Wirusowe zapalenie opon mózgowych: przyczyny, objawy, leczenie

2015-06-23 9:37

Wirusowe zapalenie opon mózgowych to choroba, której przyczynami najczęściej są enterowirusy. Wywołują one objawy podobne do zapalenia opon mózgowych na tle bakteryjnym, jednak są one  łagodniejsze. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy wirusowego zapalenia opon mózgowych i na czym polega leczenie.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Wirusowe zapalenie opon mózgowych to choroba wywoływana najczęściej przez enterowirusy. Objawy są podobne do zapalenia opon mózgowych na tle bakteryjnym, ale  łagodniejsze.

Spis treści

  1. Wirusowe zapalenie opon mózgowych - przyczyny
  2. Wirusowe zapalenie opon mózgowych - objawy
  3. Wirusowe zapalenie opon mózgowych - leczenie

Wirusowe zapalenie opon mózgowych (mózgowo-rdzeniowych) występuje znacznie częściej niż bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, jednak rzadko zagraża życiu, jednak może mieć ciężki przebieg. W większości przypadków pacjenci całkowicie powracają do zdrowia.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych - przyczyny

Jak wynika z badań, około 70-80 proc. wszystkich przypadków wirusowych zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych jest wywoływanych przez enterowirusy (ECHO, polio, Coxsackie). Pozostałe wirusy to:

Wirusowe zapalenie opon mózgowych jest skutkiem bezpośredniego przedostania się wirusów do ośrodkowego układu nerwowego lub ich przenikania do płynu mózgowo-rdzeniowego z krwi, co jest wynikiem uogólnionego zakażenia wirusowego.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych - objawy

Początkowo pojawiają się objawy grypopodobne:

Typowe objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych to klasyczna triada: ból głowy, gorączka i sztywność karku.

Później dołączają objawy, takie jak

Wirusowe zapalenie opon mózgowych - leczenie

Leczenie wirusowego zapalenia opon mózgowych najczęściej ogranicza się do leczenia objawowego pod całodobową kontrolą lekarza, co oznacza hospitalizację. Zwykle stosowane są środki przeciwbólowe i obniżające gorączkę, a leczenie może trwać nawet kilka tygodni.

Większość chorych  całkowicie powraca do zdrowia, chociaż niekiedy choroba pozostawia po sobie ślady, takie jak zmęczenie, bóle głowy i osłabienie pamięci.