ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW (PCOS) utrudnia zajście w ciążę

Konsultant:dr n. med. Tomasz Rokicki, ginekolog
93 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Jeżeli twoja miesiączka jest nieregularna (co 3-4 miesiące), tyjesz, choć jesz niewiele, przy tym na twarzy i plecach pojawił się trądzik, a pod nosem wąsik, wybierz się do ginekologa-endokrynologa. To może być  PCOS, czyli zespół policystycznych jajników - schorzenie, które bywa przyczyną niepłodności.

Dlaczego PCOS(zespół policystycznych jajników) może być przyczyną niepłodności? Kobiety chorujące na PCOS (zespół policystycznych jajników) mają zwykle zaburzoną równowagę hormonalną. Za wysoki poziom LH i zachwiane proporcje FSH/LH (hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową) sprawiają, że w jajnikach zwiększa się ilość drobnych, niedojrzałych pęcherzyków Graafa i nie dochodzi do owulacji. W efekcie nie może powstać ciałko żółte i nie wzrasta ilość progesteronu we krwi. Niedobór progesteronu odpowiada za nieregularne miesiączki, a zbyt dużo pęcherzyków, które produkują androgeny - za nadmierne owłosienie. Kolejne pęcherzyki rosną i obumierają, nie uwalniając jajeczek. Jajniki pełne są takich pęcherzyków, które zamieniają się w torbielki, czyli cysty - stąd nazwa zespół policystycznych jajników lub wielotorbielowatość.
Lekarze oceniają, że na PCOS cierpi ok. 12 proc. młodych kobiet. U niemal 40 proc. z nich zespół policystycznych jajników jest powodem niepłodności (ze względu na stały lub okresowy brak owulacji). Nie do końca wiadomo, co jest jego przyczyną. Jedna z teorii mówi, że to schorzenie uwarunkowane genetycznie.

Nie przegap

Zespół policystycznych jajników: badania i leczenie hormonalne

Lekarz najpierw zleca badanie poziomu hormonów we krwi i USG przezpochwowe. Jeśli kobieta choruje na PCOS, na zdjęciach USG jajniki są okolone wiankiem pęcherzyków.
Leczenie tego schorzenia jest trudne. Niegdyś lekarze usuwali część jajnika (lub jajników), by ograniczyć produkcję androgenów i ułatwić mechanicznie owulację. Teraz walczy się raczej ze skutkami PCOS.
Zwykle terapię rozpoczyna zalecenie zrzucenia nadwagi, bo tkanka tłuszczowa - choć w niewielkim stopniu - jednak produkuje hormony (także androgeny). Jeżeli kobieta pali, powinna zerwać z nałogiem, ponieważ nikotyna pobudza organizm do produkcji większej ilości androgenów.

W leczeniu zespołu policystycznych jajników niezbędna może być hormonoterapia. Lekarz ordynuje zazwyczaj preparaty, które mają przywrócić regularność cyklu. Zwykle są to środki antykoncepcyjne (np. Diane 35, która ze względu na działanie antyandrogenne korzystnie wpływa na cerę i jednocześnie jest antykoncepcyjna).
Dzięki “uśpieniu” na jakiś czas jajników w organizmie obniża się stężenie androgenów i poziom LH, w jajnikach przestają pojawiać się torbiele, a same jajniki zmniejszają swoją objętość.

Ważne

Ważne

Cyklem miesiączkowym steruje układ podwzgórze - przysadka mózgowa - jajnik. Gdy podwzgórze da sygnał przysadce, zaczyna ona produkować dwa ważne hormony: FSH (folikulotropowy) i LH (luteinizujący). Pod wpływem FSH w jajniku wzrasta i dojrzewa pęcherzyk Graafa (produkuje estrogeny oraz niewielką ilość męskich hormonów - androgenów), a w nim - komórka jajowa.
Pod wpływem estrogenów błona śluzowa wyściełająca macicę zwiększa swoją grubość. W ten sposób przygotowuje się do ewentualnego zagnieżdżenia się w niej rozwijającego się zarodka. Kiedy pęcherzyk Graafa pęknie, wydostaje się z niego dojrzała komórka jajowa, która jajowodem zmierza w kierunku macicy. W tym samym czasie pod wpływem hormonu LH pęknięty pęcherzyk Graafa przeistacza się w gruczoł wydzielania wewnętrznego, tzw. ciałko żółte.
Ciałko to zaczyna wydzielać progesteron - hormon, który sprawia, że błona śluzowa macicy rozpulchnia się. Jeśli w trakcie owulacji nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, błona śluzowa złuszcza się i w czasie miesiączki zostaje wydalona na zewnątrz przez pochwę.

