ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW (PCOS) utrudnia zajście w ciążę

Konsultant: dr n. med. Tomasz Rokicki, ginekolog
193 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Jeżeli twoja miesiączka jest nieregularna (co 3-4 miesiące), tyjesz, choć jesz niewiele, przy tym na twarzy i plecach pojawił się trądzik, a pod nosem wąsik, wybierz się do ginekologa-endokrynologa. To może być  PCOS, czyli zespół policystycznych jajników - schorzenie, które bywa przyczyną niepłodności.

Dlaczego PCOS(zespół policystycznych jajników) może być przyczyną niepłodności? Kobiety chorujące na PCOS (zespół policystycznych jajników) mają zwykle zaburzoną równowagę hormonalną. Za wysoki poziom LH i zachwiane proporcje FSH/LH (hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową) sprawiają, że w jajnikach zwiększa się ilość drobnych, niedojrzałych pęcherzyków Graafa i nie dochodzi do owulacji. W efekcie nie może powstać ciałko żółte i nie wzrasta ilość progesteronu we krwi. Niedobór progesteronu odpowiada za nieregularne miesiączki, a zbyt dużo pęcherzyków, które produkują androgeny - za nadmierne owłosienie. Kolejne pęcherzyki rosną i obumierają, nie uwalniając jajeczek. Jajniki pełne są takich pęcherzyków, które zamieniają się w torbielki, czyli cysty - stąd nazwa zespół policystycznych jajników lub wielotorbielowatość.

Lekarze oceniają, że na PCOS cierpi około 12 procent młodych kobiet. U niemal 40 procent z nich zespół policystycznych jajników jest powodem niepłodności (ze względu na stały lub okresowy brak owulacji). Nie do końca wiadomo, co jest jego przyczyną. Jedna z teorii mówi, że to schorzenie uwarunkowane genetycznie.

Zespół policystycznych jajników: badania i leczenie hormonalne

Lekarz najpierw zleca badanie poziomu hormonów we krwi i USG przezpochwowe. Jeśli kobieta choruje na PCOS, na zdjęciach USG jajniki są okolone wiankiem pęcherzyków.

Leczenie tego schorzenia jest trudne. Niegdyś lekarze usuwali część jajnika (lub jajników), by ograniczyć produkcję androgenów i ułatwić mechanicznie owulację. Teraz walczy się raczej ze skutkami PCOS. Zwykle terapię rozpoczyna zalecenie zrzucenia nadwagi, bo tkanka tłuszczowa - choć w niewielkim stopniu - jednak produkuje hormony (także androgeny). Jeżeli kobieta pali, powinna zerwać z nałogiem, ponieważ nikotyna pobudza organizm do produkcji większej ilości androgenów.

W leczeniu zespołu policystycznych jajników niezbędna może być hormonoterapia. Lekarz ordynuje zazwyczaj preparaty, które mają przywrócić regularność cyklu. Zwykle są to środki antykoncepcyjne. Dzięki "uśpieniu" na jakiś czas jajników w organizmie obniża się stężenie androgenów i poziom LH, w jajnikach przestają pojawiać się torbiele, a same jajniki zmniejszają swoją objętość.

Ważne

Ważne

Cyklem miesiączkowym steruje układ podwzgórze - przysadka mózgowa - jajnik. Gdy podwzgórze da sygnał przysadce, zaczyna ona produkować dwa ważne hormony: FSH (folikulotropowy) i LH (luteinizujący). Pod wpływem FSH w jajniku wzrasta i dojrzewa pęcherzyk Graafa (produkuje estrogeny oraz niewielką ilość męskich hormonów - androgenów), a w nim - komórka jajowa.
Pod wpływem estrogenów błona śluzowa wyściełająca macicę zwiększa swoją grubość. W ten sposób przygotowuje się do ewentualnego zagnieżdżenia się w niej rozwijającego się zarodka. Kiedy pęcherzyk Graafa pęknie, wydostaje się z niego dojrzała komórka jajowa, która jajowodem zmierza w kierunku macicy. W tym samym czasie pod wpływem hormonu LH pęknięty pęcherzyk Graafa przeistacza się w gruczoł wydzielania wewnętrznego, tzw. ciałko żółte.
Ciałko to zaczyna wydzielać progesteron - hormon, który sprawia, że błona śluzowa macicy rozpulchnia się. Jeśli w trakcie owulacji nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, błona śluzowa złuszcza się i w czasie miesiączki zostaje wydalona na zewnątrz przez pochwę.

