Lekarz wskazuje pierwsze objawy raka trzustki. Zauważysz je w... oczach

2024-02-27 15:28

Rak trzustki w ostatnich latach zabrał życie wielu znanym osobom publicznym, m.in. Patricka Swayze, Annie Przybylskiej czy włoskiemu piłkarzowi Gianluca Vialli. Niestety, to agresywny przeciwnik o najwyższej śmiertelności. Szybko postępuje oraz rozprzestrzenia się do węzłów chłonnych i wątroby. Jak wyjaśniła lekarka, pierwsze objawy tego złośliwego nowotworu „widać w oczach”. Nie ignoruj ich.

Lekarz wskazuje pierwsze objawy raka trzustki. Zauważysz je w... oczach
Autor: Getty Images Lekarz wskazuje pierwsze objawy raka trzustki. Zauważysz je w... oczach

Lekarze często rozpoznają raka trzustki, gdy nie nadaje się do operacji. W Polsce co roku około 4 tys. pacjentów podejmuje walkę z tym nowotworem złośliwym, z czego 80 proc. ma już przerzutową postać choroby. Choroba ta ma niezwykle podstępny charakter, ponieważ przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a jego pierwsze objawy są niespecyficzne i możne je przypisać innym dolegliwościom.

Mało znany objaw raka trzustki

W przypadku raka trzustki liczy się czas – im wcześniejsze rozpoznanie, tym lepsze szanse dla pacjenta. Brytyjska lekarka dr Deborah Lee z Fox Online Pharmacy mówiła w rozmowie z portalem express.co.uk o charakterystycznych objawach tej groźnej choroby, które powinny skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego. Pierwsze alarmujące sygnały pojawiają się nie tylko na skórze. 

- Żółtaczka jest pierwszym symptomem, który często zauważają pacjenci z rakiem trzustki. Zwykle rozwija się powoli, w ciągu tygodni lub miesięcy – mówiła ekspertka. Jak dodała, chodzi o niewielkie zażółcenie oczu i skóry.

Do żółtaczki dochodzi, gdy rozrastający nowotwór zajmuje głowę trzustki i blokuje przewód żółciowy na dowolnym odcinku i w rezultacie dochodzi do zatrzymania przepływu żółci do jelita cienkiego. Ta skumulowana żółć odkłada się w tkankach, co z kolei powoduje zażółcenie skóry i w pierwszej kolejności białek oczu.

Pierwsze objawy raka trzustki

Późne objawy raka trzustki są bardziej wyraźne. Żółtaczka, o której mowa, może świadczyć o tym, że nowotwór dał przerzuty do pobliskich węzłów chłonnych, które tak samo, jak nowotwór mogą uciskać drogi żółciowe. To powoduje nie tylko do zażółcenie skóry, ale także odbarwienia stolca oraz ciemnienia moczu i świądu skóry wywołanego przez złogi bilirubiny.

Inne symptomy raka trzustki, na które należy zwrócić uwagę

- Nie u wszystkich pacjentów z tym nowotworem rozwija się żółtaczka we wczesnym stadium. Objaw nie występuje, gdy rak zlokalizowany jest w ogonie trzustki – dodała lekarka. Podkreśliła, że naszą czujność powinny wzbudzić symptomy takie jak:

  • nudności,
  • wymioty,
  • niestrawność,
  • utrata apetytu,
  • spadek masy ciała.

- Niewyjaśnione chudnięcie może być oznaką raka trzustki. Pojawić się może także ból brzucha, ból pleców lub jedno i drugie w samym momencie. Zazwyczaj ból silniejszy jest w pozycji leżącej niż siedzącej – dodała dr Deborah Lee.

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z objawów, nie wahaj się i jak najszybciej zgłoś się lekarza POZ.