Zespół policystycznych jajników utrudnia zajście w ciążę

Leczenie hormonalne zespołu policystycznych jajników trwa często wiele lat. Jeśli jednak młoda kobieta planuje ciążę, po kilku miesiącach terapię się przerywa. Bywa, że ten czas wystarcza, żeby stan hormonalny na tyle się poprawił, by doszło do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej i do zapłodnienia. Czasem jednak konieczne jest podanie leków stymulujących jajeczkowanie.

Młoda kobieta, której lekarz po rozpoznaniu zespołu policystycznych jajników od razu zaleci leczenie, ma spore szanse na ciążę i urodzenie dziecka. Z terapią nie ma co zwlekać, bo objawy zespołu policystycznych jajników nasilają się z wiekiem i później można mieć problemy z poczęciem. Z tego powodu lekarze sugerują kobietom z zespołem policystycznych jajników, by starały się o dziecko przed 25. rokiem życia.
Zdarza się też tak, że młoda kobieta z wielotorbielowatością jajników zachodzi w pierwszą ciążę i rodzi dziecko, a gdy po jakimś czasie usiłuje mieć drugiego potomka, ma z tym kłopoty. Dlatego, by nie zaprzepaścić szans na macierzyństwo, trzeba jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
admin, 25.08.2011 13:18
Trzymamy kciuki za wszystkie przyszłe mamy:)
Nie zarejestrowany, 07.06.2011 13:06
Hej dziewczynki. Mały rozrabia i kręci się skubany. Chyba ma to po tatusiu :wink: Już 23 tydzień minął. Przytyłam od początku 4 kg i mam nadzieję,że do końca tak dużo nie przybiorę :wink: Trzymajcie kciuki
 

Objawy zespołu policystycznych jajników

Gdy stwierdzisz u siebie kilka z wymienionych objawów, nie zwlekaj i zgłoś się do ginekologa.

  • Nieuzasadnione tycie (zwłaszcza w talii).
  • Skąpe lub nieregularne miesiączki.
  • Nasilony trądzik - także na klatce piersiowej, plecach.
  • Nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach.
  • Przerzedzone włosy (tzw. zakola).
  • Nadciśnienie.
  • Podwyższony poziom cukru we krwi.
  • Mikrotorbiele w jajnikach (widoczne podczas USG).
  • Kłopoty z zajściem w ciążę.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 15.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 93)
IzaMr, 25.08.2014 13.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Jestem kolejną kobietą, która cierpi na PCOS. Ja niestety zaliczam się do grupy, która cierpi na nadwagę, nadmierne owłosienie i wypadanie włosów. Na PCOS leczę się od ponad roku i jestem już po jednym zabiegu (usunięciu zrostów błony śluzowej) i niestety czeka mnie kolejny zabieg. Na domiar złego policystycznym jajnikom towarzyszy niedoczynność tarczycy, insulinooporność i endometrioza. Nie jest to łatwe do wyleczenia, wiem co mówię bo kilka lat wcześniej leczyłam nieregularne miesiączki, dostałam tabletki antykoncepcyjne które miały mi pomóc ale niestety nie pomogły bo po ich odstawieniu wrócił nieregularny cykl. Teraz nie mam owulacji w ogóle, na jednym jajniku mam torbiel a na drugim 12 pęcherzyków a okres każdego miesiąca mam tylko dzięki lekom i na dzień dzisiejszy nie mam możliwości zajścia w ciąże a pomału zbliża mi się 30-tka.
 
liah91, 22.08.2014 21.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj, ja również jestem 'posiadaczką' PCOS. Mam identyczne objawy co ty i rownież nie mam nadwagi a wręcz przeciwnie. Mam 23 lata i od roku walczę z pcos. Jak narazie stosuję antykoncepcje, dzięki temu torbiele nie powstają, ale inne są wciąż obecne lekki hirsutyzm i wypadanie włosów. Ja wybieram się zrobić bardziej szczegółowe badania hormonalne( do tej pory zrobilam : testosteron, FSH i i LH) tj : TSH(tarczyca), prolaktyna, oraz inne bardziej szczegółowe. Zbadaj sie pod względem chorób nadnerczy i przysadki, dają podobne objawy chorobowe. Długotrwały Stres powoduje zaburzenia hormonalne (moja domniemana przyczyna moich problemów hormonalnych). Lekarz powiedzial mi że miał pacjentki którym pcos samo ustepowało, czego nauka nie jest w stanie wyjaśnić. Były i pacjentki którym pcos ustąpiło po ciązy. Generalnie pcos prócz przykrych objawów niesie ze sobą problem z zajściem w ciąże. Ale z mojego wywiadu wynika że większość kobiet zachodzi w ciąże, jeśli są problemy lekarz zaleca stymulacje hormonalną. zadałaś pytanie czy można wyleczyć to schorzenie,problem w tym że patogeneza choroby nie jest do końca poznania. generalnie chodzi o zaburzenia cytochromu który powoduje nadmierną aktywność androgenów( cytochrom znajduje sie w jajnikach i nadnerczach). Więc samo LH i FSH to zbyt mało, trzeba zbadać więcej hormonów. LH i FSH są bezpłatne(zalezy od lekarza :)), reszta na własny koszt, 600-500 zł.nieznana przyczyny choroby powodują, że nie ma idealnej metody leczenia tej endokrynopatii. Terapia PCOS jest długotrwała, wielokierunkowa i nie zawsze daje zadowalające efekty.
 
