Niektóre choroby widać na twarzy. Sprawdź, na jakie objawy zwrócić uwagę

2023-11-06 14:54

Opuchnięcie twarzy? A może bladość lub szarawy odcień cery? Trądzik - i to w wieku niekoniecznie młodzieńczym? To wszystko mogą być skutki chorób, które podstępnie niszczą twój organizm. Zamiast maskować niedoskonały wygląd za pomocą zabiegów i kosmetyków, odwiedź lekarza, który sprawdzi, czy za zmiany na twojej twarzy odpowiadają problemy ze zdrowiem.

Niektóre choroby widać na twarzy. Sprawdź, na jakie objawy zwrócić uwagę
Autor: GettyImages Niektóre choroby widać na twarzy. Sprawdź, na jakie objawy zwrócić uwagę

Choroby, które mogą dawać objawy na twarzy

Mówi się czasem, że niektórym lekarzom wystarczy spojrzenie na pacjenta, żeby stwierdzić, z jakim problemem przyszedł do gabinetu. Czasem może to być efekt wielu lat praktyki, intuicji, a także skutek charakterystycznych objawów. Jakie choroby można wyczytać z twarzy pacjentów? 

„Miałam dwa nowotwory ginekologiczne jednocześnie”. Iwona wspomina trudną diagnozę

Niewydolność nerek

Skóra zbyt sucha, a twarz obrzęknięta? To może być skutek zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, a to z kolei może być powodowane chorobami nerek. Wskutek zatrzymania wody w organizmie dochodzi do obrzęku twarzy. Pacjenci zauważają też suchość skóry, bladość lub specyficzne szarawe zabarwienie karnacji.

Toczeń rumieniowaty układowy

Rumieniowo-grudkowa wysypka na policzkach i nosie? Jeśli przypomina kształtem motyla, to może być toczeń rumieniowaty układowy. Ta choroba autoimmunologiczna dotyka tkanki łącznej. Niektórzy pacjenci doświadczają też zmian krążkowych. Dodatkowym czynnikiem pogarszającym stan skóry pacjenta może być ekspozycja na słońce.

Choroba Hashimoto

Masz obrzęki twarzy, szczególnie na policzkach i w tzw. dolinie łez? To może być choroba Hashimoto. W jej przebiegu dochodzi również do przesuszenia skóry. Ponadto zauważa się przerzedzenie włosów, brwi i rzęs.

Choroba Gravesa-Basedowa

Charakterystyczny wytrzeszcz oczu to może być skutek choroby Gravesa-Basedowa. To również choroba tarczycy. Dodatkowo pacjenci skarżą się na problemy z narządem wzroku jak bóle gałek ocznych, ich zaczerwienienie, nadmierna wrażliwość na światło, zaburzenia i osłabienie widzenia.

Choroba Wilsona

Pierścień Kaysera-Fleischera to charakterystyczne pomarańczowobrunatne zabarwienie rogówki. Jest to skutek nadmiaru miedzi. Do odkładania tego pierwiastka w wątrobie, ale i mózgu pacjenta dochodzi w przebiegu genetycznego schorzenia, jakim jest choroba Wilsona.

Zespół Cushinga - zmiany na twarzy

Zespół Cushinga, czyli nadmiar kortyzolu może być powodowany przez guzy przysadki mózgowej, gruczolaki nadnercza lub stanowić skutek uboczny leczenia glikokortykosteroidami.

W zespole Cushinga dochodzi do charakterystycznych zmian na twarzy, a także na karku i brzuchu. Dochodzi wówczas do nagromadzenia nadmiarowej tkanki tłuszczowej we wspomnianych miejscach.

Twarz staje się okrągła, "księżycowata". Kobiety mogą doświadczyć pojawienia się owłosienia na twarzy, szczególnie w rejonie wąsów i brody. Ponadto mogą doświadczyć łysienia typu androgenowego. U pacjentek i pacjentów często zauważalny jest trądzik i zaczerwienione policzki.

Niewydolność wątroby

Jeśli twarz ulega zażółceniu, to może być skutek nadmiaru bilirubiny. Można zauważyć ten problem także w obrębie zażółconych gałek ocznych. Takie objawy mogą towarzyszyć niewydolności wątroby.

Ponadto u pacjentów na twarzach można dostrzec charakterystyczne "pajączki wątrobowe", czyli popękane naczynka krwionośne, a niekiedy zasinienia będące skutkiem wylewów podskórnych, które pojawiają się w przebiegu niewydolności wątroby wskutek zaburzeń krzepnięcia krwi.