ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW (PCOS) utrudnia zajście w ciążę

Konsultant: dr n. med. Tomasz Rokicki, ginekolog
202 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Jeżeli twoja miesiączka jest nieregularna (co 3-4 miesiące), tyjesz, choć jesz niewiele, przy tym na twarzy i plecach pojawił się trądzik, a pod nosem wąsik, wybierz się do ginekologa-endokrynologa. To może być  PCOS, czyli zespół policystycznych jajników - schorzenie, które bywa przyczyną niepłodności.

Dlaczego PCOS(zespół policystycznych jajników) może być przyczyną niepłodności? Kobiety chorujące na PCOS (zespół policystycznych jajników) mają zwykle zaburzoną równowagę hormonalną. Za wysoki poziom LH i zachwiane proporcje FSH/LH (hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową) sprawiają, że w jajnikach zwiększa się ilość drobnych, niedojrzałych pęcherzyków Graafa i nie dochodzi do owulacji. W efekcie nie może powstać ciałko żółte i nie wzrasta ilość progesteronu we krwi. Niedobór progesteronu odpowiada za nieregularne miesiączki, a zbyt dużo pęcherzyków, które produkują androgeny - za nadmierne owłosienie. Kolejne pęcherzyki rosną i obumierają, nie uwalniając jajeczek. Jajniki pełne są takich pęcherzyków, które zamieniają się w torbielki, czyli cysty - stąd nazwa zespół policystycznych jajników lub wielotorbielowatość.

Lekarze oceniają, że na PCOS cierpi około 12 procent młodych kobiet. U niemal 40 procent z nich zespół policystycznych jajników jest powodem niepłodności (ze względu na stały lub okresowy brak owulacji). Nie do końca wiadomo, co jest jego przyczyną. Jedna z teorii mówi, że to schorzenie uwarunkowane genetycznie.

Zespół policystycznych jajników: badania i leczenie hormonalne

Lekarz najpierw zleca badanie poziomu hormonów we krwi i USG przezpochwowe. Jeśli kobieta choruje na PCOS, na zdjęciach USG jajniki są okolone wiankiem pęcherzyków.

Leczenie tego schorzenia jest trudne. Niegdyś lekarze usuwali część jajnika (lub jajników), by ograniczyć produkcję androgenów i ułatwić mechanicznie owulację. Teraz walczy się raczej ze skutkami PCOS. Zwykle terapię rozpoczyna zalecenie zrzucenia nadwagi, bo tkanka tłuszczowa - choć w niewielkim stopniu - jednak produkuje hormony (także androgeny). Jeżeli kobieta pali, powinna zerwać z nałogiem, ponieważ nikotyna pobudza organizm do produkcji większej ilości androgenów.

W leczeniu zespołu policystycznych jajników niezbędna może być hormonoterapia. Lekarz ordynuje zazwyczaj preparaty, które mają przywrócić regularność cyklu. Zwykle są to środki antykoncepcyjne. Dzięki "uśpieniu" na jakiś czas jajników w organizmie obniża się stężenie androgenów i poziom LH, w jajnikach przestają pojawiać się torbiele, a same jajniki zmniejszają swoją objętość.

Ważne

Ważne

Cyklem miesiączkowym steruje układ podwzgórze - przysadka mózgowa - jajnik. Gdy podwzgórze da sygnał przysadce, zaczyna ona produkować dwa ważne hormony: FSH (folikulotropowy) i LH (luteinizujący). Pod wpływem FSH w jajniku wzrasta i dojrzewa pęcherzyk Graafa (produkuje estrogeny oraz niewielką ilość męskich hormonów - androgenów), a w nim - komórka jajowa.
Pod wpływem estrogenów błona śluzowa wyściełająca macicę zwiększa swoją grubość. W ten sposób przygotowuje się do ewentualnego zagnieżdżenia się w niej rozwijającego się zarodka. Kiedy pęcherzyk Graafa pęknie, wydostaje się z niego dojrzała komórka jajowa, która jajowodem zmierza w kierunku macicy. W tym samym czasie pod wpływem hormonu LH pęknięty pęcherzyk Graafa przeistacza się w gruczoł wydzielania wewnętrznego, tzw. ciałko żółte.
Ciałko to zaczyna wydzielać progesteron - hormon, który sprawia, że błona śluzowa macicy rozpulchnia się. Jeśli w trakcie owulacji nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, błona śluzowa złuszcza się i w czasie miesiączki zostaje wydalona na zewnątrz przez pochwę.

