkuje estrogeny oraz niewielką ilość męskich hormonów - androgenów), a w nim - komórka jajowa.
Pod wpływem estrogenów błona śluzowa wyściełająca macicę zwiększa swoją grubość. W ten sposób przygotowuje się do ewentualnego zagnieżdżenia się w niej rozwijającego się zarodka. Kiedy pęcherzyk Graafa pęknie, wydostaje się z niego dojrzała komórka jajowa, która jajowodem zmierza w kierunku macicy. W tym samym czasie pod wpływem hormonu LH pęknięty pęcherzyk Graafa przeistacza się w gruczoł wydzielania wewnętrznego, tzw. ciałko żółte.
Ciałko to zaczyna wydzielać progesteron - hormon, który sprawia, że błona śluzowa macicy rozpulchnia się. Jeśli w trakcie owulacji nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, błona śluzowa złuszcza się i w czasie miesiączki zostaje wydalona na zewnątrz przez pochwę.

Zespół policystycznych jajników utrudnia zajście w ciążę

Leczenie hormonalne zespołu policystycznych jajników trwa często wiele lat. Jeśli jednak młoda kobieta planuje ciążę, po kilku miesiącach terapię się przerywa. Bywa, że ten czas wystarcza, żeby stan hormonalny na tyle się poprawił, by doszło do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej i do zapłodnienia. Czasem jednak konieczne jest podanie leków stymulujących jajeczkowanie.

Młoda kobieta, której lekarz po rozpoznaniu zespołu policystycznych jajników od razu zaleci leczenie, ma spore szanse na ciążę i urodzenie dziecka. Z terapią nie ma co zwlekać, bo objawy zespołu policystycznych jajników nasilają się z wiekiem i później można mieć problemy z poczęciem. Z tego powodu lekarze sugerują kobietom z zespołem policystycznych jajników, by starały się o dziecko przed 25. rokiem życia.
Zdarza się też tak, że młoda kobieta z wielotorbielowatością jajników zachodzi w pierwszą ciążę i rodzi dziecko, a gdy po jakimś czasie usiłuje mieć drugiego potomka, ma z tym kłopoty. Dlatego, by nie zaprzepaścić szans na macierzyństwo, trzeba jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 17.12.2015 17:21
Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych miałam nieregularne miesiączki, na usg wyszło pcos, lekarz stwierdził że będzie mi ciężko zajść w ciążę (25 lat), ale nie zalecał terapii hormonalnej a jedynie wywoływanie miesiączki luteina. Swoje przeplakalam. Po miesiącu okazało się ze jestem w 6 tygodniu ciąży, aż się sam pan doktor zdziwił (na 1 wizycie było zbyt wcześnie żeby było coś widać na usg) urodziłam naturalnie, po 8 miesiącach kolejna ciąża. w marcu rozwiązanie. Znam bardzo dużo dziewczyn które mimo że niepowinny, bez problemu zachodzą w ciążę.
Nie zarejestrowany, 15.09.2015 18:38
Witam! Moja siostra ma 35 lat i rok temu urodziła zdrowe dziecko. Teraz lekarz stwierdził, że po ciąży zrobił się jej zespół policystycznych jajników. Czy to może być prawda? Wydawało mi się zawsze, że problem dotyczy młodszych dziewczyn, które nie miały jeszcze dzieci. Mało tego, w naszej rodzinie nigdy nie bylo problemow z chorobami układu rozrodczego. Nadmienię, że mieszkamy w Szkocji, gdzie opieka medyczna jest dość kiepska a lekarze leczą paracetamolem wszystkie choroby świata, wiec siostra korzysta z usług prywatnego ginekologa. I właśnie obawiam się, że on ją chce oskubać, brzydko mówiąc. Bo wiadomo, że leczenie wymaga częstych wizyt.
 

Objawy zespołu policystycznych jajników

Gdy stwierdzisz u siebie kilka z wymienionych objawów, nie zwlekaj i zgłoś się do ginekologa.

