Ten objaw może sygnalizować zakrzepy. Nasila się w nocy

2023-03-07 10:16

Zakrzepy krwi to groźna przypadłość. Często nie dają objawów lub są one kojarzone z innymi chorobami, a nawet z urazem. Objawy zakrzepicy to zazwyczaj ból lub obrzęk nogi. Zdarza się jednak, że obecność problemów z żyłami i możliwego zakrzepu sygnalizują inne objawy - jedną z nich jest dokuczliwa przypadłość, która pojawia się w trakcie snu.

Ten objaw może sygnalizować zakrzepy. Nasila się w nocy
Autor: Getty Images Ten objaw może sygnalizować zakrzepy. Nasila się w nocy

Zakrzepica żył głębokich to choroba, która zagraża życiu. W przebiegu zakrzepicy płytki krwi zlepiają się ze sobą, tworząc grudkę - skrzep krwi. Gdy oderwie się on od ściany żyły i wraz z krwią trafi do płuc, może dojść do zatorowości płucnej (powikłania, które często kończy się zgonem), z kolei gdy dotrze do serca, może zablokować naczynie i doprowadzić do zawału.

Dlatego trzeba zwracać uwagę na możliwe objawy zakrzepicy. Niestety, nie zawsze łatwo je rozpoznać.

Jak zapobiec zakrzepicy?

Zespół niespokojnych nóg może sygnalizować zakrzep 

Do typowych objawów zakrzepicy zaliczany jest obrzęk i zaczerwienienie łydki oraz ból nasilający się w trakcie chodzenia.

Jednak nie u wszystkich te objawy mogą występować. Specjaliści zwracają uwagę, że o problemach z żyłami może świadczyć zespół niespokojnych nóg - przypadłość o podłożu neurologicznym, która objawia się mimowolnymi ruchami nóg zwłaszcza podczas snu, ich mrowieniem i drętwieniem. Inna nazwa tego schorzenia to zespół Wittmaacka-Ekboma.

Jak twierdzi dr Ashish Pal, specjalista kardiolog i flebolog, zespół niespokojnych nóg często idzie w parze z przewlekłą niewydolnością żylną, chorobą, w trakcie której dochodzi do uszkodzenia zastawek w żyle. W efekcie cofa się, napiera na ścianki naczyń i poszerza je, co doprowadza do zmian chorobowych (w tym do żylaków). Jedną z jej form jest tzw. zespół pozakrzepowy, który powstaje w wyniku zakrzepicy żył głębokich. 

Ekspert sugeruje, że każdy, kto cierpi na zespół niespokojnych nóg, powinien mieć świadomość, że ta przypadłość może - chociaż oczywiście nie musi - mieć związek z przewlekłą niewydolnością żylną, a to z kolei zwiększa ryzyko zakrzepu. Dlatego lecząc niespokojne nogi, warto również zbadać żyły pod kątem rozwoju zakrzepicy.

Po czym rozpoznać zespół niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg wiąże się z szeregiem objawów, które nasilają się wieczorem i w nocy. To przede wszystkim:

  • okresowe ruchy kończyn w trakcie snu (regularne, chory "kopie przez sen" i ma charakterystycznie wygięte palce stóp)
  • mrowienie, cierpnięcie i drętwienie nóg odczuwane w spoczynku, zwykle przed zaśnięciem
  • uczucie "niepokoju ruchowego", które zmusza do poruszania nogami.

Charakterystyczne jest to, że objawy pojawiają się lub nasilają w trakcie spoczynku i ustępują w trakcie aktywności.