Zespół policystycznych jajników utrudnia zajście w ciążę

Leczenie hormonalne zespołu policystycznych jajników trwa często wiele lat. Jeśli jednak młoda kobieta planuje ciążę, po kilku miesiącach terapię się przerywa. Bywa, że ten czas wystarcza, żeby stan hormonalny na tyle się poprawił, by doszło do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej i do zapłodnienia. Czasem jednak konieczne jest podanie leków stymulujących jajeczkowanie.

Młoda kobieta, której lekarz po rozpoznaniu zespołu policystycznych jajników od razu zaleci leczenie, ma spore szanse na ciążę i urodzenie dziecka. Z terapią nie ma co zwlekać, bo objawy zespołu policystycznych jajników nasilają się z wiekiem i później można mieć problemy z poczęciem. Z tego powodu lekarze sugerują kobietom z zespołem policystycznych jajników, by starały się o dziecko przed 25. rokiem życia.
Zdarza się też tak, że młoda kobieta z wielotorbielowatością jajników zachodzi w pierwszą ciążę i rodzi dziecko, a gdy po jakimś czasie usiłuje mieć drugiego potomka, ma z tym kłopoty. Dlatego, by nie zaprzepaścić szans na macierzyństwo, trzeba jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 17.12.2015 17:21
Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych miałam nieregularne miesiączki, na usg wyszło pcos, lekarz stwierdził że będzie mi ciężko zajść w ciążę (25 lat), ale nie zalecał terapii hormonalnej a jedynie wywoływanie miesiączki luteina. Swoje przeplakalam. Po miesiącu okazało się ze jestem w 6 tygodniu ciąży, aż się sam pan doktor zdziwił (na 1 wizycie było zbyt wcześnie żeby było coś widać na usg) urodziłam naturalnie, po 8 miesiącach kolejna ciąża. w marcu rozwiązanie. Znam bardzo dużo dziewczyn które mimo że niepowinny, bez problemu zachodzą w ciążę.
Nie zarejestrowany, 15.09.2015 18:38
Witam! Moja siostra ma 35 lat i rok temu urodziła zdrowe dziecko. Teraz lekarz stwierdził, że po ciąży zrobił się jej zespół policystycznych jajników. Czy to może być prawda? Wydawało mi się zawsze, że problem dotyczy młodszych dziewczyn, które nie miały jeszcze dzieci. Mało tego, w naszej rodzinie nigdy nie bylo problemow z chorobami układu rozrodczego. Nadmienię, że mieszkamy w Szkocji, gdzie opieka medyczna jest dość kiepska a lekarze leczą paracetamolem wszystkie choroby świata, wiec siostra korzysta z usług prywatnego ginekologa. I właśnie obawiam się, że on ją chce oskubać, brzydko mówiąc. Bo wiadomo, że leczenie wymaga częstych wizyt.
 

Objawy zespołu policystycznych jajników

Gdy stwierdzisz u siebie kilka z wymienionych objawów, nie zwlekaj i zgłoś się do ginekologa.

  • nieuzasadnione tycie (zwłaszcza w talii)
  • skąpe lub nieregularne miesiączki
  • nasilony trądzik - także na klatce piersiowej, plecach
  • nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach
  • przerzedzone włosy (tzw. zakola)
  • nadciśnienie
  • podwyższony poziom cukru we krwi
  • mikrotorbiele w jajnikach (widoczne podczas USG)
  • kłopoty z zajściem w ciążę

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Groźne dla zdrowia skutki NADWAGI