  • nieuzasadnione tycie (zwłaszcza w talii)
  • skąpe lub nieregularne miesiączki
  • nasilony trądzik - także na klatce piersiowej, plecach
  • nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach
  • przerzedzone włosy (tzw. zakola)
  • nadciśnienie
  • podwyższony poziom cukru we krwi
  • mikrotorbiele w jajnikach (widoczne podczas USG)
  • kłopoty z zajściem w ciążę

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Choroby jajników - zagrożenie dla zdrowia kobiety

Choroby jajników - zagrożenie dla zdrowia kobiety

Groźne dla zdrowia skutki NADWAGI

Groźne dla zdrowia skutki NADWAGI

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 16.02.2016

Komentarze (1 - 10 z 190)
Martyna, 21.08.2016 08.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszystkim kobietom cierpiącym na PCOS sugeruję zrobienie badań na nietolerancje pokarmowe (szczególnie gluten, laktozę i kazeinę). Nie jestem lekarzem, ale on wielu lat interesuję się zdrowiem i sama podobno miałam PCOS, a jako dziecko także niedoczynność tarczycy. Jestem przeciwniczką tabletek hormonalnych, bo doświadczyłam ich negatywnych skutków, a każdy ginekolog do tej pory próbował mi je wcisnąć. Drogie Kobiety, poszukajcie informacji o tym jak np. gluten wpływa na kobiece sprawy.
 
Kate, 12.08.2016 10.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zespół policystycznych jajnikow stwierdzono u mnie w liceum (po braku miesiaczki i wykoniu odpowiednich badan hormonalnych). Trafiłam do ginekologa-endykronologa, któty hormonalną terapią łądnie "wyprowadził" odpowiednią wysokość hormonów. Lekarz zawsze kazała pilnować wagi. Ok. 25 roku życia zaczynała wspominać o ciąży :) Wyszłam za mąż w wieku 27 lat. Z dzieckiem sie nie speszylismy aby uporzadkowac sprawy z mieszkaniem itp. OBecnie mam 29 lat i jestem w 10. tygodniu ciąży :) Gdy zakmunikowałam ze juz chcemy sie starac i dziecko Pani doktor stymulowałą wszytsko lekami, starsliśmy się jedynie 3 miesiace :) Miesiączki przez osttanie lata mialam pobudzane jedynie luteiną podjęzykową, mimo ze miesiaczki nie byly idealnie regularne ale były z pomoca Pani doktor sie udało bez wieszych problemów :) Ztem wiek tez nie ma zbyt wielkiego znaczenia, nalezy odpowiednio wczesnie zaczac sie leczyc i trafic na dobrego lekarza :)
 
Elizabeth Baguna Martins, 06.08.2016 01.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I cierpi na zespół policystycznych jajników (PCOS) od moich 19 lat życia. Odkąd wyszłam za mąż i nie udało się zajść w ciążę, więc byłem kompletnie jałowe z powodu tej choroby genetycznej. I został przepisany kilka Clomid Meds, ale nie było widać żadnej poprawy. Chciałbym po prostu przejść z jednego do następnego wybuchu. Wreszcie, na zalecenie mój najlepszy przyjaciel, postanowiłem spróbować ratunkowego ziołowy, które wykonane są w postaci płynnej z naturalnych ziół i korzeni z dr Molemen.Within kilku tygodniach, widziałem poprawę objawów. Moje miesiączki został utrzymany do normy, kiedyś ten lek przez dwa tygodnie i po kilka miesięcy później zacząłem mieć pewne wczesne objawy ciąży, jej już ponad rok i kilka miesięcy odkąd użył tego leku i mam powodzeniem podane urodzenia dziecka, po bezdzietnym było przez wiele lat z powodu tego zespołu PCOS. Polecam tego leku do innych moich przyjaciół, którzy tam cierpią z PCOS dać taki lek spróbować. Kontakt: drmolemenspiritualtemple@gmail.com) lub (dr.molemenspiritualtemple@yahoo.com) lub zadzwonić do niego +2347036013351.
 
