Zmęczone oczy - takie objawy świadczą o zmęczonych oczach. Oto co możesz zrobić

2012-10-22 18:17 Bartosz Palocha

Przesuszone i zmęczone oczy to problem większości osób pracujących przy komputerze. A przecież świat postrzegamy w dużej mierze dzięki oczom. Jesteśmy w stanie podziwiać dzieła sztuki, patrzeć na twarz ukochanej osoby... Poznaj sposoby na zmęczone oczy kiedy dużo pracujesz przy komputerze.

Zmiany cywilizacyjne przynoszą nam wiele udogodnień, ale także i zagrożeń. Znacznie więcej czasu przebywamy przed monitorami komputerów i telewizorów, co ma duży wpływ na zmęczenie oczu. Nasze oczy stale są bardziej przemęczone codzienną intensywną pracą. Nic dziwnego, że przybywa osób z wadami wzroku. Poznaj sposoby na zmęczone oczy.

Zmęczone oczy? Ostrożnie z komputerem!

Praca w sztucznym oświetleniu, w klimatyzowanych pomieszczeniach powoduje, że oczy są zmęczone. Dodatkowo zanieczyszczenie środowiska, znaczna chemizacja otoczenia oraz pożywienia wpływają na rozwój alergii, która dotyka też narząd wzroku. Także choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca czy choroba nadciśnieniowa, w dłuższej perspektywie mają negatywny wpływ na nasze oczy. Zmęczone oczy to często wynik pracy przy komputerze. Niejednokrotnie również po powrocie do domu dla relaksu siadamy przed monitorem. To niedobrze. Praca przy komputerze związana jest m.in. z nieustanną adaptacją siatkówki do różnych poziomów oświetlenia. Monitory ekranowe wytwarzają także ciepło, które ma wpływ na zwiększenie suchości powietrza i wpływa niekorzystnie na zmęczone oczy. Przebywając przed monitorem, skupiamy uwagę, rzadziej mrugamy, co zwiększa suchość oka.

Najlepszy sposób na zmęczone oczy: zielona oaza w biurze

Pracując w biurze, trzeba zwracać uwagę na jakość monitorów, stosowanie filtrów polaryzacyjnych oraz ustawienie komputerów tak, aby redukować odbicia od źródeł światła. Dobrze, gdy okno nie jest ani przed, ani za ekranem monitora. W pomieszczeniach okna powinny być zaopatrzone w zasłony lub pionowe żaluzje. Trzeba także często wietrzyć pomieszczenia, otaczać się roślinami, robić przerwy w pracy wzrokowej. Zaleca się przerwy 15-minutowe po każdych 2 godzinach pracy, a przy wielogodzinnym cyklu pracy – przerwy 10-minutowe po każdej godzinie.

Masz problemy z oczami? Pora zaprzyjaźnić się z okulistą...

Nie wolno jednak zapominać o regularnych wizytach u okulisty. Szczególnie gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy związane ze wzrokiem. Częstą dolegliwością jest tzw. zespół suchego oka. Oko jest zaczerwienione, pacjent odczuwa suchość, pieczenie, uczucie ciała obcego, kłucie w oku, nadwrażliwość na światło.

Najczęściej cierpią na to ludzie przebywający w pomieszczeniach klimatyzowanych, silnie wentylowanych, pracujący z komputerem. Pamiętajmy również, że brak korekcji wad wzroku prowadzi do zmęczenia oczu, podrażnienia spojówek, światłowstrętu, łzawienia. Często tym objawom towarzyszą bóle głowy. Pracując w niekorzystnych warunkach, starajmy się nawilżać nasze oczy odpowiednimi – wskazanymi przez lekarza – kroplami.

Super Express
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
wolinka
|

Wiele osob niestety nie zdaje sobie z tego sprawy, że o wzrok trzeba dbać i przypomina sobie o tym w momencie jak coś złego zaczyna się dziać. W moim przypadku było to samo, czytanie książek przy słabym świetle i przede wszystkim bardzo długie siedzenie przed komputerem dało o sobie znaki. Zaczęłam widzieć nie tak ostro, często obraz się rozmazywał, oczy często mnie bolały , czułam tzw. "piasek" w oczach. trzy miesiące temu na polecenie okulisty kupiłam tez lutezan w składzie min. z luteiną, witaminami. Dosyc szybko zaczęłam widzieć poprawę, w tej chwili jest o niebo lepiej. Teraz robię sobie też przerwy w pracy, nie gapię się bez przerwy w monitor ;)

Annie
|

mi na zmeczone oczy najbardziej pomagaja platki hydrożelowe efektima. a wam co? te platki sa super, swietnie dzialaja po ciezkim dniu spedzonym przy komputerze, nic mi tak nie niweluje ciemnych worow pod oczami i opuchlizny:)

lerwira
|

Mnie od jakiegoś czasu dokuczają bardzo oczy - soczewki i komputer dają im się we znaki.

realista
|

Ile płacą Wam za takie reklamy preparatów? Chyba zbyt mało, skoro brzmią sztucznie:D

hummus
|

mnie pomaga po dlugiej pracy przy kompie stosowanie gal na wzrok i przemywanie oczu swietlikiem.

Agnes
|

ja zażywam witaminy w naturalnej postaci (warzywa, owoce), a czasem sięgam po krople - gdy moje oczy są suche i pieką.

Weronika
|

ja raz na tydzień stosuję okłady ziołowe. to silnie odpręża i regeneruje moje oczy. nie mam z nimi jako tako problemu. czasem tylko się zdarzy, a wtedy wystarczają krople. stosuję cationorm. silnie nawilża i wystarczy jedna aplikacja żeby mieć spokój z suchym i zmęczonym okiem na długi czas :)

Olcia55
|

czy są inne sposoby oprócz kropli i suplementów? proszę o odpowiedź

Anka
|

nie wiem o co chodzi ale nie da sie dodać komentarza...

Roksana
|

ja czasem mam problem z ostrością, ale wtedy pomagają ćwiczenia na oczy. można łatwo znaleźć wiele takich ćwiczeń w internecie.