O lekach na potencję i erekcję. Niepożądane działanie niebieskiej tabletki

Niebieska tabletka jest lekiem stosowanym w leczeniu zaburzeń wzwodu. Co najmniej dwie trzecie mężczyzn ma lepszą erekcję po zażyciu tej tabletki. Jak stwierdził lekarz Artur Fałek, ta tabletka „nie jest jednak niebieskim cukierkiem dla każdego mężczyzny”. Opowiedział w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie, jakie ma ona działanie niepożądane. Sprawdź!

lekarz Artur Fałek
Autor: Kancelaria Janiszewski

Anna Tłustochowicz: Czy niebieska tabletka naprawdę jest "magiczna"?

Artur Fałek: (śmiech). Niebieska tabletka zawierająca syldenafil na pewno działa! Natomiast musimy oddzielić dwie rzeczy: leki i suplementy diety. Oczywiście nie sam kolor tabletki działa, tylko zawarta w niej substancja czynna. W przypadku leków jest to syldenafil i jeśli mówimy o lekach, to wówczas mamy pewność, że są one wytwarzane zgodnie z określonymi procedurami, gwarantują odpowiednią jakość, są przeprowadzone z ich udziałem badania kliniczne itd. A przede wszystkim leki generalnie powinny wywierać założony efekt. Z suplementami diety jest już inaczej. One nie są aż tak kontrolowane i mogą zawierać różne składniki: od witamin, poprzez mikroelementy czy różne kompozycje ziół. 

Czyli są mniej skuteczne?

Nie zawsze będą miały taki sam efekt, jak leki. Taką samą siłę interwencji klinicznej, mówiąc fachowo. 

Ale mogą świetnie zadziałać?

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że placebo też działa, to oczywiście! Ale tak pół żartem-pół serio. Teraz na poważnie: jeśli mężczyzna kupi sobie suplement diety i okaże się, że przyczyną problemów z erekcją był u niego akurat niedobór witamin czy mikroelementów, które zawiera ten suplement, to te poziomy mu się w organizmie wyrównają, przyczyna kłopotów zniknie i to wówczas może zadziałać. No, ale jeśli ten sam suplement podamy osobie z prawidłowymi poziomami, to efektu nie będzie. Może poza psychologicznym.

Wróćmy do leków. Jak już pan powiedział: działają! 

Na pewno działają, ale musimy pamiętać o tym, że powinny je stosować osoby z określonymi problemami zdrowotnymi

Niebieska tabletka nie jest dla wszystkich, którzy chcą lepiej „wypaść” na randce?

Nie! Zawsze powtarzam, że leki to nie cukierki, a niebieska tabletka to nie jest niebieski cukierek dla każdego mężczyzny! Swego czasu miałem, podobnie jak duża część środowiska lekarskiego, duże obiekcje, czy leki na erekcję i potencję powinny być dostępne bez recepty. Czyli mieć kategorię dostępności OTC właśnie dlatego, że są to substancje czynne, które działają, ale które powinny przyjmować określone osoby.

Kto konkretnie? 

Wskazaniem do brania tego rodzaju leków jest niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia, która uniemożliwia aktywność seksualną. Powody tej sytuacji mogą być różne. 

Natomiast ja chcę wyraźnie powiedzieć, że wszyscy panowie, którzy nie mają problemów z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji, nie powinni tych leków brać tylko po to, by być jeszcze bardziej sprawnymi.

Dlaczego kobiety mają "dłuższy pas startowy" w łóżku? Seksuolog tłumaczy

A jakie są przeciwwskazania do zażywania viagry? 

Leki wchodzą ze sobą w interakcje. Syldenafil wchodzi w interakcje z lekami zawierającymi tlenek azotu, np. nitrogliceryną - monoazotan izosorbidu, diazotan izosorbidu, azotyn amylu, nikorandil oraz nitroprusydek sodu, czyli ze specyfikami, które są stosowane przy łagodzeniu bólu w klatce piersiowej, leczeniu niewydolności serca czy obniżaniu ciśnienia krwi. Przyjmowanie takich substancji jest przeciwwskazaniem do zażywania niebieskiej tabletki, ponieważ nasila się wówczas działanie obniżające ciśnienie krwi.

Może się zrobić groźnie! 

Może. Leków tych nie wolno też łączyć z tymi zawierającymi azotany, z riocyguatem stosowanym w nadciśnieniu płucnym oraz niektórymi specyfikami stosowanymi w zakażeniu wirusem HIV, np. rytonawirem. Idźmy dalej: leków na erekcję i potencję w ogóle nie mogą przyjmować ci pacjenci, u których powodu problemów z niewydolnością serca nie jest wskazana aktywność seksualna.

Mówiąc wprost: u mężczyzn, których seks może zabić?

Dosyć brutalnie powiedziane, ale piękna śmierć chyba by to była (śmiech). A na poważnie: leki na erekcję i potencję nie mogą być stosowane u pacjentów z niewydolnością serca, świeżo po zawale serca lub udarze mózgu, w przypadku występowania niestabilnej dławicy piersiowej. Ci pacjenci po prostu, w ogóle, powinni unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

I emocjonalnego?

Też! Również jeśli pacjent miał utratę wzroku z powodu uszkodzenia nerwu wzrokowego „niebieska tabletka” może grozić ponownym pojawieniem się takiego incydentu. 

Leków zawierających syldenafil nie powinni również przyjmować ci panowie, którzy mają generalnie niskie ciśnienie tętnicze. 

Sporo tych przeciwwskazań! 