Groźne dla zdrowia skutki NADWAGI

Choroby jajników - zagrożenie dla zdrowia kobiety

Choroby jajników - zagrożenie dla zdrowia kobiety

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 16.02.2016

Komentarze (1 - 10 z 193)
Mówi się trudno, 22.10.2016 22.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 32 lata od 7 lat staramy się z mężem o dziecko, byliśmy w dwóch ciążach ale obie bez szczęśliwego zakończenia. Odwiedziłam już wszystkich lekarzy w okolicy przez te 7 lat, miałam dwie laparoskopie. Oprócz pcos zdiagnozowano u mnie endometriozę, mięśniaka, odnawiające się torbiele a jakby tego było mało to mam jeszcze trombofilie wrodzona. Po ostatnim poronieniu postanowiłam już nie próbować , jednak kolejny lekarz dał nadzieje to i tak nic z tego nie wyszło. Staram się z tym pogodzić i żyć ze świadomością ze nigdy nie urodzę dziecka. Nie wyobrażam sobie jednak życia bez dziecka dlatego z mężem staramy się o adopcje. Dlatego pisze do tych wszystkich kobiet które tez nie mogą mieć dziecka aby zastanowiły się nad adopcja. Moim zdaniem lepiej dać szczęście dziecku którego nikt nie kocha niż latami starać się na sile zajść w ciąże.
 
Juleczka, 29.09.2016 09.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja tez mam stwierdzone PCOS. Na szczescie udalo mi sie zajsc w ciaze :) Ja bralam ovarin - on stabilizuje gospodarke hormonalna i pomaga zajsc w ciaze. PCOS to nie wyrok :)))
 
Niksa, 31.08.2016 01.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam 16 lat i stwierdzono u mnie PCOS lekarz stwierdził że leczenie jest zbędne i mogę czekać 2 lata. W przyszłości planuje mieć 3 4 dzieci. Martwię się że jeśli nie zacznę terapii to o dzieciach za kilka lat mogę zapomnieć
 
Martyna, 21.08.2016 08.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszystkim kobietom cierpiącym na PCOS sugeruję zrobienie badań na nietolerancje pokarmowe (szczególnie gluten, laktozę i kazeinę). Nie jestem lekarzem, ale on wielu lat interesuję się zdrowiem i sama podobno miałam PCOS, a jako dziecko także niedoczynność tarczycy. Jestem przeciwniczką tabletek hormonalnych, bo doświadczyłam ich negatywnych skutków, a każdy ginekolog do tej pory próbował mi je wcisnąć. Drogie Kobiety, poszukajcie informacji o tym jak np. gluten wpływa na kobiece sprawy.
 
Kate, 12.08.2016 10.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zespół policystycznych jajnikow stwierdzono u mnie w liceum (po braku miesiaczki i wykoniu odpowiednich badan hormonalnych). Trafiłam do ginekologa-endykronologa, któty hormonalną terapią łądnie "wyprowadził" odpowiednią wysokość hormonów. Lekarz zawsze kazała pilnować wagi. Ok. 25 roku życia zaczynała wspominać o ciąży :) Wyszłam za mąż w wieku 27 lat. Z dzieckiem sie nie speszylismy aby uporzadkowac sprawy z mieszkaniem itp. OBecnie mam 29 lat i jestem w 10. tygodniu ciąży :) Gdy zakmunikowałam ze juz chcemy sie starac i dziecko Pani doktor stymulowałą wszytsko lekami, starsliśmy się jedynie 3 miesiace :) Miesiączki przez osttanie lata mialam pobudzane jedynie luteiną podjęzykową, mimo ze miesiaczki nie byly idealnie regularne ale były z pomoca Pani doktor sie udało bez wieszych problemów :) Ztem wiek tez nie ma zbyt wielkiego znaczenia, nalezy odpowiednio wczesnie zaczac sie leczyc i trafic na dobrego lekarza :)
 
Elizabeth Baguna Martins, 06.08.2016 01.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I cierpi na zespół policystycznych jajników (PCOS) od moich 19 lat życia. Odkąd wyszłam za mąż i nie udało się zajść w ciążę, więc byłem kompletnie jałowe z powodu tej choroby genetycznej. I został przepisany kilka Clomid Meds, ale nie było widać żadnej poprawy. Chciałbym po prostu przejść z jednego do następnego wybuchu. Wreszcie, na zalecenie mój najlepszy przyjaciel, postanowiłem spróbować ratunkowego ziołowy, które wykonane są w postaci płynnej z naturalnych ziół i korzeni z dr Molemen.Within kilku tygodniach, widziałem poprawę objawów. Moje miesiączki został utrzymany do normy, kiedyś ten lek przez dwa tygodnie i po kilka miesięcy później zacząłem mieć pewne wczesne objawy ciąży, jej już ponad rok i kilka miesięcy odkąd użył tego leku i mam powodzeniem podane urodzenia dziecka, po bezdzietnym było przez wiele lat z powodu tego zespołu PCOS. Polecam tego leku do innych moich przyjaciół, którzy tam cierpią z PCOS dać taki lek spróbować. Kontakt: drmolemenspiritualtemple@gmail.com) lub (dr.molemenspiritualtemple@yahoo.com) lub zadzwonić do niego +2347036013351.
 