Zespół policystycznych jajników utrudnia zajście w ciążę

Leczenie hormonalne zespołu policystycznych jajników trwa często wiele lat. Jeśli jednak młoda kobieta planuje ciążę, po kilku miesiącach terapię się przerywa. Bywa, że ten czas wystarcza, żeby stan hormonalny na tyle się poprawił, by doszło do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej i do zapłodnienia. Czasem jednak konieczne jest podanie leków stymulujących jajeczkowanie.

Młoda kobieta, której lekarz po rozpoznaniu zespołu policystycznych jajników od razu zaleci leczenie, ma spore szanse na ciążę i urodzenie dziecka. Z terapią nie ma co zwlekać, bo objawy zespołu policystycznych jajników nasilają się z wiekiem i później można mieć problemy z poczęciem. Z tego powodu lekarze sugerują kobietom z zespołem policystycznych jajników, by starały się o dziecko przed 25. rokiem życia.
Zdarza się też tak, że młoda kobieta z wielotorbielowatością jajników zachodzi w pierwszą ciążę i rodzi dziecko, a gdy po jakimś czasie usiłuje mieć drugiego potomka, ma z tym kłopoty. Dlatego, by nie zaprzepaścić szans na macierzyństwo, trzeba jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 17.12.2015 17:21
Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych miałam nieregularne miesiączki, na usg wyszło pcos, lekarz stwierdził że będzie mi ciężko zajść w ciążę (25 lat), ale nie zalecał terapii hormonalnej a jedynie wywoływanie miesiączki luteina. Swoje przeplakalam. Po miesiącu okazało się ze jestem w 6 tygodniu ciąży, aż się sam pan doktor zdziwił (na 1 wizycie było zbyt wcześnie żeby było coś widać na usg) urodziłam naturalnie, po 8 miesiącach kolejna ciąża. w marcu rozwiązanie. Znam bardzo dużo dziewczyn które mimo że niepowinny, bez problemu zachodzą w ciążę.
Nie zarejestrowany, 15.09.2015 18:38
Witam! Moja siostra ma 35 lat i rok temu urodziła zdrowe dziecko. Teraz lekarz stwierdził, że po ciąży zrobił się jej zespół policystycznych jajników. Czy to może być prawda? Wydawało mi się zawsze, że problem dotyczy młodszych dziewczyn, które nie miały jeszcze dzieci. Mało tego, w naszej rodzinie nigdy nie bylo problemow z chorobami układu rozrodczego. Nadmienię, że mieszkamy w Szkocji, gdzie opieka medyczna jest dość kiepska a lekarze leczą paracetamolem wszystkie choroby świata, wiec siostra korzysta z usług prywatnego ginekologa. I właśnie obawiam się, że on ją chce oskubać, brzydko mówiąc. Bo wiadomo, że leczenie wymaga częstych wizyt.
 

Objawy zespołu policystycznych jajników

Gdy stwierdzisz u siebie kilka z wymienionych objawów, nie zwlekaj i zgłoś się do ginekologa.

  • nieuzasadnione tycie (zwłaszcza w talii)
  • skąpe lub nieregularne miesiączki
  • nasilony trądzik - także na klatce piersiowej, plecach
  • nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach
  • przerzedzone włosy (tzw. zakola)
  • nadciśnienie
  • podwyższony poziom cukru we krwi
  • mikrotorbiele w jajnikach (widoczne podczas USG)
  • kłopoty z zajściem w ciążę

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 20.01.2017

Komentarze (1 - 10 z 202)
Kajtek, 18.08.2017 19.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Was dziewczyny. Ja też mam stwierdzone PCOS niestety, a pytanie moje brzmi czy któraś z Was brala metformax??
 
Pani Iksińska, 09.08.2017 17.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
PCOS uniemożliwia zajście w ciążę, a wiele z nas ma PCOS które nawet nie jest stwierdzone przez lekarza. Najbardziej trzeba dbać o dietę, ponieważ ona pomaga utrzymać nasz organizm w zdrowiu. Ale ważne jest również to, aby nie stresować się - wiem, że dziś to praktycznie niemożliwe, ale stres jest praktycznie pierwszym winowajcą za większość problemów z płodnością.
 
wikusiaa, 24.05.2017 23.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej mam 16 lat , mam niedoczynność tarczycy i oporność insulinową będąc u endorynologa pani doktor powiedziała że cierpie też na zespół poloteistyczny jajników nic zt ym nie zroniła, nie zleciła rzadnych badań ,sama mama się tym nie zajęła nie mam regularnych mięsiączek i w sumie o nie wiem co dalej robić . Boję się że w przyszłości nie będe mogł mieć dzieci .......
 
