Kamica trzustki. Nieleczona może prowadzić do cukrzycy

2021-10-18 8:17
Kamica trzustki
Autor: Getty Images

Kamica trzustki to choroba, w przebiegu której dochodzi do tworzenia się kamieni w przewodzie trzustkowym, odpowiedzialnym za doprowadzenie enzymów trzustkowych do dwunastnicy. Nieleczona kamica przewodu trzustkowego może doprowadzić do dysfunkcji trzustki, a w konsekwencji nawet do cukrzycy. Jakie są przyczyny i objawy kamicy trzustki? Na czym polega leczenie?

Spis treści

  1. Kamica trzustki - przyczyny
  2. Kamica trzustki - objawy
  3. Kamica trzustki - diagnoza
  4. Kamica trzustki - leczenie

Kamica trzustki (kamica trzustkowa, kamica przewodu trzustkowego) to choroba, w przebiegu której w głównym przewodzie trzustkowym lub/i w jego rozgałęzieniach tworzą się kamienie trzustkowe. Utrudniają one odpływ soku trzustkowego do przewodu pokarmowego, doprowadzając tym samym do jego zastoju i rozciągania przewodów, czego skutkiem są liczne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Pierwsze objawy raka trzustki

Kamica trzustki - przyczyny

Rolą przewodów trzustkowych jest dostarczenie soku trzustkowego do dwunastnicy. Sok ten, oprócz niezbędnych w procesie trawienia enzymów, zawiera także wodę oraz substancje mineralne, np. fosfor, wodorowęglany i wapń. Gdy trzustka jest objęta procesem zapalnym, sole mineralne znajdujące się w soku trzustkowym mogą ulec wytrąceniu i utwardzeniu, tworząc kamienie trzustkowe.

Do kamicy trzustki najczęściej dochodzi w przebiegu alkoholowego lub ostrego zapalenia trzustki. W pierwszym przypadku do stanu zapalnego trzustki przyczynia się alkohol. Może on być także przyczyną ostrego zapalenia trzustki, podobnie jak m.in. kamica żółciowa, hiperlipidemia i stosowanie niektórych leków.

Kamica przewodu trzustkowego może rozwinąć się także przy nadczynności przytarczyc, gdy zwiększa się ilość wapnia i fosforanów we krwi.

Kamica trzustki - objawy

Kamica trzustki objawia się bólem, który:

  • jest nagły i silny;
  • występuje w górnej części brzucha;
  • może promieniować do lewej części ciała;
  • nasila się po jedzeniu (zwłaszcza tłustym) i wypiciu oraz przy naciskaniu okolicy trzustki;

Objawami towarzyszącymi mogą  być żółtaczka, ślinotok, wymioty i gorączka (oraz związane z nią dreszcze i poty).

Ważne

Nieleczona kamica trzustki może doprowadzić do rozwoju cukrzycy

Jeśli kamica trzustki nie będzie leczona, kamienie mogą zacząć uciskać na tkankę trzustki, czego konsekwencją może być jej obumarcie i dysfunkcja. Wówczas trzustka nie będzie mogła produkować insuliny (hormonu odpowiadającego za obniżanie poziomu cukru we krwi), co może skutkować rozwojem cukrzycy typu 2.

Kamica trzustki - diagnoza

W celu rozpoznania kamicy trzustki wykonuje się badana krwi, USG jamy brzusznej oraz tomografię komputerową.

Kamica trzustki - leczenie

Leczenie kamicy trzustkowej sprowadza się do usunięcia kamieni z przewodu trzustkowego podczas endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW). Zabieg odbywa się w pracowni rentgenowskiej. Lekarz wprowadza endoskop do przewodu pokarmowego i odnajduje ujście przewodu żółciowego wspólnego na tzw. brodawce Vatera. Następnie lekarz dostaje się do przewodu trzustkowego przez ten otwór i usuwa kamienie.

Jeśli kamienie są duże, może być konieczna operacja.

Autor
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.