truskawka1991, 21.08.2014 19.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam!! Ginekolog wykrył u mnie właśnie PCOS, mam 23 lata, strasznie przeraziłam się tą diagnozą, objawy, fakt pasują - nadmierne owłosienie, nie do końca uregulowany cykl, rzadkie miesiączki, i to co mnie boli najbardziej tworzące się zakola, z którymi nie mam pojęcia co robić pomimo prób u różnego typu lekarzy, ręce opadają... Jeden objaw się nie zgadza - ja nadwagi nie mam, raczej niedowagę, bo drobinka ze mnie... Zrobiłam badania hormonów, lekarz przepisał mi diane 35, za 3 miesiące kolejna wizyta i kolejne usg. Kobitki patrząc na doświadczenia każdej z was - czy faktycznie to jakieś ciężkie do wyleczenia schorzenie?? Bo już nie mogę tych wszystkich notek w internecie czytać ;/
 
canella, 17.08.2014 04.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Magda, myślę że lepiej będzie gdy córka zrobi badania hormonalne dopiero wtedy lekarz powinien coś stwierdzić albo wykluczyć. Chyba nie warto narażać córkę na być może niepotrzebny stres. Ja w wieku 19 lat robiłam wszystkie podstawowe badania hormonalne, co prawda nie są one tanie ale uważam że warto było je zrobić. W moim przypadku było tak że pierwszą miesiączkę dostałam gdy miałam 16 lat ( dla lekarzy to już jest podejrzane że tak późno) moje miesiączki były bardzo nieregularne udałam się z tym do lekarza ale powiedziano mi że w ciągu 2 lat powinno się uregulować. Może w przypadku Twojej córki jest podobnie skoro ma dopiero 16 lat. Głowa do góry nie ma się co zamartwiać na zapas. Pozdrawiam, D
 
ja, 13.08.2014 22.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
magda! Nie zastanawiaj się. U mnie stwierdzono PCOS w wieku 17 lat. Na początku leczono mnie jakąs Proverą i Luteiną ale musiałąm pamiętac dokładnie kiedy co i jak. Teraz jestem już na normalnych tabletkach. I jest mi z tym dużo lepiej. Myślałam, że uda mi się to wyleczyć więc udałam się do jednego z lepszych lekarzy w Lublinie i niestety stwierdził że hormony do końca. Jak sama widzisz komentarze PCOS nie ma granic wiekowych. Z tym się rodzimy. Tylko kwestia tego kiedy to wszystko się uaktywni. Pozdrawiam
 
magda, 11.08.2014 18.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! Dzisiaj byłam z 16 letnią córką u ginekologa -ponoć dziecięcego. Po USG stwierdził, że podejrzewa u córki zespół policystycznych jajników (mimo tego, że nie ma pełnych objawów) i przepisał Syndi 35 - do brania od pierwszego dnia cyklu. Mam wrażenie, że trochę za szybko z tymi hormonami, bez aktualnych badań krwi ? Jeśli któraś z was ma jakieś doświadczenia w tej dziedzinie to proszę o podpowiedź
 
BASIA, 08.08.2014 22.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WITAM Mam problem i nie wiem co robić .Ginekolog stwierdził u mnie policystyczne jajniki , przepisał mi tabletki antykoncepcyjne , jednak nie wiem czy powinnam je zacząć zażywać od razu, czy mam czekać aż w końcu pojawi się miesiączka, - nie mam jej już drugi miesiąc .POWIEDZCIE CO MAM ROBIĆ.
 
