Dyskopatia w ciąży [Porada eksperta]

2013-04-08 14:20
Porada neurologa
Autor: Getty Images

Jestem po operacji usunięcia dysku L5-S1. Wciąż wysunięty mam dysk L4-L5 ku tyłowi oraz niespojenie luku L5. Teraz jestem w 5 miesiącu ciąży. Mieszkam teraz za granicą, gdzie lekarze upierają się, że mogę rodzić naturalnie, a ja słyszałam, że podczas parcia mogą powypadać kolejne dyski. Jakie jest najlepsze rozwiązanie dla mnie i dla dziecka? Czy są ćwiczenia, które mogę wykonywać w ciąży, wzmocnić kręgosłup i zminimalizować nasilający się ból?

Opinie są raczej podzielone, jednak moim zdaniem poród siłami natury jest możliwy. Może warto pomyśleć o wykonaniu znieczulenia nadtwardówkowego? Niespojenie łuku to wada wrodzona, w zasadzie bez żadnego znaczenia klinicznego. Proponuję raczej stosować ćwiczenia, które polecane są kobietom w ciąży "w szkołach rodzenia". Można też naturalnie stale wykonywać łagodne zestawy ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu. Odnośnie gotowych zestawów to nie umiem pomóc - nie jestem rehabilitantem. Może znajdzie coś Pani w internecie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Tomasz W. Rosochowicz

Lekarz specjalista neurolog - pracuje na terenie województwa kujawsko – pomorskiego oraz mazowieckiego. Pasjonuje się neuropatologią i neuroimmunologią. Przyjmuje prywatnie w Warszawie oraz Toruniu – zapisy na wizytę kom. 0501 108-204.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.