ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW (PCOS) utrudnia zajście w ciążę

Konsultant: dr n. med. Tomasz Rokicki, ginekolog
164 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Jeżeli twoja miesiączka jest nieregularna (co 3-4 miesiące), tyjesz, choć jesz niewiele, przy tym na twarzy i plecach pojawił się trądzik, a pod nosem wąsik, wybierz się do ginekologa-endokrynologa. To może być  PCOS, czyli zespół policystycznych jajników - schorzenie, które bywa przyczyną niepłodności.

Dlaczego PCOS(zespół policystycznych jajników) może być przyczyną niepłodności? Kobiety chorujące na PCOS (zespół policystycznych jajników) mają zwykle zaburzoną równowagę hormonalną. Za wysoki poziom LH i zachwiane proporcje FSH/LH (hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową) sprawiają, że w jajnikach zwiększa się ilość drobnych, niedojrzałych pęcherzyków Graafa i nie dochodzi do owulacji. W efekcie nie może powstać ciałko żółte i nie wzrasta ilość progesteronu we krwi. Niedobór progesteronu odpowiada za nieregularne miesiączki, a zbyt dużo pęcherzyków, które produkują androgeny - za nadmierne owłosienie. Kolejne pęcherzyki rosną i obumierają, nie uwalniając jajeczek. Jajniki pełne są takich pęcherzyków, które zamieniają się w torbielki, czyli cysty - stąd nazwa zespół policystycznych jajników lub wielotorbielowatość.

Lekarze oceniają, że na PCOS cierpi około 12 procent młodych kobiet. U niemal 40 procent z nich zespół policystycznych jajników jest powodem niepłodności (ze względu na stały lub okresowy brak owulacji). Nie do końca wiadomo, co jest jego przyczyną. Jedna z teorii mówi, że to schorzenie uwarunkowane genetycznie.

Nie przegap

Zespół policystycznych jajników: badania i leczenie hormonalne

Lekarz najpierw zleca badanie poziomu hormonów we krwi i USG przezpochwowe. Jeśli kobieta choruje na PCOS, na zdjęciach USG jajniki są okolone wiankiem pęcherzyków. Leczenie tego schorzenia jest trudne. Niegdyś lekarze usuwali część jajnika (lub jajników), by ograniczyć produkcję androgenów i ułatwić mechanicznie owulację. Teraz walczy się raczej ze skutkami PCOS. Zwykle terapię rozpoczyna zalecenie zrzucenia nadwagi, bo tkanka tłuszczowa - choć w niewielkim stopniu - jednak produkuje hormony (także androgeny). Jeżeli kobieta pali, powinna zerwać z nałogiem, ponieważ nikotyna pobudza organizm do produkcji większej ilości androgenów.

W leczeniu zespołu policystycznych jajników niezbędna może być hormonoterapia. Lekarz ordynuje zazwyczaj preparaty, które mają przywrócić regularność cyklu. Zwykle są to środki antykoncepcyjne (np. Diane 35, która ze względu na działanie antyandrogenne korzystnie wpływa na cerę i jednocześnie jest antykoncepcyjna). Dzięki "uśpieniu" na jakiś czas jajników w organizmie obniża się stężenie androgenów i poziom LH, w jajnikach przestają pojawiać się torbiele, a same jajniki zmniejszają swoją objętość.

Ważne

Ważne

Cyklem miesiączkowym steruje układ podwzgórze - przysadka mózgowa - jajnik. Gdy podwzgórze da sygnał przysadce, zaczyna ona produkować dwa ważne hormony: FSH (folikulotropowy) i LH (luteinizujący). Pod wpływem FSH w jajniku wzrasta i dojrzewa pęcherzyk Graafa (produkuje estrogeny oraz niewielką ilość męskich hormonów - androgenów), a w nim - komórka jajowa.
Pod wpływem estrogenów błona śluzowa wyściełająca macicę zwiększa swoją grubość. W ten sposób przygotowuje się do ewentualnego zagnieżdżenia się w niej rozwijającego się zarodka. Kiedy pęcherzyk Graafa pęknie, wydostaje się z niego dojrzała komórka jajowa, która jajowodem zmierza w kierunku macicy. W tym samym czasie pod wpływem hormonu LH pęknięty pęcherzyk Graafa przeistacza się w gruczoł wydzielania wewnętrznego, tzw. ciałko żółte.
Ciałko to zaczyna wydzielać progesteron - hormon, który sprawia, że błona śluzowa macicy rozpulchnia się. Jeśli w trakcie owulacji nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, błona śluzowa złuszcza się i w czasie miesiączki zostaje wydalona na zewnątrz przez pochwę.

