Ta jedna rzecz może przyspieszać starzenie mózgu. Robi ją 95 proc. badanych
Alzheimer jest poważną chorobą, której każdy z nas chciałby według możliwości uniknąć na starość. Okazuje się, że jedna czynność, którą wykonuje większość z nas może sprzyjać tej chorobie. Wpływa również na pamięć i szybkie myślenie.
Duża ilość czasu spędzana przed ekranem jest problemem, który dotyczy dużej części społeczeństwa. Nie da się ukryć, że coraz bardziej zagłębiamy się w cyfrową erę. Ważne jest jednak, by zdawać sobie sprawę, jak technologia może wpływać na nasze zdrowie i funkcje poznawcze.
95 proc. to robi. Może być niebezpieczne dla zdrowia
Według przeprowadzonych w USA badań, ciągła stymulacja cyfrowa (scrollowanie newsów, rolek czy postów) przebodźcowuje nasz mózg. Sprawia, że nasza głowa staje się pewnego rodzaju maszyną, której dostarczamy niekończących się treści.
A te muszą być cały czas przetwarzane, co niestety mocno obciąża nasz system nerwowy. Stąd może się więc brać ciągłe zmęczenie, które odczuwa większość z nas. W końcu mózg musi być w stanie ciągłej gotowości, a my nie dajemy mu nawet szansy na odpoczynek.
Organizacja National Sleep Foundation ustaliła, że aż 95 procent Amerykanów korzysta z jakiegoś rodzaju urządzeń elektronicznych na godzinę przed pójściem spać. To jednak nie dotyczy tylko USA. Wiele osób na całym świecie dokładnie tak spędza swoje wieczory.
A dowodów na szkodliwość korzystania z telefonów jest sporo.
"Demencja cyfrowa". Na czym polega ta przypadłość
Niektórzy eksperci używają terminu "demencja cyfrowa", który opisuje zmiany poznawcze związane z nadmiernym korzystaniem z technologii. Chociaż nie jest to rzeczywiste schorzenie, to badania sugerują, że może ono prowadzić do zmian podobnych do demencji, a nawet zwiększać ryzyko tej choroby.
W dużym badaniu z 2023 roku przeanalizowano związek między siedzącym trybem życia z nadmiernym korzystaniem z technologii a ryzykiem demencji. Przebadano wówczas 462 tysiące uczestników.
Wyniki wykazały, że spędzanie przed ekranem więcej niż 4 godziny dziennie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem otępienia naczyniowego, alzheimera i otępienia ogólnego u uczestników.
Jako że demencja cyfrowa nie jest diagnozowalną chorobą, trudno jest określić jej objawy. Jednak niektóre z nich mogą być podobne do demencji. Wśród nich wymienia się więc:
- problemy z pamięcią krótkotrwałą,
- zapominanie i gubienie rzeczy,
- trudności z przypominaniem sobie słów,
- problem z wykonywaniem kilku zadań jednocześnie.
Podobnie również jak demencja, demencja cyfrowa może powodować zmiany w komunikacji, rozumowaniu, koncentracji i nie tylko. Według badania z 2021 roku opublikowanego w Journal of Integrative Neuroscience, osoby spędzające powyżej 2 godzin dziennie mają mniejszą objętość istoty szarej w mózgu.