Alpakoterapia dla dzieci i dorosłych. Zasady i efekty terapii w otoczeniu alpak

2017-01-12 14:31

Alpakoterapia, czyli terapia z alpakami to dziedzina zooterapii. Terapia polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpakami, które w pozytywny sposób motywują do działania, wpływając na rozwój sfery emocjonalnej i poznawczej oraz poprawę samopoczucia pacjenta. Alpakoterapię stosuje się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jako metodę wspomagającą procesy terapeutyczne. Kontakt z alpakami w szczególności pozytywnie wpływa na dzieci. Dba o ich rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz pewności siebie. Dodatkowo, dziecko opiekując się alpaką, uczy się empatii oraz odpowiedzialności za drugą istotę. Dlatego z pewnością można powiedzieć, że zooterapia wspomaga procesy wychowawcze i resocjalizacyjne.

Spis treści

  1. Dla kogo alpakoterapia?
  2. Dlaczego akurat alpaki?
  3. Gdzie w Polsce można skorzystać z alpakoterapii?

Alpakoterapia to terapia wsparta towarzystwem alpak. Spokój, delikatne usposobienie i inteligencja tych zwierząt doceniana jest przez terapeutów oraz ich pacjentów, którzy dzięki tym zwierzakom czują się o wiele lepiej.

Dla kogo alpakoterapia?

Alpakoterapia w szczególności polecana jest dla osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi i depresją, autyzmem, ADHD i zespołem Downa. Wspomaga także rozwój dzieci, które mają problemy emocjonalne. Wspiera osoby doświadczone trudnościami życiowymi, załamaniem nerwowym bądź silnym stresem.

Ale nie zapominajmy, że alpakoterapia kierowana jest też do wszystkich, którzy po prostu złaknieni są kontaktu z tym niezwykle przyjemnym zwierzęciem.

Czytaj też: Czym jest empatia i dlaczego jest taka ważna?

Dlaczego akurat alpaki?

Alpaki to zwierzęta o spokojnej i łagodnej naturze. Nie są agresywne, dlatego wzbudzają tak dużą sympatię, szczególnie wśród dzieci. Są inteligentne i ciekawe otoczenia, a przy okazji łatwo się uczą. Mają bardzo miękkie oraz przyjemne w dotyku futro, które jest hypoalergiczne, co stanowi dodatkowy atut dla alergików.

Ich uroczy wygląd sprawia, że nie sposób się nie uśmiechnąć, a pozytywne usposobienie jest idealne dla usprawnienia rozwoju człowieka, dlatego alpaki coraz chętniej wykorzystywane są właśnie podczas terapii.

Ważne

Alpakoterapia nie może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia, ale wsparcie terapii specjalistycznej.

Gdzie w Polsce można skorzystać z alpakoterapii?

  • W Warszawie alpaki można spotkać w Ośrodku Psychoterapii Dzieci i Młodzieży KOPARKA. W ośrodku prowadzone są specjalne zajęcia dla dzieci i dorosłych, podczas których uczestnicy uczą się jak obcować z alpakami, mogą je nakarmić oraz pogłaskać, a także pójść z nimi na spacer.
  • Centrum Zooterapi WSIiZ w Kielnarowej (niedaleko Rzeszowa). Prowadzone jest tu jedyne w Polsce Laboratorium Badań nad Alpakami.
  • Ośrodek Rehabilitacji Dzieci "ZABAJKA 2" w Złotowie - ośrodek zajmuje się organizowaniem turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych.
  • Alpakoterapia Tablo i Piróg w Jaźwinach oferuje terapię w towarzystwie dwóch alpak o kolorach brązowym (Tablo) i szampańskim (Piróg).
  • Podaj łapę Alpakoterapia Kyneoterapia w Baranówce (koło Lublina) - oferuje alpako- i dogoterapię.
  • Fundacja Stella im. Agaty Orłowkskiej w Lubartowie zajmuje się treningiem samodzielności osób niepełnosprawnych, prowadząc m.in. alpakoterapię.

Masz informacje na temat innych miejsc, w których prowadzona jest alpakoterapia? Napisz o tym komentarzu pod artykułem.