Powtarzam: to nie jest niebieski cukierek i nie jest dla wszystkich! Jak wspominałem, miałem spore obiekcje, czy on w ogóle powinien być dostępny bez recepty, no ale zaważyło to, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i nie powinno być tak, że w innych krajach Unii on jest dostępny z kategorią OTC, a u nas by nie był. Weźmy jednak ulotkę, jak już mówiliśmy: zawsze trzeba czytać ulotki przed przyjęciem leku! Od razu przeczytamy na dzień dobry, że kto nie powinien przyjmować tego leku? Oczywiście kobiety oraz mężczyźni mający mniej, niż 18 lat. I tutaj podobnie, jak w przypadku wszystkich innych leków, pojawia nam się uwaga, że jeśli mimo przyjmowania niebieskiej tabletki problemy z potencją nie znikną, to trzeba się skonsultować z lekarzem. To jest bardzo ważne dlatego, że te problemy mogą być efektem  schorzeń ogólnych: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, wysokiego stężenia cholesterolu, chorób serca i naczyń krwionośnych.

A z zaburzeń lub chorób psychicznych? Bywa, że depresja obniża libido, prawda?

Prawda. 

W ulotce przeczytamy również, że przed rozpoczęciem leczenia pacjent się powinien upewnić, czy ten lek jest dla niego odpowiedni i czy jego stan zdrowia pozwala na podejmowanie aktywności seksualnej.

W jaki sposób pacjent może się upewnić, czy wolno mu uprawiać seks? 

Mamy podane konkretne przykłady: jeśli aktywność fizyczna o małej lub umiarkowanej intensywności, jak 20-minutowy spacer albo wejście na 2 piętro, wywołuje duszność lub ból w klatce piersiowej, to trzeba najpierw sprawdzić, czy serce wytrzyma taką aktywność, jaką jest akt seksualny.

Skonsultować się z lekarzem?

Tak. Żeby ocenić swój stan zdrowia. Tak samo jest w przypadku mężczyzn, którzy mają zastawki, stany zapalne mięśnia sercowego, arytmię… 

Na pewno też tych, którzy są po przeszczepach! 

Oraz po by-passach. 

By-passy są przeciwwskazaniem do uprawiania seksu w ogóle czy czasowo? 

Indywidualnie każdy przypadek, który właśnie wymieniłem, musi ocenić lekarz. Pacjenci mogą być przecież w różnym stanie i różnie wyrehabilitowani. Natomiast panowie, którzy mieli kiedyś erekcję trwającą dłużej niż 4 godziny, czyli priapizm, nie powinni stosować tych tabletek w ogóle, ponieważ wówczas taki epizod może się powtórzyć. 

A co z lekami stosowanymi przy przeroście prostaty?

Kiedy pacjent przyjmuje alfaadrenolityki, czyli popularną grupę leków na przerost prostaty, powinien zachować ostrożność i się skonsultować z lekarzem.  

Czy niebieską tabletkę można przyjmować niezależnie od posiłku?

Tak.

Również, jeśli do tego posiłku popija się wino? Alkohol często towarzyszy randkom. 

Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu może chwilowo zaburzyć zdolność uzyskania wzwodu. 

To jasne. 

Ale tym pewnie panią zaskoczę: nie należy jeść grapefruitów i pić soku grapefruitowego.

Powiedział pan doktor, że minimalną granicą wiekową dla pacjentów jest 18. Maksymalnej granicy nie ma, prawda? Niebieska tabletka zagwarantowała mężczyzną bezterminową sprawność seksualną.

Poza ograniczeniami zdrowotnymi, które już wymieniliśmy, to w zasadzie tak.

Najczęściej występującym działaniem niepożądanym jest ból głowy, natomiast bardzo ważną kwestią jest tutaj dawkowanie!

Powinno się przyjmować jedną tabletkę dziennie, a dawkę dobrać indywidualnie. Tabletka jest dostępna w postaci 25, 50 i 100 mg. I zawsze trzeba zacząć ją przyjmować od najmniejszej dawki.  

To była bardzo ciekawa rozmowa! Reasumując: niebieska tabletka nie jest dla wszystkich i należy ją przyjmować ostrożnie. 

Na pewno. Środki przywracające erekcję są cenną pomocą dla osób, które straciły zdolność podejmowania czynności seksualnych jednak pod warunkiem, że stan zdrowia pozwala na ich użycie. I z całą pewnością nie są potrzebne wszystkim! Na zakończenie poradzę wszystkim panom, by spróbowali wcielić w życie złote rady, które poprawiają kondycję zdrowotną, w tym również sprawność seksualną.

Panowie! Rzucamy papierosy, ograniczamy spożywanie alkoholu, codziennie znajdujemy czas na aktywność fizyczną oraz unikamy sytuacji stresowych.

 

Dzięki temu będziemy na pewno zdrowsi, a nasze życie - również seksualne - będzie bardziej udane. 

dr Artur Fałek
dr Artur Fałek, lekarz

Jest ekspertem Kancelarii Doradczej Rafał Piotr Janiszewski w zakresie organizacji i funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, działania administracji państwowej, legislacji w obszarze ochrony zdrowia, jest ekspertem w zakresie refundacji i gospodarki lekami. Pracował w Ministerstwie Zdrowia na stanowisku Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji (2007-2015), wcześniej jako Z-ca Dyrektora (2007), w Centrali NFZ na stanowisku Dyrektora Departamentu Gospodarki Lekami.

Od 2005 roku był członkiem a od listopada 2007 roku Przewodniczącym Zespołu ds. Gospodarki Lekami. Jest autorem, współautorem wielu rozwiązań organizacyjnych i legislacji w obszarze farmacji i leków, pełnił funkcję Za-cy Członka Management Board w Europejskiej Agencji Leków; Senior Project Officer w projekcie „Transparency of the National Health System Drug Reimbursement Decisions” (2007-2008); był przedstawicielem Polski w pracach grup roboczych na poziomie europejskim.

Przeczytaj więcej: