Ikigai, czyli sekret japońskich stulatków. 10 zasad

2023-10-20 17:40

Japończycy to generalnie naród długowieczny, a mieszkańcy Okinawy, wyspy słynącej ze stulatków, poruszają wyobraźnię naukowców z całego świata. Od lat badacze próbują rozwiązać tajemnicę nie tylko ich wyjątkowej długości życia, ale też jej jakości. Przez lata podejrzanych było wielu, dziś najbardziej prawdopodobna wydaje się moc Ikigai.

Ikigai, czyli sekret japońskich stulatków. 10 zasad
Autor: vecstock/Freepik

Niepowtarzalna kuchnia oparta o owoce morza, pracowitość, a nawet zwolniony metabolizm - podejrzanych było wielu. Żaden nie przekonał większości i nie dał pełnej odpowiedzi, dlaczego mieszkańcy Okinawy żyją tak długo. Wydaje się bowiem, że na ten sukces wpływa wiele elementów, które wpisują się w popularną na Okinawie filozofię Ikigai. Poznaj obowiązujący tam dekalog. Może skorzystasz z tej ściągi, by żyć dłużej i lepiej?

Kuchnia japońska. Sushi dla początkujących

1. Nie spiesz się

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, ale japońskim wyspiarzom się udaje. Dla nich to kluczowy warunek dobrego życia. Nic dziwnego, skoro resztę świata wykańcza pośpiech i stres.

Zgodnie z filozofią Ikigai musisz znaleźć czas na wytchnienie i koncentrację na sobie - na wewnętrznym głosie.

2. Jedz dobrze

Powoli, w oparciu o rytuały (pałeczki, specjalne miseczki), Japończycy jedzą produkty najwyższej jakości, jak najmniej przetworzone, niejednokrotnie surowe.

Podstawą diety są produkty sezonowe, lokalne, owoce morza i ryby, ryż, warzywa oraz aromatyczne przyprawy. W diecie długowieczności praktycznie nie ma cukru.

3. Jedz mniej

Co za dużo, to niezdrowo. Nawet najzdrowsze produkty w nadmiarze szkodzą. Długowieczni nie biorą dokładki. Zjadają 80 proc. tego, co na talerzu i nie rzucają się na deser.

4. Ruszaj się

Bycie aktywnym fizycznie jest szalenie ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Aktywność jest ważna, ale to nie ma być morderczy trening.

Pamiętaj o wykonywaniu prostych ćwiczeń, nawet tych kilkuminutowych. Dla przykładu, stulatkowie z Okinawy każdego dnia wykonują radio taiso (rajio taiso). To proste ćwiczenia aerobowe, z którymi poradzi sobie dosłownie każdy.

5. Nie spiesz się na emeryturę

Im dłużej pracujesz, tym lepiej. Okazuje się, że stulatkowie z Okinawy bardzo często na emeryturę przechodzą dopiero po skończeniu 80 lat, a bywa, że później.

6. Znajdź czas dla przyjaciół

Otaczaj się dobrymi, życzliwymi ludźmi i spędzaj z nimi czas. Wspólne zajęcia z równolatkami to coś, bez czego mieszkańcy Okinawy nie wyobrażają sobie życia. Rywalizacja, wspólne gry i zabawy, to nieodzowny element ich codzienności.

7. Wychodź z domu

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to nie tylko odpoczynek dla oczu, nerwów i generalnie ciała. Regularne spacery wpływają pozytywnie na samopoczucie, produktywność, pomysłowość, a nawet poprawiają pamięć i koncentrację. Zgodnie z filozofią Ikigai musisz obcować z naturą, jeśli chcesz dłużej żyć.

8. Żyj tu i teraz

Było, minęło - nie żałuj przeszłości. Rozpamiętywanie jest nieproduktywne. Każdego dnia trzeba skoncentrować się na teraźniejszości i zadbać, by była jak najlepsza. Ciesz się tym, co przynosi życie. Zbieraj piękne wspomnienia i nie wybiegaj myślami za bardzo do przodu.

9. Uśmiechaj się więcej

Każdy uśmiech na wagę złota. Chcesz dożyć sędziwego wieku w dobrej formie? Bądź życzliwym człowiekiem i ciesz się z małych rzeczy.

10. Znajdź swoje własne Ikigai

Nie ma jednego przepisu na 100 lat plus. Sekretem długowieczności Japończyków ma być odnalezienie osobistego Ikigai. Jak je rozumieją? To motywacja, żeby chciało się wstać, wyjść, żyć. Trzeba mieć cel, pasję, potrzebę samorozwoju. Ta potrzeba ma trwać, póki życie trwa.