Zespół policystycznych jajników utrudnia zajście w ciążę

Leczenie hormonalne zespołu policystycznych jajników trwa często wiele lat. Jeśli jednak młoda kobieta planuje ciążę, po kilku miesiącach terapię się przerywa. Bywa, że ten czas wystarcza, żeby stan hormonalny na tyle się poprawił, by doszło do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej i do zapłodnienia. Czasem jednak konieczne jest podanie leków stymulujących jajeczkowanie.

Młoda kobieta, której lekarz po rozpoznaniu zespołu policystycznych jajników od razu zaleci leczenie, ma spore szanse na ciążę i urodzenie dziecka. Z terapią nie ma co zwlekać, bo objawy zespołu policystycznych jajników nasilają się z wiekiem i później można mieć problemy z poczęciem. Z tego powodu lekarze sugerują kobietom z zespołem policystycznych jajników, by starały się o dziecko przed 25. rokiem życia.
Zdarza się też tak, że młoda kobieta z wielotorbielowatością jajników zachodzi w pierwszą ciążę i rodzi dziecko, a gdy po jakimś czasie usiłuje mieć drugiego potomka, ma z tym kłopoty. Dlatego, by nie zaprzepaścić szans na macierzyństwo, trzeba jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 15.09.2015 18:38
Witam! Moja siostra ma 35 lat i rok temu urodziła zdrowe dziecko. Teraz lekarz stwierdził, że po ciąży zrobił się jej zespół policystycznych jajników. Czy to może być prawda? Wydawało mi się zawsze, że problem dotyczy młodszych dziewczyn, które nie miały jeszcze dzieci. Mało tego, w naszej rodzinie nigdy nie bylo problemow z chorobami układu rozrodczego. Nadmienię, że mieszkamy w Szkocji, gdzie opieka medyczna jest dość kiepska a lekarze leczą paracetamolem wszystkie choroby świata, wiec siostra korzysta z usług prywatnego ginekologa. I właśnie obawiam się, że on ją chce oskubać, brzydko mówiąc. Bo wiadomo, że leczenie wymaga częstych wizyt.
Nie zarejestrowany, 24.03.2015 10:50
Witam dziewczyny:) Opiszę Wam moją historię, bo wiem jak bardzo ważna jest świadomość, że PCOS to nie wyrok!!!!!! Usłyszałam od lekarza taką samą diagnozę dwa lata temu: zawyżony stosunek LH/FSH, wydłużone cykle, torbiele na janikach= PCOS. Rozpoczęłam walkę przez łzy: najpierw wyciszono mi jajniki i wysuszono cysty pigułkami, potem stymulacja CLO- dopiero dawka najwyższa poskutkowała owulacją mimo to ciąży nie było:( po czwartym cyklu udało się. Niestety radość trwała tylko 10 tygodni, potem serduszko mojego maleństwa przestało bić. Przeżyłam straszne załamanie, myślałam, że już nigdy się nie podniosę. Postanowiliśmy z mężem spróbować jeszcze raz i po trzech miesiącach na pigułkach i pierwszej stymulacji zaszłam w ciąże ponownie. Teraz obok mnie w łóżeczku śpi mój synekusmiech.gif Dziewczyny może Wasza droga będzie łatwiejsza, może trudniejsza, ale naprawdę trzeba zagryźć zęby i brnąć do przodu, bo wiem jedno, że z PCOS szczęśliwy finał jest możliwy:)
 

Objawy zespołu policystycznych jajników

Gdy stwierdzisz u siebie kilka z wymienionych objawów, nie zwlekaj i zgłoś się do ginekologa.

  • nieuzasadnione tycie (zwłaszcza w talii)
  • skąpe lub nieregularne miesiączki
  • nasilony trądzik - także na klatce piersiowej, plecach
  • nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach
  • przerzedzone włosy (tzw. zakola)
  • nadciśnienie
  • podwyższony poziom cukru we krwi
  • mikrotorbiele w jajnikach (widoczne podczas USG)
  • kłopoty z zajściem w ciążę

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 27.07.2015

Komentarze (1 - 10 z 164)
Diana, 26.10.2015 21.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 26 lat I pierwszy raz o PCOS usłyszałm w wieku 20 lat jednak nie zdawałam sobie sprawy z tego co to tak naprawde oznacza.Miesiączka u mnie występowała 2 góra 3 razy do roku . W wieku 24 lat poszłam do ginekologa prosić o coś na wywołanie miesiączki I okazało się, że jestem w ciąży więc można, można zajść w ciąże z PCOS:-) Po porodzie brałam tabletki antykoncepcyjne co pomagało mi miesiąc w miesiąc dostać miesiăczke obecnie 6 miesięcy jestem bez tabletek no I oczywiście bez miesiączki I czuję się potwornie z tymi wszystkimi objawami PCOS a mőj lekarz ginekolog stwierdził , że loprostu muszę się nauczyć z tym żyć.Czy naprawde nie ma na to jakiegoś rozwiązania oprucz trucia siě codziennie tabketkami antykoncepcyjnymi?
 
