Wieloetapowe leczenie czerniaka

Leczenie, a co więcej, wyleczenie czerniaka jest możliwe. Czerniak należy do grupy najgroźniejszych nowotworów, ale dzięki postępowi medycyny, wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczony. Chirurgia, radioterapia, chemioterapia, celowana.  Jak wygląda wieloetapowe leczenie czerniaka?

Leczenie chirurgiczne czerniaka

Leczenie chirurgiczne czerniaka to pierwszy etap. Polega ono na radykalnym wycięciu nowotworu wraz z marginesem zdrowej skóry szerokości 1 cm dla czerniaka o grubości do 2 mm.

Gdy grubość naciekania jest większa niż 2 mm, usuwa się 2-3 cm zdrowej skóry. Chirurg musi usunąć także powięź powierzchowną, aby mieć pewność, że nie pozostały w niej komórki nowotworowe. Jeżeli powiększone są węzły chłonne, też zostaną usunięte.

Przy małych guzach nie usuwa się powięzi, dokonuje się tylko oceny węzła wartowniczego, czyli pierwszego, który znajduje się na drodze naczyń chłonnych biegnących od strony guza w stronę regionalnego układu chłonnego.

Kolejnym etapem operacji jest zamknięcie powstałej rany. Jeżeli chirurg musiał usunąć dużo skóry, konieczny jest przeszczep skóry, którą zwykle pobiera się z uda.

Leczenie czerniaka: chemioterapia perfuzyjna

Izolowana kończynowa chemioterapia perfuzyjna jest stosowana, gdy doszło do przerzutów do skóry lub tkanki podskórnej, ale w odległości większej niż 2 cm od brzegu guza pierwotnego. Terapia polega na podawaniu dużych dawek leków przeciwnowotworowych do kończyny odizolowanej od krążenia systemowego. Następnie kończynę ogrzewa się do 41-42°C, co pozwala niszczyć komórki nowotworowe.

Leczenie czerniaka: radioterapia

Radioterapię wykorzystuje się do leczenia czerniaków, jeżeli chory nie może być poddany operacji (lub nie zgadza się na nią) i jako leczenie miejscowe, kiedy nie ma możliwości przeprowadzenia radykalnej operacji. Radioterapia jest także stosowana jako leczenie uzupełniające po operacji, gdy zachodzi podejrzenie, że - z powodów technicznych - nie usunięto całości guza. Jest też metodą leczenia paliatywnego, gdy doszło do przerzutów do kości. W przypadku czerniaka gałki ocznej, radioterapia jest leczeniem uzupełniającym. W przypadku czerniaków chemioterapii nie stosuje się rutynowo jako leczenia uzupełniającego po operacji. Powodem jest mała skuteczność tradycyjnie stosowanej chemioterapii. Jeżeli lekarz decyduje się na jej podanie, zwykle czyni to, aby – w zaawansowanych stadiach choroby – złagodzić objawy nowotworu.

Leczenie czerniaka: terapia celowana

Terapia celowana budzi wielkie nadzieje wśród chorych z przerzutami i samych lekarzy. Nowoczesne leki działają na wiele sposobów. Mogą neutralizować zmutowane białko BRAF i zatrzymać tym samym wzrost komórek nowotworowych. Mogą też zatrzymać chorobę wynikającą z mutacji genu C-kit, hamując jego białka przekazujące sygnały do wzrostu komórek. We współczesnej onkologii możliwe jest także łączenie leków nowych z tymi z powodzeniem stosowanymi w innych rodzajach nowotworów i uzyskanie efektu dwustopniowego uderzenia. Taki koktajl pobudza własne komórki odpornościowe, które aktywnie walczą z rakiem i jednocześnie niszczą już istniejące komórki rakowe.

Uwaga! Immunoterapia, zwłaszcza z wykorzystaniem biomodulatorów takich jak interferon, nawet w skojarzeniu z chemioterapią nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Podobnie jest ze szczepionkami, które nie okazały się skuteczną bronią w walce z czerniakiem.

miesięcznik "Zdrowie"

O ekspercie
Magdalena Ciupińska

Kosmetolog, profesor w Wyższej Szkole Zawodowej Kosmetologii i Pielęgnacji Zdrowia

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Ермаков П П
|

We wszystkich krajach, średnia długość życia 60-80 lat, aw tym wieku, zazwyczaj wszystkich chorych i osłabionych, ale wraz z pojawieniem się komputerów staje się krucha młodzieży. Wraz z wiekiem przychodzi choroba w ogóle - w starości. W starszym wieku, zmniejszonej masy i szpiku kostnego, korpus odkształca się, zmniejszając niezawodność zamknięcia zaworów, zmarszczek, siwych włosów i łysienie, zwiększa się biologiczny wiek narządów wewnętrznych, naczyń krwionośnych oraz komórek zashlakovyvayutsya, zmniejszone wydzielanie hormonów i enzymów, zmniejszoną aktywność fizyczną i umysłową. Według przestrzeni informacyjnej diagnoza ICD (diagtor.com.ua) piku 19 lat rozwoju człowieka, a następnie więdnięcia, starości, a to z powodu niewłaściwego sposobu życia. Co robić?
Dziś technologia ICD znaleźć zdrowy sposób życia, który pozwala pozbyć się wszystkich chorób, w tym raka, alergie, zawały serca ..., przystanek początek starości i odmłodzić organizm. Wiele dziesiątki ludzi, którzy zmienili do tego sposobu życia, pozbyć się ich chorób oraz zmniejszenie ich biologiczny wiek narządów wewnętrznych od 40-80 lat do 20 lat, zwiększenie czasu pomiędzy podziału komórek nerwowych z 200-300 dni do 666 dni, co odpowiada wzrostowi całe życie.
Zdrowy styl życia obejmuje aktywności fizycznej, przyjęcie zdrowej żywności, regularne oczyszczanie organizmu poprzez odpowiednie spożycie płynów żywnościowych i wodą użytkową. I to wszystko jest proste i przyjemne, nie ma lekarstwa.
Ermakov PP, profesor