Dlaczego kobietom zawsze jest chłodniej niż mężczyznom? Naukowcy wiedzą, skąd taka zależność

2022-09-12 8:31

Różnic między kobietą a mężczyzną jest wiele – to nie tylko zewnętrzne narządy płciowe i fizjologia. Przeprowadzone badania dowodzą, że kobiety wolą wyższą temperaturę w pomieszczeniach niż mężczyźni. Czym to jest spowodowane?

Kobieta siedzi pod kocem na kanapie
Autor: Getty Images

Termoregulacja to zdolność do utrzymania temperatury ciała w zakresie optymalnym dla organizmu. U ludzi wyróżniamy dwa rodzaje termoregulacji - behawioralną czyli świadomą, która polega na ubieraniu się adekwatnym do warunków pogodowych oraz fizjologiczną, czyli opartą na ruchach bezwarunkowych np. pocenie się. Wyróżniamy dwa główne typy termoreceptorów – odpowiedzialne za czucie ciepła i odpowiedzialne za czucie zimna.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia hormonalne

Biologiczne różnice między kobietami i mężczyznami

Kobieta i mężczyzna o mniej więcej takiej samej masie ciała, różnią się ilością mięśni, które generują ciepło. Kobiety mają ich mniej w porównaniu do mężczyzn. Drżące mięśnie wytwarzają ciepło i zapobiegają oziębieniu. U kobiet, pomiędzy skórą a mięśniami znajduje się więcej tłuszczu, a tym samym skóra w większym stopniu odczuwa chłód, ponieważ jest nieco bardziej oddalona od naczyń krwionośnych.

Kobiety mają wolniejsze tempo przemiany materii w porównaniu do mężczyzn, co zmniejsza zdolność do wytwarzania ciepła podczas przebywania na zimnie. Tym samym kobiety są bardziej podatne na odczuwanie niskich temperatur.

Różnice hormonalne

Hormony płciowe nie są odpowiedzialne jedynie za cechy płciowe, libido czy popęd seksualny. Hormony estrogen i progesteron, występujące w dużych ilościach u kobiet, przyczyniają się do wzrostu temperatury ciała i skóry.

Estrogen powoduje, że naczynia krwionośne na kończynach rozszerzają się, a tym samym więcej ciepła „ucieka” do otoczenia. Z kolei progesteron może powodować zwężenie naczyń krwionośnych w skórze, co oznacza, że do niektórych obszarów ciała będzie dopływać mniej krwi, tak by utrzymać cieplejsze organy wewnętrzne. W wyniku tego, kobietom często jest chłodniej.

Równowaga hormonalna u kobiet zmienia się w ciągu miesiąca wraz z cyklem menstruacyjnym. Temperatura ciała jest najwyższa w tygodniu po wystąpieniu owulacji, kiedy to wzrasta poziom progesteronu. Tym samym, to właśnie w tym czasie kobiety mogą być szczególnie wrażliwe na chłodniejsze temperatury.

Za sprawą wspomnianych hormonów, dłonie, stopy i uszy u kobiet są o około trzy stopnie Celsjusza chłodniejsze niż u mężczyzn. Choć dłonie i stopy kobiet są chłodniejsze, to średnia temperatura ciała jest wyższa w porównaniu mężczyźni. Stąd też najprawdopodobniej wzięło się powiedzenie: "zimne ręce, ciepłe serce".

Różnice temperatury ciała dotyczą tylko ludzi?

Przeprowadzone na wielu gatunkach ptaków i ssaków badania wykazały, że samce powszechnie gromadzą się w chłodniejszych miejscach, tam gdzie jest cień, z kolei samice z potomstwem pozostają w cieplejszych, nasłonecznionych miejscach. Samce nietoperzy wolą odpoczywać na chłodnych, wysokich szczytach gór, a samice w cieplejszych dolinach.

Skandynawska metoda snu

Idealnym rozwiązaniem i doskonałym sposobem na pokonanie różnic w preferencjach temperaturowych jest skandynawska metoda snu, w której każdy z partnerów śpi pod swoim kocem lub kołdrą. Długi i zdrowy sen ma wpływ na nasze życie i samopoczucie, dlatego warto zadbać o prawidłową higienę snu. Dzieci z Półwyspu Skandynawskiego już od najmłodszych lat śpią w wózkach na dworze, czy balkonie. Niska temperatura korzystnie wpływa na układ immunologiczny i stymuluje go do produkcji komórek odpornościowych.