ola, 21.10.2015 20.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, nigdy nie udzielałam się na forum, ale myślę że wszystkim dziewczyną z PCO mój przypadek może dodać nadziei. Dowiedziałam się o pco w wieku 16 lat, w mojej rodzinie wszystkie kobiety ze strony mamy miały problemy z ciążą. Ja ta też usłyszałam że może być duży problem. Brałam tabletki hormonalne ponieważ w ogóle nie miesiączkowałam, od tabletek skakał mi cholesterol tak że musiała leczyć się na serce, trzymać mocną dietę, nawet miałam usunięty pęcherzyk żółciowy (jestem szczupłą osobą). Kilka pobytów w szpitalu na oddziale niepłodności wywoływały u mnie ogromnego doła i świadomość że mogę nigdy nie być mamą. Po studiach postanowiłam podjąć walkę na całego. Na początku, bez żadnych leków i nic...Dostałam CLO, po czym usłyszałam że po tym raczej się nie uda ale trzeba zobaczyć czy w ogóle wywoła owulację (wcześniej wcale jej nie miałam). Wzięłam CLO 1 raz. Poszłam na usg i ku mojemu ogromnemu zdziwieniu usłyszałam że COŚ jest ale jeszcze za wcześnie na określenie czy to tylko znak że była owulacja czy coś z tego wyszło ! Kilka tygodni czekania, kolejne usg i dziś jestem w 9 tygodniu ciąży :D. Także warto mieć nadzieję i wierzyć że PCO to nie wyrok! Myślę że dzięki tej chorobie i wiedzy którą pozyskujemy bojąc się o naszą przyszłość jako rodzic stajemy się bardziej świadome i nasze małe marzenia będą miały super mamuśki :D Najważniejsze jest pozytywne nastawienie. Powodzenia!
 
lulka69, 17.10.2015 22.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zależy kto na co jeszcze choruje,brałam DIANE przez kilkanaście lat i mam się dobrze.zmieniłam ze względu na wiek i inne zapotrzebowanie na hormony.poza tym wszystkie tabletki mają działania uboczne ale wybór zawsze należy do nas
 
zuza, 14.10.2015 05.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! Czytam od kilku godzin o tej przypadłości i nie wiem co myśleć.Moim marzeniem jest mieć dzieko. Myśle o tym każdego dnia, a ponieważ aktualnie zajmuje się opieką nad dziećmi (po prostu jestem nianią) moje marzenia o własnym dziecku rosną z każdą chwilą, Aż tu nagle okazało się, żę Mam 12 torbieli po 2mm każdy na obu jajnikach i żę bedę miała kłopot z zajściem w ciąże. Świat się zawalił ale nie piszę tego by podzielić się z całym światem swoim nieszczęściem bo nie jest łatwo o tym mówić :( No dobrze więc chodzi o to, że wszędzie czytam o problemach z nadwagą, nadmiernym trądzikiem czy owłosieniem .. same wiecie. Ja natomiast nie mam problemów z nadwagą wręcz przeciwnie ważę niespełna 50 kg i to najwyższa waga jaką osiągnęłam w moim 23 letnim życiu. Nie mam również nadmiernego owłosienia, a trądzik pojawia się tylko na twarzy i to też niewielki. Jedyny objaw, który się zgadza to nieregularne miesiączki-nawet bardzo! Przynajmniej 1 w roku mam przerwę przez około 3 ms nie mam miesiączki. Więc o co tu chodzi ? Dlaczego akurat ja skoro objawy się nie zgadzają ? Czy któraś z Ws tak miała ? CZY BĘDĘ MIAŁA TO SZCZĘŚCIE I ZOSTANĘ KIEDYKOLWIEK MAMĄ ? Nie przeżyje kiedy nie dostanę tej szansy ..
 
Mama, 09.10.2015 08.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam trzeba prubowac....ja tez mam policystyczne jajniki ,hipoprolaktemie,niedoczynność tarczycy....z pierwszym dzieckiem zadnych objawów nie było ....problemy. pojawily sie po porodzie....mialam 2zabiegi laboroskopowe na wycięcie torbieli..pojawił. sie podwyzszony hormin prolaktyny....czyli wszystko przecieko zajsciu w ciążę....,leczylam sie 8lat.....i jak juz sobie odpuscilam ....zaszlam w ciążę....jestem w 17tygodniu ...i mam nadzieje ze dam radę. I urodze mojego 2synka....
 
kaaalia, 01.10.2015 19.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć Dziewczyny Ja niestety też mam PCO. Poszłam do endykrynologa bo zaczęłam tyć a nie żarłam wcale tak dużo. Miesiączkę miałam dość regularną ale bardzo skąpą. No i ten wąsik masakra. Diagnostyka czyli hormony najpierw tsh, testosteron, usg nadnerczy. Po wynikach lekarz wysłał mnie do ginekologa a tam hormony ciąg dalszy i usg ginekologiczne. Zalecenia SCHUDNĄĆ luteina 50 pod język i inofolic do picia. Mija już rok i nic. A do tego czeka mnie operacja co przedłuży oczekiwanie. Trzymajcie się wszystkie i życzę powodzenia. Kto tego sam nie przeżył na własnej skórze to raczej nie zrozumie.
 
