ŻYLAKI: pomogą regularne ćwiczenia

2011-08-03 8:37

Żylaki, a dokładnie niewydolność żył, to problem dotyczący prawie połowy dorosłych Polaków, w tym nawet dwudziestolatków. Winien jest mało aktywny tryb życia. Ale jeśli będziesz się regularnie ćwiczyć, nie dopuścisz do rozwoju żylaków.

ŻYLAKI: pomogą regularne ćwiczenia
Autor: Thinkstockphotos.com

Żylaki to efekt niewydolności żylnej, polegającej na trwałym poszerzeniu żył powierzchniowych na nogach. Aby nie dopuścić do ich rozwoju, albo zahamować już istniejące, należy zmienić styl życia i ćwiczyć! Aktywność fizyczna wzmacnia pompę mięśniową, by krew łatwiej pokonywała trudną drogę do serca.

Żylaki nie lubią nadwagi - ćwiczenia pomogą ją zrzucić

Ćwiczenia pomagają pozbyć się nadmiaru kilogramów, które szkodzą żyłom. Dobre efekty przynosi pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka, taniec, codzienne dłuższe spacery. Można zwykły spacer zastąpić modnym chodzeniem z kijkami (nordic walking). Wchodzenie po schodach także usprawnia przepływ krwi. Ale żyły nie lubią nadmiernego forsowania. Niewskazane są sporty, które uruchamiają tłocznie brzuszną – należą do nich przede wszystkim ćwiczenia z dużym obciążeniem. Jeśli nie masz na nogach pajączków, możesz ćwiczyć w siłowni z małymi ciężarkami, np. półkilogramowymi. Niewskazane są zjazdy na nartach i jazda konna. Unikaj długotrwałych biegów na ruchomej bieżni, wielokilometrowych wycieczek rowerowych i pieszych. O ile godzinna wyprawa w spokojnym tempie usprawni pompę mięśniową, to kilkugodzinna jazda lub marsz pod górę na pewno nadmiernie zmęczą nogi.

Ćwiczenia na żylaki - kiedy warto skonsultować je z lekarzem

Odpowiednie ćwiczenia zalecane są na każdym etapie rozwoju choroby. Jednak osoby, które mają duże żylaki, obrzęki, bóle nóg, są leczone na zakrzepice i zapalenie żył powierzchownych, powinny poradzić się lekarza. Aby ćwiczenia przyniosły efekt, musisz wykonywać je przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut. Zacznij od rozgrzewki (np. marsz w miejscu, kilka tanecznych ruchów) – podnosi temperaturę ciała i przygotowuje mięśnie do wysiłku. Lepiej gimnastykować się kilka razy w ciągu dnia po 5 minut niż raz na tydzień godzinę.

Ruch usprawniający pompę mięśniową Każde ćwiczenie wykonuj 10 razy w 3 seriach. Między seriami rób krótkie przerwy na odpoczynek.

  • Maszeruj w miejscu w wzrastającym tempie, unosząc wysoko kolana. Podczas unoszenia nogi stopę ściągnij na siebie.
  • Stań prosto, opuść ręce wzdłuż tułowia. Stawaj na przemian na palcach i na piętach. W każdej pozycji wytrzymaj 3 sekundy.
  • Stojąc w wyprostowanej pozycji, dłońmi chwyć oparcie krzesła. Stań na palcach, następnie przejdź do lekkiego półprzysiadu, ponownie stań na palcach i powoli opuść pięty na podłoże.
  • Połóż się na plecach. Wykonuj nogami rowerek. Powtórz ćwiczenie, „jadąc” w przeciwną stronę (do tyłu). Dbaj o to, żeby lędźwie cały czas przylegały do podłogi.
  • Leżąc na plecach, nogi wyprostowane w kolanach unieś nad podłogę na wysokość 20–30 cm, następnie wykonuj nogami tzw. nożyce pionowe. Innym wariantem ćwiczenia jest krzyżowanie nóg (tzw. nożyce poprzeczne) oraz zataczanie stopami kółeczek najpierw w jedną, potem w drugą stronę. Podczas wszystkich ćwiczeń nogi muszą być wyprostowane, a brzuch wciągnięty.

Sprawdź, jaka jest twoja wiedza na temat chorób żylnych nóg

Pytanie 1 z 8
Co to są żylaki?

miesięcznik "Zdrowie"