monika, 06.08.2014 12.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam PCOS o którym wiem od 17 roku życia (teraz mam 23). Lekarze w Katowicach-Ligocie na początku zaczeli mnie faszerować sioforem (fakt faktem dawało efekty bo miesiączki występowały regularnie), ale na dłuższą metę nie dało z tym rady. Okropnie się po nim czułam, spowodowane to było tym, że po sioforze nie wchłaniania się cukrów. Potem była antykoncepcja, najpierw diana potem midiana. Od 9 miesięcy nie używam już antykoncepcji (po odstawieniu robiłam badania hormonalne, o dziwo wszystko było w normie) i mam wrażenie, że miesiączki mam rzadziej niż kiedykolwiek wcześniej tzn przed antykoncepcją. W ciążę oczywiście nie zaszłam aczkolwiek planuję zacząć leczenie w tym kierunku. Większość dziewczyn pisze o problemie z otyłością. Ja w ogóle nie mam problemów z wagą i nigdy nie miałam, a już tym bardziej otyłości brzusznej (cóż każdy przypadek jest inny). Zdarzyło mi się przybrać kilka kilogramów (max.5kg), ale to w czasie kiedy brałam tabletki antykoncepcyjne i mało się ruszałam. Teraz może nie ruszam się wiele więcej, ale po samym odstawieniu tabletek waga spadła o około 4kg.
 
aneta, 18.07.2014 22.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
https://www.facebook.com/naszepcos zapraszamy do naszej strony tam znajdziecie wiele przydatnych informacji o naszej chorobie.Pozdrawiamy
 
ewk22, 25.06.2014 16.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej dziewczyny. Ja też mam stwierdzony PCOS od dwóch lat ale tak naprawdę teraz niedawno zaczęliśmy się starać o dziecko. Oczywiście u mnie brak owulacji więc jestem na etapie koncowym brania CLO i Metforminy, Czy wy też w 21 dniu cyklu musicie sprawdzać po przez badanie krwi czy wystapiła owulacja? Powiedzcie mi co dalej jeśli ni zadziałają te tabletki, jaki jest kolejny etap leczenia?
 
następne »
strona 1 z 10
reklama
Najpopularniejsze artykuły
Chcecie mieć DZIECKO? Często się KOCHAJCIE! Chcecie mieć DZIECKO? Często się KOCHAJCIE!

Niepłodność dotyka około 20 proc. społeczeństwa w wieku rozrodczym, czyli co piątą parę. To niemal...

więcej

2412

KOBIECA NIEPŁODNOŚĆ w wyniku: zaburzeń hormonalnych, wad anatomicznych, endometriozy, zrostów pooperacyjnych

Choć nie ma nic bardziej naturalnego niż urodzenie dziecka, nie każdej kobiecie udaje się to bez...

więcej

192

Niepłodność - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia niepłodności Niepłodność - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia niepłodności

Niepłodność to coraz częstszy problem. Już niemal co piąta para potrzebuje pomocy lekarzy, aby mieć...

więcej

760

Plemniki: ich kondycji sprzyja niższa temperatura Plemniki: ich kondycji sprzyja niższa temperatura

Nieprzypadkowo jądra, miejsce w którym powstają plemniki, są umieszczone w worku mosznowym na...

więcej

676

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Cały proces produkcji i dojrzewania plemników trwa około 3 miesięcy. Na jakość nasienia mają wpływ wszystkie te czynniki, które w tym czasie działają, a więc wszelkiego typu używki (najgorsze jest...

Grupy wsparcia
data

Wrzesień 01, 2014

A orientujecie się może czy mogę pić ten slim coffee jak mam cukrzycę? Nie zaszkodzi mi to? Dla cukrzyków jest slim coffee diabetyk . Mój mąż ma cukrzycę i pije właśnie tą kawę. Nie zapominaj jednak o ćwiczeniach i odpowiedniej diecie dla tej choroby.

data

Sierpień 31, 2014

no muszę przyznać że Aqua Slim działa, warto było w niego zainwestować:)

data

Sierpień 31, 2014

Taka szybka utrata wagi nie jest oznaką zdrowia (przy założeniu, że dieta była rozsądna). Lepiej przebadać się w kierunku wykluczenia choroby nowotworowej, która zazwyczaj powoduje nagłą i niekontrolowaną utratę wagi. Życzę negatywnych wyników badań.

data

Sierpień 31, 2014

Tabletki same w sobie nie odchudzają (były kiedyś takie, kt. odchudzały na receptę ale je wycofano, bo siały spustoszenie w organiźmie) Tabletki (niektóre) wspomagają proces odchudzanie np. poprzez zawartość chromu, kt. ogranicza nasze łaknienie na słodycze. Ważne,żęb zaczynając...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.