Nie ma opcji, 31.07.2016 20.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Koleżanko czytam twój post i trochę jakbym cofnęła się w czasie. Też mi się tak kiedyś wydawało i miałam podobną sytuację do Twojej i powiem Ci tak wszystko zaczyna się w głowie. Mam pcos z wszystkimi jej przymiotami typu tarczyca, insulinoopornosc etc., mam męża (chociaż zawsze myślałam, że nie ma opcji ale Shrek znalazł Shrekowa :-P), tylko Aniołeczka nam brak, ale nie poddajemy się i walczymy. Nie ma opcji, żeby się nie udało. Jestem realistką i wiem, że to wszystko nie jest takie proste, ale trzeba walczyć.
 
goga, 27.07.2016 13.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie lekarz stwierdzil ja po drugim dziecku a ze powiejszac rodziny nie planujemy ja nie tyje i nie mam wasika to sie nie przejmuje
 
marta, 20.07.2016 20.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
u mnie stwierdzono pcos dopiero 8 mcy po porodzie.... starlam sie o dziecko ok 4 lat nie wiedzac co sie dzieje ... dlaczego tak długo ... takze mozna zajsc w ciaze z ta przypadłoscia... tylko moze potrwac to dłuzej niz zwykle pozdrawiam
 
Biszka, 20.07.2016 15.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pamiętam, że jak byłam w podobnym wieku to miałam podobne podejście do życia. Po pierwsze PCOS to nie wyrok, to, że lekarz mówi, że do powinnaś mieć dziecko do 25. r.ż nie oznacza, że w wieku 26 lat już będzie po wszystkim. Jest mnóstwo kobiet z PCOS, które mają dzieci i zaszły w późniejszym wieku. Grunt to odpowiednie leczenie. Ja nie mam PCOS i też nie mogę zajść w ciąże. Po drugie, może sytuacja jest nieciekawa, ale nie ma co uprawiać czarnowidztwa. Życie układa się różnie. Ja też byłam mało urodziwą nastolatką, z krzywymi zębami (rodzice nie mieli pieniędzy na aparat dla mnie), zbuntowana ubierałam się dziwacznie i biednie, nienawidziłam świata, zastanawiałam się niejednokrotnie jak to by było jakby mnie na nim nie było. W liceum poznałam mojego obecnego męża. Pokochał mnie taką jaka jestem. Zrobiłam sobie aparat, schudłam, wyglądam teraz b.dobrze. Nie wyobrażałam sobie, że mogę być kiedyś żoną, a tym bardziej mieć dziecko (choć jeszcze go nie mam). To co teraz wydaje ci się nierealne wcale takie nie musi być.
 
następne »
strona 1 z 20
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW (PCOS) utrudnia zajście w ciążę ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW (PCOS) utrudnia zajście w ciążę

Jeżeli twoja miesiączka jest nieregularna (co 3-4 miesiące), tyjesz, choć jesz niewiele, przy tym...

więcej

48521

Leczenie niepłodności: inseminacja Leczenie niepłodności: inseminacja

Inseminacja to jedna z najprostszych metod wspomagania rozrodu. Inseminacja możliwa jest wtedy, gdy...

więcej

11052

Niedrożność jajowodów a niepłodność. Przyczyny i leczenie niedrożności jajowodów

Niedrożność jajowodów jest przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę u co czwartej polskiej...

więcej

10285

Męska płodność - co może ją wzmocnić? Męska płodność - co może ją wzmocnić?

Jeśli zdecydowaliście się na powiększenie rodziny, pamiętaj, że dla waszego przyszłego potomka...

więcej

9725

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wada wrodzona jest często genetycznie uwarunkowana. Natomiast, jeśli opisywany objaw występuje u przynajmniej 2 osób w rodzinie, to jest ryzyko, że będzie również u potomstwa męża, czyli Państwa...

Wykonanie badania drożności jajowodów u Pani uzależnione jest od wyników badania męża oraz planowanej metody leczenia niepłodności. Jeśli jest możliwość, aby zaszła Pani w ciążę w sposób naturalny...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.