Mastektomia: rodzaje. Amputacja piersi prosta i radykalna

2018-05-16 13:30 Agnieszka Paculanka

Amputacja prosta piersi, mastektomia radykalna zmodyfikowana i mastektomia radykalna - to, która z nich zostanie wykonana, zależy od stopnia zaawansowania raka piersi. Sprawdź, na czym polega każda z tych metod i kiedy są stosowane. 

Amputacja prosta piersi, mastektomia radykalna zmodyfikowana i mastektomia radykalna to różne rodzaje tej samej operacji - mastektomii. Jeśli lekarz uważa, że jest ona najlepszym dla ciebie rozwiązaniem, nie ma sensu protestować, przecież chodzi o twoje życie.

Mastektomia: wskazania

  • duże guzy (średnica powyżej 2-3 cm)
  • kilka ognisk nowotworowych w piersi
  • guz umiejscowiony jest za brodawką

Mastektomia: amputacja prosta piersi

Amputacja prosta piersi polega na usunięciu piersi bez węzłów chłonnych pachowych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a pacjentka musi pozostać w szpitalu przez około tydzień. Cięcia wykonuje się wrzecionowato dookoła piersi. Wskazaniami do tej operacji są:

  • rozsiany rak wewnątrzprzewodowy nienaciekający
  • nawrót choroby nowotworowej u pacjentek, które wcześniej były poddane zabiegom oszczędzającym pierś.

Zmodyfikowana radykalna mastektomia 

Zmodyfikowana radykalna mastektomia to amputacja piersi i wycięcie węzłów chłonnych pachowych. Chirurg podejmuje decyzję o ilości węzłów do usunięcia. Po operacji pacjentka zostaje w szpitalu przez okres około tygodnia. Mastektomia radykalna zmodyfikowana wyparła we współczesnej onkologii prawie całkowicie stosowaną wcześniej powszechnie amputację radykalną. Wskazania: rak naciekający bez przerzutów odległych (czyli rak w I lub II stopniu zaawansowania). Przeciwwskazania:

  • przerzuty odległe lub do węzłów chłonnych zamostkowych
  • guz ponad 5 cm średnicy
  • guz szybko rośnie
  • obrzęk ramienia, który towarzyszy guzowi
  • wyraźnie wyczuwalny pakiet węzłów chłonnych.

Lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu chemioterapii i/lub radioterapii przed przeprowadzeniem operacji.

Radykalna mastektomia (metoda Halsteda)

Radykalna mastektomia polega na amputacji piersi, węzłów chłonnych pachowych i mięśnia piersiowego większego. Obecnie jest to zabieg wykonywany bardzo rzadko, gdyż badania pokazały, że usunięcie mięśnia w żaden sposób nie wpływa na rokowania, a znacznie pogarsza jakość życia pacjentek po zabiegu. Po operacji kobieta musi pozostać w szpitalu jeszcze przez 5-7 dni.

Kampania edukacyjna Zaawansowany rak piersi. Wiem więcej! jest skierowana do kobiet, u których rozpoznano przerzutowego raka piersi oraz ich otoczenia: rodziny, przyjaciół, znajomych. Jej celem jest wsparcie potrzeb pacjentek oraz poszerzanie wiedzy w społeczeństwie na temat tej choroby m. in. poprzez wspólną rozmowę na trudny temat zaawansowanej choroby nowotworowej.

W ramach akcji powstał m. in. specjalny, dedykowany serwis edukacyjny Zaawansowanyrakpiersi.pl, stworzony specjalnie dla kobiet chorych na zaawansowanego raka piersi. Inicjatorem kampanii jest firma Novartis Oncology Polska we współpracy z partnerem społecznym: federacją Stowarzyszeń „Amazonki” oraz partnerami wspierającymi: Polskimi Amazonkami Ruch Społeczny, Fundacją Onkocafe-Razem Lepiej, Fundacją Omea Life Rak piersi nie ogranicza i Fundacją Rak’n’Roll-Wygraj Życie.

PL2009300765

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Ciekawski
|

Czy moge zapytac, kto jest autorem tego artykułu - lekarz? Jest możliwqy kontakt z autorem?

Dziekuje i pozdraweiam!