Nie ma opcji, 31.07.2016 20.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Koleżanko czytam twój post i trochę jakbym cofnęła się w czasie. Też mi się tak kiedyś wydawało i miałam podobną sytuację do Twojej i powiem Ci tak wszystko zaczyna się w głowie. Mam pcos z wszystkimi jej przymiotami typu tarczyca, insulinoopornosc etc., mam męża (chociaż zawsze myślałam, że nie ma opcji ale Shrek znalazł Shrekowa :-P), tylko Aniołeczka nam brak, ale nie poddajemy się i walczymy. Nie ma opcji, żeby się nie udało. Jestem realistką i wiem, że to wszystko nie jest takie proste, ale trzeba walczyć.
 
goga, 27.07.2016 13.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie lekarz stwierdzil ja po drugim dziecku a ze powiejszac rodziny nie planujemy ja nie tyje i nie mam wasika to sie nie przejmuje
 
marta, 20.07.2016 20.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
u mnie stwierdzono pcos dopiero 8 mcy po porodzie.... starlam sie o dziecko ok 4 lat nie wiedzac co sie dzieje ... dlaczego tak długo ... takze mozna zajsc w ciaze z ta przypadłoscia... tylko moze potrwac to dłuzej niz zwykle pozdrawiam
 
Biszka, 20.07.2016 15.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pamiętam, że jak byłam w podobnym wieku to miałam podobne podejście do życia. Po pierwsze PCOS to nie wyrok, to, że lekarz mówi, że do powinnaś mieć dziecko do 25. r.ż nie oznacza, że w wieku 26 lat już będzie po wszystkim. Jest mnóstwo kobiet z PCOS, które mają dzieci i zaszły w późniejszym wieku. Grunt to odpowiednie leczenie. Ja nie mam PCOS i też nie mogę zajść w ciąże. Po drugie, może sytuacja jest nieciekawa, ale nie ma co uprawiać czarnowidztwa. Życie układa się różnie. Ja też byłam mało urodziwą nastolatką, z krzywymi zębami (rodzice nie mieli pieniędzy na aparat dla mnie), zbuntowana ubierałam się dziwacznie i biednie, nienawidziłam świata, zastanawiałam się niejednokrotnie jak to by było jakby mnie na nim nie było. W liceum poznałam mojego obecnego męża. Pokochał mnie taką jaka jestem. Zrobiłam sobie aparat, schudłam, wyglądam teraz b.dobrze. Nie wyobrażałam sobie, że mogę być kiedyś żoną, a tym bardziej mieć dziecko (choć jeszcze go nie mam). To co teraz wydaje ci się nierealne wcale takie nie musi być.
 
Emi, 30.06.2016 09.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Udało się! Staraliśmy się 1 rok i 8 miesięcy. Miałam idealne cykle co 28 dni przez 5-6 dni (od 10 roku życia). W połowie cyklu miałam typowe objawy owulacji, skurcze, dużo śluzu itd. Nawet test owulacyjny wskazywał, że mam owulacje. Po ponad roku, zbadaliśmy męża okazało się, że ma dobre wyniki. Nic nie wychodziło. Najlepsza decyzja w moim życiu to ZMIANA LEKARZA, po 5 min stwierdził, że mam insulino odporność i PCOS (zespół policystycznych jajników) i mam torbiele, jajeczko nie dojrzewa. Wykonaliśmy badania hormonalne i zgadnijcie co były bardzo dobre oprócz progesteronu. Dostałam leki duphaston...3 wizyty (3 cykle), wreszcie jajeczko było naprawdę duże i co ustrzeliliśmy w moje urodziny ;) Szczerze byłam pewna, że nic z tego już odpuściłam jak będzie to będzie. Jestem w 32dc okresu nie mam i pomimo, że robiłam test 24dc i 28dc były negatywne, a wcozraj blada różowa kreska. Od razu zrobiłam Beta HCG i jest test pozytywny. Jesteśmy w ciąży! Biorę Duphaston prze kolejne 10 dni i zobaczymy jak Bóg da :) Objawy: OGROMNE SZCZĘŚCIE!!!! Nic więcej.
 
Marianna, 20.06.2016 10.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam pcos i dwoje dorosłych dzieci. Moja córka też z tym schorzeniem właśnie zaszła w ciążę. Jestem szczęśliwa :-)
 
