O czym świadczy brzydki zapach z ust? Na liście choroby nerek i cukrzyca

2023-01-16 11:45

Nieprzyjemny zapach z ust najczęściej pojawia się w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej i złego stanu zębów. Nie wolno go jednak lekceważyć, może bowiem świadczyć także o poważniejszych problemach zdrowotnych, w tym również o ciężkich chorobach przewlekłych. W takim wypadku wskazówką jest rodzaj woni, jaka wydobywa się z ust.

O czym świadczy brzydki zapach z ust? Na liście choroby nerek i cukrzyca
Autor: Getty Images O czym świadczy brzydki zapach z ust? Na liście choroby nerek i cukrzyca

Nieprzyjemny zapach z ust to dość powszechna przypadłość. Najczęściej pojawia się po przebudzeniu. Zazwyczaj nie utrudnia życia, jednak jest dość krępujący, dlatego wiele osób sięga po odświeżające pastylki do ust czy gumy do żucia.

Zamiast maskować nieświeży oddech, lepiej jednak znaleźć jego przyczynę. W większości przypadków brzydki zapach z ust zwiastuje próchnicę i zapalenie dziąseł, jednak może być również jednym z pierwszych objawów poważnych chorób ogólnoustrojowych. W takim przypadku najłatwiej kierować się charakterystyczną wonią, jaka wydobywa się z ust.

Nieświeży oddech czasem zwiastuje groźne choroby

Metaliczny, słodkawy a  może lekko "pleśniowy"? Rodzaj wyczuwalnej woni ma znaczenie, wskazuje bowiem na potencjalny kierunek dalszej diagnostyki.

Brzydki zapach z ust może świadczyć o:

  • chorobach nerek - w takim przypadku wyczuwalna może być woń amoniaku, będąca efektem nagromadzenia się mocznika, którego nerki nie nadążają usuwać 
  • chorobach wątroby, w tym marskości wątroby - wówczas zapach przypomina woń zgniłych jaj, jest stęchły, mdlący
  • problemach laryngologicznych - wtedy wyraźnie wyczuwalna jest nieprzyjemna, "rybia" woń  mogąca świadczyć o zakażeniu bakteryjnym migdałków i jamy ustnej, z kolei zapach gnijącej ziemi może zwiastować problemy z oskrzelami lub płucami  
  • niezdiagnozowanej cukrzycy - wtedy z ust wyczuwalny jest słodki zapach owoców, ale też woń skwaśniałych jabłek lub acetonu
  • chorobie nowotworowej - wydobywający się z ust zapach pleśni może wskazywać na nowotwór płuc lub gardła, na raka płuca może wskazywać również wyraźny metaliczny zapach
  • chorobie refluksowej przełyku - zapach z ust jest wówczas kwaśny.
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

Test na nieświeży oddech jest szybki i prosty

Jak powąchać własny oddech? Nie zawsze łatwo sprawdzić, czy z ust brzydko pachnie, jednak jest to jak najbardziej możliwe. Najłatwiej jest oczywiście poprosić o pomoc kogoś bliskiego, zwykle jest to jednak dość krępujące. Jeśli chcesz szybko sprawdzić, jak pachnie twój oddech, poliż nadgarstek, poczekaj chwilę i powąchaj polizane miejsce. Taki test zajmuje zaledwie chwilę.

Można też wykorzystać bezzapachową nitkę do zębów - wyczyścić nią przestrzenie międzyzębowe w tylnej części jamy ustnej, a następnie powąchać. Innym sposobem jest potarcie języka za pomocą specjalnej skrobaczki lub szczoteczki do czyszczenia języka i powąchanie jej. Jedną z metod jest również chuchnięcie w lekko zgiętą dłoń i powąchanie jej.