9 wczesnych oznak demencji, których nie należy lekceważyć

2021-09-27 9:14
demencja
Autor: Getty Images

Występowanie problemów z pamięcią wraz z upływem wieku jest w zasadzie normalnie, ale niektóre objawy wskazują na poważny spadek funkcji poznawczych. Nawet jeśli wydaje ci się, że twoja pamięć się pogarsza, prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Już od 30. roku życia mózg zaczyna się kurczyć , jednak jest to na tyle powolny proces, że większość ludzi tego nie zauważa.

Aby zdiagnozowano u kogoś demencję, musi wystąpić znaczny spadek w więcej, niż jednym obszarze poznawczym, a zmiany te muszą wpłynąć na codzienne życie. Oznacza to zazwyczaj, że osoby takie oprócz kłopotów z pamięcią, mają również problemy w innym obszarze, takim jak język, orientacja wzrokowo-przestrzenna lub funkcjonowanie wykonawcze (zdolność do wielozadaniowości).

Jak ćwiczyć pamięć

W niektórych przypadkach pogorszenie pamięci i dezorientacja mogą być spowodowane czynnikami, które można leczyć, a nawet odwracać. Są to m.in. niedobory witamin, niedoczynność tarczycy, skutki uboczne leków i depresja.

Oto 9 wczesnych objawów demencji

Jeśli zauważysz, że u ciebie lub bliskiej ci osoby występuje którykolwiek z poniższych objawów demencji, skontaktuj się z lekarzem, aby postawić właściwą diagnozę.

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.