Sorafenib - nowa broń w walce z rakiem wątroby

2007-10-02 10:31
Sorafenib - nowa broń w walce z rakiem wątroby
Autor: thinkstockphotos.com

Sorafenib jest lekiem, który od lat stosowany jest w leczeniu raka nerek. Jednak okazało się, że lek ten przydatny jest również w terapii raka wątroby - wydłuża życie chorych prawie o połowę. Hamuje zarówno wzrost komórek nowotworowych, jak i naczyń krwionośnych, odżywiających guza.

Sorafenib, bo o tym leku mowa, z powodzeniem stosowany od dwu lat w leczeniu zaawansowanego raka nerki. Podawany jest w formie tabletek. Zaprezentowane w Chicago wyniki badań dowodzą możliwości wydłużenia życia pacjentów cierpiących na odmianę raka wątroby - raka wątrobowokomórkowego o 44 proc.

Leczenie raka wątroby: wyniki eksperymentu

Wzięło w nim udział 600 pacjentów z 21 krajów, w tym czworo z Polski, u których choroba była już zaawansowana. Zaprezentowane w Chicago wyniki badań dowodzą możliwości wydłużenia życia pacjentów cierpiących na raka wątrobowokomórkowego, którzy przyjmują sorafenib znacząco, bo o 44 proc., w porównaniu z grupą przyjmującą placebo. Są to oczywiście wyniki uśrednione. Wśród osób poddanych terapii są takie, które dzięki lekowi żyją już dwa lata. Eksperyment przerwano, by chorym, którzy otrzymywali placebo, nie odbierać szans na leczenie.

Najczęstsza odmiana raka wątroby

Rak wątrobowokomórkowy - na całym świecie  co roku taką diagnozę stawia się u ponad 600 tys. osób (około 19 tys. w Stanach Zjednoczonych i 32 tys. w Unii Europejskiej). Tylko w 2000 roku zmarło z tego powodu ogółem około 600 tys. ludzi. Przyczyną jest podobnie jak w przypadku nowotworów nerki niska wykrywalność także tej odmiany raka we wczesnych stadiach. Większość pacjentów trafia do lekarza, gdy nowotwór jest już mocno zaawansowany.

Rak wątroby: nowy standard leczenia

Do tej pory nie było czym leczyć. Nie istniały bowiem terapie, które znacząco wydłużałyby życie chorego. Tymczasem skuteczność tradycyjnych metod - zabiegów chirurgicznych, chemioterapii miejscowej czy naświetlań pozostawiała wiele do życzenia. Spora część chorych nie przeżywała roku od postawienia diagnozy.
Wyniki badań uzyskane przez zespół naukowców pod kierownictwem prof. Josepa Lloveta z Instytutu Badań Biomedycznych Augusa Pi i Szpitala Klinicznego Sunyera w Barcelonie jednoznacznie wskazują, że Sorafenib stanie się nowym standardem w leczeniu tej odmiany raka.

Jak działa sorafenib na raka wątroby?

Sorafenib oddziałuje zarówno na komórki nowotworu, hamując ich wzrost, jak i tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, odżywiających guza. Lek zaliczany jest do tzw. terapii celowanych, to znaczy atakuje prawie wyłącznie komórki raka. Nie można tego powiedzieć o standardowych terapiach nowotworowych, które wyniszczają organizm pacjenta.

Sorafenib - zarejestrowany, nierefundowany

W większości krajów (również w Polsce) sorafenib jest zarejestrowany jako środek w terapii raka nerki. Problemem jest jego cena - lek nie jest refundowany i miesięczna kuracja kosztuje prawie 4 tys. euro. W przypadku raka wątroby koszty prawdopodobnie będą takie same.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.