Gruczolak wątrobowokomórkowy - łagodny nowotwór wątroby

2015-03-24 9:39 Monika Majewska

Gruczolak wątrobowokomórkowy to łagodny nowotwór wątroby. Może jednak ulec zezłośliwieniu (przemianie w raka), choć zdarza się to dość rzadko. Powinny o tym wiedzieć zwłaszcza kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne zawierające estrogeny oraz mężczyźni stosujący sterydy anaboliczne, gdyż to u nich znaczenie częściej występuje ten typ nowotworu. Jakie są przyczyny i objawy gruczolaka wątrobowokomórkowego? Jak przebiega leczenie?

Gruczolak wątrobowokomórkowy, inaczej gruczolak wątroby, to łagodny nowotwór wątroby, zbudowany z hepatocytów (czyli komórek wątroby). Najczęściej spotyka się pojedynczego guza, jednak może dojść do rozwoju także gruczolaków mnogich. Jeśli jest ich więcej niż 10, mówi się o gruczolakowatości wątroby.

Gruczolak wątrobowokomórkowy to - obok ogniskowego rozrostu guzkowego wątroby i naczyniaka wątroby - najczęstszy niezłośliwy guz tego narządu.

Gruczolak wątrobowokomórkowy - przyczyny

Przyczyny rozwoju gruczolaka watrobowokomórkowego nie są znane, jednak zauważono, że znacznie częściej występuje on u kobiet, które przed długi okres przyjmowały doustne środki antykoncepcyjne zawierające estrogeny.

Im wyższa dawka estrogenów, tym większe ryzyko rozwoju gruczolaka wątrobowokomórkowego

Wykazano naukowo, że ryzyko rozwoju gruczolaka wątrobowokomórkowego w tej grupie kobiet rośnie 30-40 razy w stosunku do kobiet, które nie zażywają hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. W związku z tym nie bez znaczenia jest także wiek - nowotwór najczęściej diagnozuje się u kobiet w wieku 15-45 lat.

Z kolei u mężczyzn czynnikiem ryzyka rozwoju tego nowotworu jest stosowanie sterydów anabolicznych. Z obserwacji lekarzy wynika, że gruczolaki wątrobowokomórkowe występują także u chorych na cukrzycę.

Gruczolak wątrobowokomórkowy - objawy

Gruczolak wątroby zwykle nie daje żadnych objawów lub nie są one charakterystyczne. Czasem jednak chory może się skarżyć na:

  • dyskomfort w prawym podżebrzu. Ból brzucha w prawej, górnej części brzucha może się pojawić, jeśli guz jest dużych rozmiarów
  • wyczuwalne jest zgrubienie, guz pod łukiem żebrowym (rzadko)

WARTO WIEDZIEĆ >> Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Może również dojść do krwawienia do jamy otrzewnej, będącego skutkiem pęknięcia guza, czemu również towarzyszą dolegliwości bólowe.

Ważne

Kobiety, u których zdiagnozowano gruczolaka wątroby, muszą odstawić tabletki antykoncepcyjne. Nie mogą ich stosować nawet po operacyjnym usunięciu zmiany.

Gruczolak wątrobowokomórkowy - diagnoza

W przypadku podejrzenia gruczolaka wątrobowokomórkowego wykonuje się USG jamy brzusznej. Jednak nowotwór zwykle jest rozpoznawany przez przypadek, podczas ultrasonografii wykonywanej z innych przyczyn. Pomocniczo lekarz może zlecić badania, takie jak tomografia komputerowa z kontrastem, rezonans magnetyczny z kontrastem, scyntygrafia, angiografia.

W badaniu krwi, jeśli guz powoduje ucisk na drogi żółciowe, czasem stwierdza się podwyższone parametry cholestazy.

W przebiegu diagnostyki lekarz powinien wykluczyć także inne możliwe choroby, takie jak, m.in.: rak wątrobowokomórkowy, bąblowiec (guzem może być cysta bąblowcowa, świadcząca o zakażeniu bąblowcem), ogniskowe stłuszczenie wątroby, ogniskowy rozrost guzkowy.

Gruczolak wątrobowokomórkowy - leczenie

Gruczolak wątroby, mimo że jest nowotworem łagodnym, może przekształcić się w guza złośliwego. Poza tym istnieje ryzyko krwawienia z guza do jamy brzusznej. W związku z tym lekarz powinien podjąć decyzję o jego operacyjnym usunięciu, poprzez wycięcie odpowiedniego fragmentu wątroby wraz z nowotworem.

Jeśli pacjent nie klasyfikuje się do operacji, a guz może pęknąć lub grozi krwotokiem, należy rozważyć wykonanie embolizacji, czyli przypalenia naczynia doprowadzającego krew do guza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE