Można leczyć skutecznie migrenę na NFZ. Jak dostać się do programu?

2023-09-07 16:31

Teoretycznie już od ponad roku w Polsce dostępne jest leczenie przewlekłej migreny z pomocą terapii biologicznych i toksyny botulinowej w ramach refundacji NFZ. Niby przełom, niby tysiące potrzebujących mogłyby skorzystać, a do programu lekowego trafiło dotąd ok. 370 pacjentów.

 Można leczyć skutecznie migrenę na NFZ. Jak dostać się do programu?
Autor: GettyImages

Oczywiście, migrena to nie jest po prostu ból głowy, a przewlekły, ciężki charakter choroby nie dotyczy wszystkich pacjentów. Tylko część chorych potrzebuje leków z najwyższej półki. Skoro jednak ocenia się, że przez migrenę cierpią ok. 3 miliony ludzi w Polsce, zazwyczaj kobiety, to należałoby się spodziewać rzeszy korzystających z programu. Tymczasem jest tak pusto w poradniach zajmujących się leczeniem bólu migrenowego, że lekarze apelują w mediach, żeby się zgłaszać. Dlaczego? Niewiedza i skomplikowane procedury - to cała tajemnica tej sytuacji.

Migrena - czym jest i co ją powoduje?

Migrena - co to za choroba

Każdego od czasu do czasu boli głowa. Jeśli ulgę przynosi odpoczynek i tabletki dostępne bez recepty, raczej nie masz migreny. Kiedy jednak ból uniemożliwia ci normalne funkcjonowanie, nawraca, bywa nie do zniesienia, czas pomyśleć o konsultacji u lekarza neurologa (wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu).

Nawet jeśli to nie migrena, z bólem głowy nie ma żartów i przyczynę dolegliwości należy wyjaśnić u specjalisty. Możesz jednak spodziewać się, że to ona, gdy ból ma charakter napadowy, bardzo nasilony, często jednostronny. Inne objawy towarzyszące migrenie to mdłości, wymioty, silna nadwrażliwość na bodźce, m.in. światło, dźwięki czy dotyk. Chory dosłownie nie może się poruszyć.

Niewłaściwie leczona migrena może prowadzić do wielu poważnych powikłań, takich jak depresja.

Migrena w Polsce - kto i gdzie może się leczyć

Program "Profilaktyczne leczenie chorych na migrenę przewlekłą (ICD-10: G43" jest realizowany w całej Polsce. Umowę na realizację programu mają podpisane 53 ośrodki.

Najbliższy w twojej okolicy znajdziesz w wyszukiwarce na stronie NFZ, w zakładce programy lekowe. Nie jest raczej intuicyjny system, ale z pewnością odpowiedniej informacji powinien udzielić lekarz neurolog, a nawet poradnia POZ.

Z możliwości refundowanego leczenia przy użyciu nowoczesnej terapii mogą korzystać osoby, które ukończyły 18 lat.

W ramach programu stosuje się następujące leki:

  • Botox (toksyna botulinowa typu A) - leczenie I linii,
  • Aimovig (erenumab) i Ajovy (fremanezumab) - leczenie II linii.

Leczenie biologiczne i toksyną botulinową - jakie kryteria trzeba spełniać

By u pacjenta rozpoznać przewlekłą migrenę, upoważniającą do nowoczesnego leczenia, w ciągu miesiąca musi być do najmniej 15 dni, w których wystąpił ból głowy. Taka częstotliwość objawów musi utrzymywać się od co najmniej 3 miesięcy.

Należy także udokumentować wcześniejsze próby leczenia innymi metodami: topiramatem i kwasem walproinowym w odpowiednich dawkach.

Leczenie pierwszej linii to maksymalnie 5 podań toksyny botulinowej. Leczenie II linii trwa maksymalnie 12 miesięcy. Jeśli objawy wrócą, możliwe jest powtórzenie terapii jeszcze raz.

Będzie więcej poradni?

Jeśli tkwisz w migrenowym piekle, a nigdy nie stosowałeś silnych leków, również warto zgłosić się do poradni, która prowadzi program. Przejdziesz tam kolejne dostępne etapy leczenia, a jeśli nie zadziałają, będzie można rozważyć wykorzystanie nowych metod.

Dr Kamila Bojakowska z Kliniki Neurologii PIM MSWiA poinformowała PAP, że w ich poradni planowane jest właśnie włączenie do programu 30 osób cierpiących na migrenę.Czy to oznacza, że wielu potrzebujących się nie dostanie? Miejsc ma przybywać w razie potrzeby.

Teraz istotne jest, by przekazać chorującym na migrenę, że mają prawo do refundacji leków, za które jeszcze w 2022 roku obowiązywała pełna odpłatność.