SKOKI CIŚNIENIA są niebezpieczne dla zdrowia

2014-07-22 11:41 Beata Prasałek | Konsultacja: dr Iwonna Grzywanowska-Łaniewska, kardiolog

Ciśnienie to barometr naszych emocji. Rośnie, gdy się kłócimy. Spada, kiedy odpoczywamy. Źle, kiedy jest za niskie, jeszcze gorzej, kiedy za wysokie. Najbardziej niebezpieczne są skoki ciśnienia.

Wstałeś właśnie po kolejnej już bezsennej nocy. Z tępym bólem głowy golisz się. Z trudem dopinasz marynarkę kupioną zaledwie miesiąc temu. Na śniadanie zjadasz dwie kromki chleba, plaster szynki z tłuszczykiem i jajko na twardo. Nie smakuje ci bez soli, solisz więc każdy kawałek. Wsiadasz do samochodu i klniesz siarczyście: jakiś łobuz urwał ci tylną wycieraczkę. Zanim dotrzesz do pracy, zdenerwują cię korki i ten baran, który zajechał ci drogę. Wchodzisz do biura już wściekły, a przecież przed tobą narada. Czujesz, jak serce łomoce ci w piersi i pocisz się, choć działa klimatyzacja. Twoja usłużna sekretarka proponuje, że zaraz zamówi ci wizytę u lekarza w pobliskiej przychodni. Po namowach dajesz się przekonać. Mierzą ciciśnienie. Masz 155/100 mmHg. Jeżeli raz przyłapałeś organizm na wysokim ciśnieniu, zamień się w detektywa i śledź je przez jakiś czas. Upewnij się, że nie był to jednorazowy wyskok, tzw. "syndrom białego fartucha". U wielu mężczyzn sama wizyta u lekarza podwyższa ciśnienie, a cóż dopiero, gdy mierzy je atrakcyjna pielęgniarka.

Niebezpieczne skoki ciśnienia

O tym, że nasze ciśnienie niebezpiecznie wzrosło, dowiadujemy się  zwykle podczas badań przeprowadzonych z powodu zupełnie innych chorób. Warto zatem mierzyć je regularnie, nawet dzieciom.  Serce kurczy się mniej więcej 60-80 razy na minutę. Gdy krew zostaje wypchnięta z mięśnia sercowego do tętnicy głównej, ciśnienie krwi jest wyższe (skurczowe lub górne). Kiedy serce się rozkurcza i wypełnia krwią, ciśnienie (rozkurczowe lub dolne) jest niższe. A więc to nic innego, jak siła, z jaką krew napiera na ściany tętnic. Jego poziom podaje się w milimetrach słupka rtęci, czyli mmHg. Nawet u zdrowego człowieka ciśnienie może się zmieniać, np. pod wpływem stresu, a także w ciągu doby: najniższe jest około trzeciej nad ranem, najwyższe koło południa. Generalnie jednak powinno wynosić 120/80 mmHg. Zanim nie przekroczy 139/89 mmHg, nie ma powodów do zmartwień. Jeśli jednak któraś z liczb (nawet jedna) będzie stale wyższa, lekarz powie, że mamy nadciśnienie:

 • łagodne, gdy skurczowe wynosi 140-159 mmHg, a rozkurczowe nie przekracza 105 mmHg;
 • umiarkowane, jeśli skurczowe osiąga 160-179 mmHg, a rozkurczowe - 106-115 mmHg;
 • ciężkie, kiedy skurczowe ma 180 lub więcej mmHg, zaś rozkurczowe przekracza 115 mmHg.

Prawie 95 procent nadciśnieniowców cierpi na tzw. nadciśnienie pierwotne, zwane samoistnym. Jeśli w rodzinie były przypadki nadciśnienia, jest większe ryzyko, że zachorujemy. Sami też na nie pracujemy życiem w stresie, unikaniem ruchu, złą dietą, paleniem papierosów i nadużywaniem alkoholu. Czasami jest wynikiem kilkuletniego stosowania środków hormonalnych, m.in. pigułek antykoncepcyjnych, lub sterydów. Około 5 procent nadciśnieniowców cierpi na tzw. nadciśnienie wtórne (objawowe) spowodowane np. chorobami nerek, nadnerczy. Po ich całkowitym wyleczeniu ciśnienie wraca do normy.

Nadciśnienie - poznaj naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia [WIDEO]

Skoki ciśnienia - gdy ciśnienie jest za niskie

Żołnierz zemdlał na warcie, uczennica podczas szkolnej akademii, a starsza pani w trakcie mszy w kościele straciła kontakt z rzeczywistością - to się zdarza dość często. Przyczyną bywa niskie ciśnienie tętnicze, czyli hipotonia.  Rodzimy się z niskim ciśnieniem. Choć z wiekiem wzrasta, to nie u wszystkich wystarczająco. Ciśnienie tętnicze poniżej 90/60 mmHg u kobiety i 100/70 mmHg u mężczyzny uważane jest za zbyt niskie. Choć nie jest tak groźne jak nadciśnienie, nie można go lekceważyć. Hipotonik, czyli człowiek z niedociśnieniem, czuje się osłabiony, zmęczony, senny. A w takim stanie trudno jest normalnie pracować i żyć. Niedociśnienie może towarzyszyć jakiemuś schorzeniu, np. niedoczynności nadnerczy, padaczce, cukrzycy, anemii. Może też być następstwem rozległych oparzeń, długotrwałego odwodnienia, stresu  czy krwotoku. To hipotonia wtórna. Łatwiej można się jej pozbyć, lecząc podstawowe schorzenie. Gorzej jest z hipotonią pierwotną. Naukowcy ustalili, że osoby cierpiące na niedociśnienie mają mało elastyczne ściany naczyń tętniczych. Krew płynie więc przez nie wolniej i z mniejszym ciśnieniem. W rezultacie tkanki organizmu są znacznie gorzej zaopatrzone w tlen, a to sprzyja różnym dolegliwościom. Niestety, nie ma jeszcze skutecznego leku, który pozwoliłby raz na zawsze ustawić ciśnienie hipotonika na odpowiednim poziomie. Doraźnie możemy sobie pomóc, zażywając np. krople cardiamidum, cardiol C, glukof lub tabletki glucardiamidu. Dla poprawy samopoczucia warto wolno wypić szklankę chłodnego płynu i położyć się choć na chwilę, w miejscu ocienionym i przewiewnym. Niektórym pomaga też filiżanka kawy naturalnej, ale łatwo się do niej przyzwyczaić i organizm domaga się coraz większych dawek, co nie jest korzystne dla zdrowia. Dlatego kardiolodzy zalecają picie kawy naturalnej w niewielkich ilościach, np. szklankę, małymi łykami, przez 4-5 godzin.

Zdaniem eksperta
Dr Iwonna Grzywanowska-Łaniewska kardiolog

Podobno najgroźniejsze dla zdrowia są tzw. skoki ciśnienia. Dlaczego?

Dlatego, że raptowne, duże zwyżki ciśnienia tętniczego mogą doprowadzić do udaru krwotocznego mózgu. Natomiast tzw. nadciśnienie chwiejne (normalne i nagle podwyższone) trzeba leczyć, ale nie stanowi ono zagrożenia. Czy można ustabilizować  wahające się ciśnienie? Jest to trudne. Jeśli zwyżki są niewielkie, można stosować np. tylko lek moczopędny. A bywa, że pacjent musi zażywać 4-5 rodzajów leków, a i tak nie ma gwarancji, że skoki się nie pojawią. Na pewno jednak należy leczyć skaczące ciśnienie czy w ogóle nadciśnienie. Czego musimy unikać przy skokach ciśnienia? Przy dużych - ciężkiej pracy, stresu, emocji, ostrego słońca, słonych potraw, nieregularnego przyjmowania leków. Nie wolno zmieniać leczenia na własną rękę! Gdy wahania ciśnienia są znaczne, trzeba wystrzegać się raptownych zmian pozycji czy wysiłku, gdy ciśnienie mocno się obniża.

Zrób to koniecznie

Przy niskim ciśnieniu przestrzegaj kilku zasad, a unikniesz omdleń, zawrotów głowy czy nudności.

 • Nie zmieniaj nagle pozycji, bo krew gwałtownie odpływa do nóg i robi się słabo. Po przebudzeniu poleż chwilę, przeciągnij się, powoli usiądź, spuść nogi z łóżka i dopiero wstań.
 • Zanim wstaniesz rano, jeszcze w łóżku możesz wykonać masaż na sucho, ręcznikiem lub rękawicą frotte: najpierw ręce i nogi od palców w kierunku serca, a potem reszta ciała.
 • Hydromasaż możesz zrobić naprzemiennym chłodno-ciepłym prysznicem (trzeba skończyć zimnym strumieniem wody).
 • Wypróbuj nacieranie skóry lekko osoloną wodą.
 • Ćwicz regularnie. Wskazane są zajęcia, które uelastyczniają naczynia krwionośne nóg, np. pływanie, aerobik, biegi, jazda na rowerze.
 • Unikaj zbyt długiego stania, opalania się, przebywania w pomieszczeniach zadymionych.
 • Wysypiaj się, wypoczywaj.
 • Nie pal papierosów.
 • Jadaj częściej, ale małe porcje. Głód może bowiem prowadzić do spadku ciśnienia, gdyż obniża poziom cukru we krwi. Jedz dużo owoców, warzyw i wędzone ryby, ale ogranicz tłuszcze zwierzęce. Możesz też dosalać nieco potrawy, bowiem sól odgrywa ważną rolę w utrzymaniu na odpowiednim poziomie ciśnienia tętniczego. Pij dziennie ok. 2 litrów płynów. Więcej np. latem, gdy się pocisz, bo wtedy obniża się ciśnienie.

Objawy niskiego ciśnienia

Jeśli masz niskie ciśnienie (hipotonia) możesz mieć często zawroty głowy, mroczki przed oczyma, zaburzenia rytmu serca, przyspieszone tętno, bladą twarz, zimne ręce i stopy. Zdarzają ci się napady nudności i omdlenia (zwłaszcza, gdy dłużej stoisz). Dokuczają ci: bezsenność, nocne poty, ciągłe zmęczenie, osłabienie. Reagujesz też na zmiany pogody i miewasz  kłopoty z koncentracją.

Zrób to koniecznie

Pomogą zioła

Wymieszaj po 30 g kwiatu lawendy, korzenia lubczyku, ziela tymianku, majeranku, serdecznika i liści mięty. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wody. Doprowadź do wrzenia, ale nie gotuj. Parz pod przykryciem przez 5 minut. Przecedź i pij  3-4 razy w ciągu dnia. Ostatnią porcję nie później niż 2-3 godziny przed snem. Napar podnosi nieco ciśnienie.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
BARBARA
|

dzien dobry Pani Olu, skad Pani wie ze to niedozywienie,Ja mam raptowne skoki cisnienia juz dlugi czas i lekarze mnie lecza bez skutku.To jest dla mnie koszmar.Dzisiaj skoczylo mi raptownie na171.

Jarek
|

u mnie sprawdza się leczenie zachowawcze.mam 42 lata wstałem z kanapy zacząłem się ruszać, zmiana diety, szczerze mówiąć przez brak czasu paradoksalnie nie mam czasu na jedzenie bzdurnego jedzenia, dzięki temu już zaczeło byc lepiej. Ale wisienką na torcie okazał się taxivital z taksyfoliną. beż ściemy działa.

Koko
|

Takie cisnienie to juz nadcisnienie.powinienes pojsc do lekarza

stanislawkochalski7@gmail.com
|

Proszę o informację czy człowiek mający w stanie spoczynku ciśnienie 147/110 i puls 84 powinien leczyć się u kardiologa ? Pozdrawiam

ela korzeluch@interia pl.
|

Zazywam Metocard zk 47,5,Diuresin.Carzap 16 ina codzien cisnienie jest w normie.Z chwila pogorszenia sie pogody /spadl snieg temp. minusowa/automatycznie cisnienie skoczylo do 200/110 i to zdarza sie bardzo czesto i zawsze wiaze sie ze zmiana pogody.Aby zbi cisnienie zazywa Captopril,furosemid co niewiele pomaga.Zrobilo sie cieplo jak na na ta pore roku i jako tako wrocilo do poprzedniego stanu.Co robic leki zazywam codziennie.

współczucie
|

Rozumiem i współczuję, chciałabym jakoś pocieszyc ale sama mam ten problem....pewnie nawet nie odczytasz, gdyz pisałes 2 lata temu. Mam nadzieję, że sytuacja zmieniła się na lepsze, pozdrawiam serdecznie

logik
|

i co pan z tym zrobił bo ja też tak mam i już nie mogę wstawać prawie z łużka i nie chą przyjąć mnie do szpitala

Ola
|

skoki ciśnienia to nic innego jak niedożywienie jakościowe!!! trzeba brać magnez, cynk potas, zbadać hormony tarczycy, przysadki, przytarczyc, ze krwi , są płatne

dominik666
|

Witam, właśnie zmierzyłem sobie ciśnienie pierwszy raz o godz. 8mej i drugi raz o 10tej i za pierwszym razem miałem 161 na 116 i puls 111 a za drugim razem 160 na 113 i puls 109. Czy to dużo???
ps. mam 35lat

Mario
|

To jest nerwica idź do lekarza zapisze hydroxyzinum i będziesz zdrowa.