an88, 24.05.2017 22.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam potwierdzone PCOS z nadwaga ale trafilam na dobrego specjaliste i akttualnie jestem w 6tym miesiacu ciazy. Cale leczenie (badania hormonalne, kuracja Ovarinem) trwalo 7mscy. Dodatkowo gin zalecil zel Conceive Plus na ruchliwosc plemnikow i sie udalo. Jestem dowodem na to, ze PCOS to nie wyrok. Sadze, ze zarowno Ovarain jak i zel pomogly w zajsciu w ciaze.
 
magda, 25.04.2017 10.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W przypadku policystycznych jajników zróbcie badania też na celiakię, bo ona jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę.
 
kas, 20.02.2017 13.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Brawo! Zgadzam sie w 100%
 
Nova32, 17.11.2016 16.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam zespół policystycznych jajników ,zaszłam w ciąże bez żadnej terapi hormonalnej jestem po 30-dziestce:)
 
kasiek, 16.11.2016 09.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja też z PCOS tzn. trafiłam do lekarza z nieregularnością miesiączek wcześniej też to występowało ale lekarze ładowali antykoncepcje bo w hormonach wszystko ok. zrobiono mi usg lekarz stwierdził że mam cech PCOS ale nie są zbyt wyraźne lekarz który zlecił badanie zbagatelizował sprawę powiedział że antykoncepcja ale ja odmówiłam ponieważ chcieliśmy już się starać stwierdziła Pani doktor że może będziemy mieli dziecko i tyle w temacie. wybrałam się na karową koleżanka mi poleciła lekarz ponownie zleecił USG. lekarz który wykonywał badanie stwierdził że najlepiej byłoby zrobić laparoskopie ponieważ nie widać żadnych oznak owulacji i stwierdził że raczej żadnych faz cyklu nie wytwarzam lekarz prowadzący skierował mnie na laparoskopie. przed wyznaczeniem terminu trafiłam na badania i do lekarza który odmówił ponieważ nie miałam robionych badań hormonalnych i dała mi skierowanie do poradni endokryologicznej i leczenia niepłodności. nie wiem co dalej do endo czeka się miesiącami do kliniki leczenia niepłodności trudno się dostać mam mentlik w głowie. czy ktoś miał podobnie? co dadzą badania hormonalne?
 
Ewelina, 12.11.2016 21.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam , mam ten sam problem u mnie kilka dni temu okazało się że mam PCOS już po pierwszym usg lekarz był pewien.Oczywiscie teraz seria badań.Swoje pierwsze dziecko urodziłam 15 lat temu (byłam w wieku 16 lat) po drodze 1 poronienie i od około 8 lat nie mogę ponownie zajść w ciąż. lekarz powiedział że cudem było że wogóle bez leczenia urodziłam dziecko. Teraz mam 32 lata i obawiam się że już mi się nie uda zajść w ciążę. To leczenie mnie przeraża.
 
Domi, 04.11.2016 23.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja wczoraj dowiedzialam sie ze mam PCOS :'( jestem zalamana czekam teraz na badania mysl o tym ze moge ne miec dzieci zabila mne w srodku mam 21 lat bardzo pragne miec dziecko
 
następne »
strona 1 z 21
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW (PCOS) utrudnia zajście w ciążę ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW (PCOS) utrudnia zajście w ciążę

Jeżeli twoja miesiączka jest nieregularna (co 3-4 miesiące), tyjesz, choć jesz niewiele, przy tym...

więcej

4

Niedrożność jajowodów a niepłodność. Przyczyny i leczenie niedrożności jajowodów

Niedrożność jajowodów jest przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę u co czwartej polskiej...

więcej

3

ENDOMETRIOZA może być przyczyną niepłodności ENDOMETRIOZA może być przyczyną niepłodności

Endometrioza to schorzenie, w którym błona śluzowa macicy (z łac.endometrium) występuje w innych...

więcej

2

Męska płodność - co może ją wzmocnić? Męska płodność - co może ją wzmocnić?

Jeśli zdecydowaliście się na powiększenie rodziny, pamiętaj, że dla waszego przyszłego potomka...

więcej

2

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Szansa na ciążę jest, ponieważ prezerwatywa nie ma 100% skuteczności, tym bardziej dziurowa. Nie napisała Pani, jaka była to prezerwatywa, w związku z tym pozwolę sobie na uwagę, że lateksowych...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.