Czy to niedobór fosforu? Sprawdź, czy masz te objawy

Niedobór fosforu w organizmie, zwany hipofosfatemią, to bardzo niebezpieczny stan, który może doprowadzić nawet do śmierci. Jakie są objawy niedoboru fosforu? Sprawdź, czy możesz je mieć.

Zapotrzebowanie na witaminy i minerały

Niedobór fosforu oznacza stan, w którym jego stężenie w surowicy krwi spada poniżej 2,5 mg/dl (0,8 mmol/l). Fosfor, wraz z wapniem, stanowi główny składnik kości.

Największa ilość fosforu magazynowana jest właśnie w kościach, a jego mniejsze ilości występują w mięśniach i innych tkankach. Fosfor odgrywa również dużą rolę w metabolizmie glukozy i regulacji gospodarki kwasowo-zasadowej. Bierze także udział w budowie błon komórkowych.

Główną przyczyną niedoboru fosforu jest niedożywienie. Jest to związane przede wszystkim w stosowaniu diety ubogiej w białko lub żywieniem pozajelitowym. Do innych przyczyn niedoboru fosforu można zaliczyć m.in. przyjmowanie leków wiążących fosforany w przewodzie pokarmowym, leczenie kwasicy ketonowej, nowotwory, zasadowicę oddechową, krzywicę hipofosfatemiczną czy zespół głodnych kości.

Odpowiedz na pytania i sprawdź, czy możesz mieć objawy niedoboru fosforu.

Czy to niedobór fosforu?

Pytanie 1 z 9
Czy twoje mięśnie stały się bardziej osłabione niż zwykle?