Zażywasz aspirynę? Nigdy nie łącz jej z tym produktem

2023-11-04 12:14

Aspiryna to wręcz przysłowiowy podstawowy lek, po który sięgamy w celu zbicia gorączki, redukcji stanów zapalnych czy dolegliwości bólowych. Aspirynę powszechnie wykorzystuje się też pomocniczo i profilaktycznie w chorobach układu krążenia. Zażywając aspirynę, należy pamiętać o tym, że w połączeniu z niektórymi produktami może szkodzić. Czego unikać podczas zażywania aspiryny?

Zażywasz aspirynę? Nigdy nie łącz jej z tym produktem
Autor: GettyImages Zażywasz aspirynę? Nigdy nie łącz jej z tym produktem

Aspiryna – interakcje z jedzeniem i piciem

Aspiryna uchodzi za jeden z najlepiej przebadanych leków. Chociaż jest powszechnie stosowana i uważana za bezpieczny środek, to również może mieć skutki uboczne. Jak nie stosować aspiryny?

Nie zaleca się zażywania na czczo, ponieważ aspiryna może podrażniać żołądek. Aspiryny nie powinno się popijać kawą ani herbatą, ponieważ to również może działać drażniąco na błonę śluzową żołądka. Kofeina i teina mogą też nasilać refluks, objawy choroby wrzodowej lub inne dolegliwości pokarmowe.

Drażniąco na żołądek działa też popijanie aspiryny alkoholem. Może się skończyć wrzodami żołądka, krwawieniami w układzie pokarmowym i uszkodzeniami układu trawienia.

Napoje gazowane w połączeniu z aspiryną, to również przepis na podrażnienie żołądka i doświadczenie dyskomfortu i bolesnych wzdęć. Z kolei soki owocowe, choć wydają się lepszym rozwiązaniem, mogą działać drażniąco na błonę śluzową żołądka.

Szczególnie odradzany jest sok grejpfrutowy, który zaburza wchłanianie leków. Zaburzenie wchłaniania może być także spowodowane popijaniem aspiryny mlekiem. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu popijanie aspiryny wodą.

Kraków. Pod samym Wawelem odkryto ślady po dużych zrzutach ścieków do Wisły. „Leki, hormony, narkotyki”

Aspiryna – interakcje z lekami

Ze względu na możliwe ryzyko uszkodzeń błony śluzowej żołądka, odradza się stosowanie aspiryny w połączeniu z lekami na zgagę czy popularnymi inhibitorami pompy protonowej.

Ponadto aspiryna w połączeniu z innymi lekami przeciwzapalnymi, jak np. popularny ibuprofen, może powodować uszkodzenia układu pokarmowego. Dotyczy to też innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Aspiryna, która rozrzedza krew, nie powinna być także stosowana z innymi lekami przeciwpłytkowymi. Skutkiem mogą być krwawienia, w tym wewnętrzne, groźne dla zdrowia i życia.

Z kolei środki, które mogą zwiększać krzepliwość krwi, jak m.in. wit. K czy kwas foliowy, nie powinny być stosowane z aspiryną bez konsultacji z lekarzem.