Refleksoterapia - metoda masażu leczniczego

2012-12-04 9:54

Refleksoterapia robi ogromną karierę na całym świecie. Jest to metoda leczniczego masażu, w której stymulowane są określone punkty i strefy odruchowe na stopach, odpowiadające poszczególnym narządom i układom ludzkiego ciała.

Refleksoterapia - metoda masażu leczniczego
Autor: thinkstockphotos.com Refleksoterapia robi ogromną karierę na całym świecie.

Spis treści

  1. Co to są meridiany?
  2. Jak wygląda refleksoterapia? Masaż stóp
  3. Refleksoterapia: wskazania
  4. Refleksoterapia: przeciwwskazania

Refleksoterapia jest jednocześnie sztuką i nauką, a przede wszystkim niezwykle skuteczną formą terapii i relaksacji. Refleksoterapia wymaga traktowania człowieka jako niepodzielnej całości, obejmującej ciało, umysł i ducha.

Refleksoterapia jest skutecznym antidotum na stres, zwalcza ból głowy, kręgosłupa i innych części. Pomaga również poprawić jakość życia ludziom ciężko chorym.

Refleksolog nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się też na stwarzającym problem narządzie czy układzie, ale rozważa zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu. Terapia uciskowa punktów reflektorycznych stóp powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują potencjał samouzdrawiania organizmu. Celem refleksoterapeuty jest takie oddziaływanie na pacjenta, dzięki któremu odzyska on fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie i zdrowie. To nie refleksolog leczy – organizm leczy się sam. Terapeuta tylko pomaga mu naturalnie i prawidłowo funkcjonować – eliminować toksyny i odblokowywać meridiany.

Co to są meridiany?

Zgodnie z tradycją medycyny chińskiej organizm ludzki funkcjonuje prawidłowo dzięki swobodnemu przepływowi energii życiowej (chi) przez kanały, nazywane również ścieżkami energetycznymi lub meridianami. Jeżeli dojdzie do zastoju energii w meridianach, to krążenie energii zostanie zaburzone i rozpoczyna się proces chorobowy. W refleksologii stóp człowiek – poprzez ciało, psychikę i ducha– traktowany jest jako całość. Często nasze stłumione emocje, praca, stres czy ciężkie przeżycia blokują przepływ siły życiowej i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Pojawiają się wówczas wszelkiego rodzaju bóle, choroby, nerwice, bezsenność, stres, chroniczne zmęczenie – a właśnie stopy jako pierwsze najczęściej sygnalizują zbliżającą się chorobę.

Ponieważ stopy stanowią mikrokosmos naszego organizmu, poprzez precyzyjne uciskanie odpowiedniego punktu na stopie można oddziaływać na powiązany z nim organ – jest to masaż serca, płuc, nerek i innych narządów wewnętrznych wykonywany poprzez stopy.

Jak wygląda refleksoterapia? Masaż stóp

Początkowo masaż jest przyjemny. Potem ucisk staje się nieco silniejszy. Gdy refleksoterapeuta trafi na punkt odpowiadający choremu narządowi, odczuwa się ból. Terapeuta musi to miejsce wymasować, uciskając je palcami lub mocno ugniatając dłonią zwiniętą w pięść. Nie ma reguły na to, kiedy pacjent poczuje się lepiej. Przy zwykłym bólu głowy ulgę można odczuć natychmiast, ale zazwyczaj potrzeba 12-14 zabiegów, żeby organizm zabrał się do samonaprawy. Refleksoterapii wolno poddawać się najwyżej trzy razy w tygodniu.

Refleksoterapia: wskazania

Głównie zaleca się ją przy:

  • bólach kręgosłupa
  • schorzeniach zatok
  • bólach głowy
  • migrenie
  • bezsenności
  • problemach z przemianą materii, niestrawnością, zgagą
  • infekcjach górnych dróg oddechowych i pęcherza moczowego
  • chorobach kobiecych
  • nadwrażliwych jelitach
  • egzemach

Refleksoterapia: przeciwwskazania

Nie powinno się stosować refleksoterapii w przypadku żylaków, osteoporozie, cukrzycy, chorobach zakaźnych, owrzodzeniu stóp, ostrych i przewlekłych infekcjach z wysoką gorączką.