Reda, 27.09.2015 23.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja niestety cierpię na PCOS, więc mam nieregularne miesiączki ;/ miałam duuży problem z wyznaczaniem dni płodnych.
 
ona, 26.09.2015 20.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgadzam się z Mileną bo lekarze w Anglii są do niczego. Ja mam problemy dość duże z hormonami, mogę mieć też chorą tarczycę ale oczywiście lekarze w Anglii mają na wszystko czas. Pozdrawiam Milenę.
 
ania H, 25.09.2015 03.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kochana ja 6 lat sie leczylam i odstawilam tabletki w wieku 25 lat pierwsze dwie ciaze niestety poronilam sle w 2013 zaszlam ale odstawilam wszystko i tylko zdrowe zycie jedzenie cwiczenie bez alkohoku papierosow i udalo sie mam Sofi mojego aniolka mimo leczenia wagi i innych ubocznych mowilam trudno poswiece swoj wyglad bo chce miec dzieci wiec trzymam kciuki powodzenia a znajdziesz kogos kto bedzie cie kochal taka jaka jestes czy tak czy siak i bedzie chcial spedzic zycie
 
ania H, 25.09.2015 03.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mialam 19 lat jak poszlam do lekarza i dowiedzialam sie ze mam jajniki policystyczne gdzie po usg dostalam disgnoze ze mam 5 % na zajscie w ciaze co mnie poprostu zalamalo bo chce miec duza rodzine co najmniej 3 dzieci wiec leczylam sie przez 6 lat tabletkami yazz i z roku na rok mialam coraz mniej pechezykow co mnie cieszylo oczywiscie przybralam na wadze mialam bole glowy opryszczke ale to dla mnie nie bylo warzne obym sie wyleczyla mialam 25 lat jak lekarz powiedzial ze mam juz pecherzyki kolo jaknikow w normie wiec moge sprobowac zejsc z tabletek i sprobowac zajsc w ciaze szans 50%na 50% albo wruca albo zajde wiec z mezem zaczelismy sie starac po 2 miesiacach zaszlam w ciaze i poronilam okres mialam stabilny po i chodzilam sprawdzac jak wszystko wyglada co jakis czas i bylo oki wiec po roku znowu bylam w ciazy i stracilam poraz 2 gdzie przeszlam to okropnie mialam depresje okropne mysli ale przelamalam sie i zylam dalej nareszcie udalo sie i w 2013 zaszlam w ciaze i w 2014 lipcu urodzialm Sofi mojego aniolka . Po porodzie znowu zaczelam mieec nie regularne okresy i nawet tabletki mi nie pomagaja bo okres dostaje gdzie jeszcze mam 4. 5 tabletek do konca wiec lekarz kazala odstawic i musze czekac na usg i zobaczymy mam nadzieje ze wszystko bedzie dobrze . Wiec zawsze miejcie nadzieje wiare ze sie uda mimo roznych przeszkud powodzenia wszystkim
 
następne »
strona 1 z 17
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
In vitro (sztuczne zapłodnienie) - ostatnia deska ratunku, gdy inne metody leczenia niepłodności zawodzą In vitro (sztuczne zapłodnienie) - ostatnia deska ratunku, gdy inne metody leczenia niepłodności zawodzą

Zapłodnienie pozaustrojowe jest drogie i skomplikowane. Ale dla wielu par bezskutecznie starających...

więcej

4158

Niedrożność jajowodów a niepłodność. Przyczyny i leczenie niedrożności jajowodów

Niedrożność jajowodów jest przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę u co czwartej polskiej...

więcej

10320

Diagnostyka i metody leczenia niepłodności u mężczyzn Diagnostyka i metody leczenia niepłodności u mężczyzn

Na niepłodność męską wpływają czynniki cywilizacyjne, choroby, styl życia. Coraz częściej to...

więcej

2325

NAPROTECHNOLOGIA alternatywą dla in vitro? Na czym polega naprotechnologia?

Naprotechnologia to jedna z metod leczenia niepłodności. Niektórzy nazywają ją nawet alternatywą...

więcej

876

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Przede wszystkim chodzi chyba u pani o odstawienie antykoncepcji u pani. W tej sprawie powinna pani skonsultować się z ginekologiem, ponieważ mikrogruczolak przysadki stanowi względne...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.