Łóżko specjalne: tego wymaga opieka nad przewlekle chorym w domu

2013-01-08 14:01

Łóżko ortopedyczne to jeden ze sprzętów, którego zainstalowania wymaga opieka nad przewlekle chorym. Specjalne łóżko dla osoby przewlekle chorej ustaw, tak, by był do niego dostęp z obu stron. Łóżko specjalne powinno stać z daleka od okna, aby nie narażać chorego na bezpośrednie działanie powietrza.

Łóżko specjalne: tego wymaga opieka nad przewlekle chorym w domu
Autor: GettyImages Łóżko ortopedyczne to jeden ze sprzętów, którego zainstalowania wymaga opieka nad przewlekle chorym. S

Łóżko rehabilitacyjne (ortopedyczne, szpitalne) to sprzęt, bez którego osoba przewlekle chora nie może się obejść. Najlepsze jest to typu szpitalnego, „łamane” pod różnymi kątami przy zagłówku i kolanach, wykonane z lekkich materiałów, wysokie, z możliwością regulacji, na kółkach aby można było łatwo je przesuwać, z barierkami i tzw. wysięgnik ręki, umożliwiający choremu samodzielną zmianę pozycji.

Jak domowe łóżko zmienić w łóżko rehabilitacyjne?

Łóżka specjalistyczne są drogie. Jeśli nie masz możliwości zdobycia łóżka rehabilitacyjnego, możesz do potrzeb chorego dostosować zwykłe, domowe łóżko. Jak to zrobić?

  • Potrzebne ci będzie łóżko o wymiarach ok. 190–200 cm długości, szerokości minimum 90 cm i wysokości 65–70 cm. Ten ostatni parametr możesz dopasować, umieszczając pod  nogami łóżka drewniane klocki, cegły, pustaki.
  • Zamiast barierek wykorzystaj lekką siatkę (w razie potrzeby skorzystaj z pomocy ślusarza).
  • Zagłówek możesz przygotować z koców złożonych w kostkę, lub drewnianym klinem obciągniętym cienką warstwą gąbki i materiałem lub klinem z gąbki o gęstej fakturze.
  • Wysięgnik ręki czyli tzw. lejce lub drabinkę, które pomagają choremu podciągnąć się na łóżku lub wykonać proste ćwiczenia usprawniające możesz zastąpić taśmą wykorzystywaną w pracach remontowych z uformowanym uchwytem.

Łóżko rehabilitacyjne: dofinansowanie z PCPR lub MOPS

Możesz się ubiegać o dofinansowanie do zakupu łóżka rehabilitacyjnego z PCPRu lub MOPSu w wysokości 60 procent wartości zakupionego sprzętu. W tym celu konieczne jest:

  • zaświadczenie od lekarza z zleceniem na zakup łóżka rehabilitacyjnego
  • przedstawienie faktury PRO FORMA – wystawia Orthomedis  oświadczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
  • oświadczenie o dochodach osoby niepełnosprawnej lub opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny (we wspólnym gospodarstwie domowym)
  • wypełnienie wniosku o dofinansowanie (druki dostępne w PCPR i MOPS)
  • podanie numeru NIP.