Myślimy o JEDZENIU aż 200 razy dziennie

2008-01-09 11:54 Jacek Kaduczak

Jak ogłosili Amerykanie, w ciągu dnia myślimy najczęściej wcale nie o seksie, ale o jedzeniu. Co więcej - nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zwykle bowiem impulsem do myśli o jedzeniu nie jest głód, a bodźce zewnętrzne.

Badacze pracujący w amerykańskiej uczelni Cornell University postanowili zająć się tematem tylko z pozoru błahym: jak często właściwie myślimy o jedzeniu? Problem okazał się dużo poważniejszy, niż by się mogło wydawać. Na tak zadanie pytanie ustnie odpowiedziało 139 osób. Wynik ich odpowiedzi nie był specjalnie imponujący: badane osoby myślały o jedzeniu średnio 15 razy dziennie.

Potem jednak tych samych uczestników badań poproszono o wypełnienie obszernych kwestionariuszy, w których szczegółowo analizowano ich zachowanie. Wyniki zaszokowały badaczy. Okazało się, że w ciągu dnia jest bowiem aż 220 różnych sytuacji, czy też momentów, w których nasz umysł zajmuje się kwestiami związanymi z odżywianiem. A na to, że większość tych myśli jest nieuświadomiona – w dużym stopniu wpływają czynniki zewnętrzne. Niekiedy nie związane bezpośrednio z uczuciem głodu. Po raz kolejny potwierdziło się spostrzeżenie, że wielkość talerzy ma wielki wpływ na to, jak duże porcje zjadamy. A wielkość szklanek – na to, ile wypijamy.
Dlatego, jeśli tylko zależy nam na racjonalnym odżywianiu, warto dokładnie przeanalizować swoje zachowanie i nawyki żywieniowe. Okaże się, że wcale nie musimy się głodzić, żeby schudnąć. Musimy sobie uświadomić co, kiedy i ile jemy.

6 sposobów na zdrowe zabicie głodu

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość.
Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
ann
|

wlasnie... regularne jedzenie i samokontrola jest bardzo potrzebna... nie mozemy sie poddawac "widzimisie" naszemu zoladkowi;)

pati
|

tak zgadzam sie z tym ze lepiej przemyślec to co jemy czasem nasz apetyt jest ochydny chcemy cały dzien jesść i jeść ale naszczescie ja jusz tego apety ty sie pozbyłam!!! :))