Kiszka156, 15.06.2016 12.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 14 lat (tak 14) i pół roku temu miałam robiony zabieg usunięcia lewej torbieli wraz z jajnikiem. Torbiel była wielka - 130 mm x 110 mm. Wkurzona jestem w cholerę, bo oczywiście lekarze się pomylili - jeden powiedział mi, że mam nieżyt, kolejny, że jeszcze coś innego. Gdyby nie moja mama dawno by mnie tutaj nie była. Ona - osoba, która nie jest lekarzem podejrzewała, a wręcz wiedziała, że to jajniki, że jakiś skręt. No kurwa! Pozdrawiam serdecznie wszystkich lekarzy. :) Wczoraj miałam USG i kolejne torbiele, pęcherzyki Graafa, czy jak to się tam nazywa. Teraz jestem pewna, że mam PCOS. Mam wszystkie objawy, które wymienili. Piszą, że starać się o dziecko przed 25. rokiem życia. Już widzę to, że znajdę faceta przed 25. urodzinami i będziemy się starać o dziecko. Jest gruba, brzydka, biedna, nie mogąca mieć pewnie dzieci w przyszłości. Faceci do mnie się wręcz kleją (ironia). Umysłowo jestem w miarę dojrzała i jak sobie pomyślę, że będę miała problemy z zajściem w ciążę i w końcu dziecka mieć nie będę to ryczę dlaczego życie jest tak niesprawiedliwe. Teraz z pewnością dojdą hormony. Będę dopiero wyglądać jak beczka. Trzeba będzie później chyba znaleźć jakiś jeleniów w klubach i to z nimi robić. ;P Może w końcu później w tą ciążę zajdę. Co do adopcji - najlepiej, żeby była para, która się już pobrała, z dobrymi zarobkami, dojrzali umysłowo do dziecka, zdrowi. Znajomości nie mam, więc nie sądzę, że będę miała dobrą pracę (chodź uczę się bardzo dobrze), dojrzała za parę lat z pewnością będę, zdrowa nie jestem. Mam straszne problemy z kręgosłupem, nogami, nerkami, słuchem, ciągle choruję. Ojciec niedługo nie będzie miał nóg (operacja, słabe kolana, miednica i te sprawy). Ja w tak młodym wieku odczuwam już genetyczne obciążenia. Kolana ciągle bolą. Sklep, który prowadzą moi rodzice niedługo splajtuje. Nowe sklepy budują, więc to koniec. Moja mama jest krawcową w wieku ok. 45 lat. Nie sądzę, że będziemy mieć pieniądze na to wszystko. Wózek, ojciec i jego choroby, moje choroby. Wracając do adopcji - faceta pewnie nie znajdę. Chyba będę musiała schudnąć i stanę się dziwką. Zarobię hajs, a przy okazji może zajdę w ciążę. Chociaż jak sobie pomyślę, że moje dziecko wda się w moją rodzinę, w której każdy ma astmę i inne choroby to chyba wolę zaadoptować dziecko. Przynajmniej nie będzie genetycznie obciążone chorobami. Moje życie jest takie piękne, że aż sram tęczą.
 
następne »
strona 1 z 19
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW (PCOS) utrudnia zajście w ciążę ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW (PCOS) utrudnia zajście w ciążę

Jeżeli twoja miesiączka jest nieregularna (co 3-4 miesiące), tyjesz, choć jesz niewiele, przy tym...

więcej

37374

Leczenie niepłodności: inseminacja Leczenie niepłodności: inseminacja

Inseminacja to jedna z najprostszych metod wspomagania rozrodu. Inseminacja możliwa jest wtedy, gdy...

więcej

8748

Niedrożność jajowodów a niepłodność. Przyczyny i leczenie niedrożności jajowodów

Niedrożność jajowodów jest przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę u co czwartej polskiej...

więcej

7671

Męska płodność - co może ją wzmocnić? Męska płodność - co może ją wzmocnić?

Jeśli zdecydowaliście się na powiększenie rodziny, pamiętaj, że dla waszego przyszłego potomka...

więcej

7601

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Zdiagnozować problem trzeba koniecznie, żeby sytuacja nie zaczęła się pogarszać. Polecam udać się do doświadczonego fizjoterapeuty/terapeuty manualnego. Wiąże Pani występowanie dolegliwości z...

Jeśli w tej ilości nasienia, które dostało się do Pani pochwy, znajdowała się bardzo duża liczba plemników, to zapłodnienie jest możliwe; jeśli było ich mało lub wcale, to zajście w ciążę nie jest...

Tu wskazana byłaby wizyta w poradni genetycznej oraz wykonanie badań - analizy genów związanych z predyspozycją do nowotworów.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.