Masz zimne stopy? Ekspert ostrzega: to może być objaw wysokiego cholesterolu

2022-12-28 11:20

Twoje stopy są wiecznie zimne, stale naciągasz na nie ciepłe skarpety lub przykrywasz kocem? Nie lekceważ tego - jedną z przyczyn zimnych stóp mogą być bowiem zaburzenia krążenia związane ze zbyt wysokim cholesterolem. Stan ten może zaś doprowadzić nawet do zawału serca lub udaru mózgu.

Masz zimne stopy? Ekspert ostrzega
Autor: Getty Images Masz zimne stopy? Ekspert ostrzega

Uczucie zimnych stóp jest najbardziej dokuczliwe w chłodne miesiące roku - niska temperatura na dworze sprzyja wychłodzeniu organizmu, a stopy bardzo szybko tracą ciepło, zwłaszcza gdy ubiór nie jest dostosowany do pogody.

Nie ma powodu do obaw, jeśli uczucie to pojawia się sporadycznie i szybko mija. Ale warto zareagować, jeśli w domu lub za oknem jest ciepło, a ty stale masz chłodne stopy. Taki objaw może bowiem świadczyć o różnych problemach zdrowotnych.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Chłodne stopy mogą świadczyć o podwyższonym cholesterolu

Zimne stopy mogą mieć różne przyczyny - wśród nich za ciasne ściągacze przy skarpetkach, palenie papierosów, niedobór witaminy B12 czy długotrwałe zażywanie niektórych leków, ale też choroby: niedoczynność tarczycy, cukrzyca, czy zespół Raynauda. Jednak ich najczęstszą przyczyną są zaburzenia krążenia krwi, do których dochodzi z różnych powodów -  zarówno siedzącego trybu życia, jak i chorób lub stanów chorobowych. 

Jedną z przyczyn zaburzeń krążenia jest zbyt wysoki cholesterol. Jak wyjaśnił dr Joseph Ambani w rozmowie z Express.co.uk, zimne stopy mogą wskazywać na PAD (Peripheral arterial disease) czyli chorobę tętnic obwodowych, nazywaną również miażdżycą tętnic obwodowych. W tej chorobie blaszki miażdżycowe, składające się m.in. z cholesterolu, odkładają się w tętnicach obwodowych, najczęściej w tętnicach kończyn dolnych.

Z tego powodu przepływ krwi jest utrudniony, co daje określone objawy, a jednym z nich są właśnie zimne stopy. Co ciekawe, chłodne mogą być obie stopy albo tylko jedna. Pozostałe objawy PAD to m.in. ból nóg w trakcie chodzenia, skurcze mięśni, mrowienie kończyn, zespół niespokojnych nóg, problemy z gojeniem się ran.  

Pozostałe objawy wysokiego cholesterolu

Wysoki cholesterol może przez lata nie dawać żadnych wyraźnych objawów, dlatego eksperci określają go mianem najbardziej podstępnego czynnika chorobowego w kardiologii. U wielu osób z podwyższonym cholesterolem LDL często jednak pojawiają się subtelne objawy mogące wskazywać na ten stan, które jednak są ignorowane. Poziom cholesterolu warto jednak zbadać zwłaszcza, gdy dokuczają ci takie przypadłości jak:

  • mrowienie nóg
  • silne bóle nóg pojawiające się podczas wysiłku
  • chromanie przestankowe czyli konieczność odpoczynku podczas chodzenia
  • guzki na powiekach, skórze, kolanach czy w ścięgnach - tak zwane kępki żółte, będące podskórnymi złogami cholesterolu
  • "zespół niespokojnych nóg" w nocy
  • zmiana koloru skóry na nogach
  • wolno rosnące paznokcie stóp
  • problemy z pamięcią i koncentracją
  • trudno gojące się rany
  • bóle w klatce piersiowej
  • zadyszka przy wchodzeniu po schodach. 

Każdy, kto skończył 20 lat, powinien profilaktycznie co pięć lat zbadać poziom cholesterolu i trójglicerydów - po 40. urodzinach należy to robić raz na dwa lata, a jeśli wyniki są zbyt wysokie, co roku. Badanie jest proste i szybkie - to zwykłe pobranie krwi. Wynik dostępny jest tego samego lub najpóźniej  następnego dnia.