Flegamina - kiedy stosować? dawkowanie, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami

2022-11-25 16:16

Flegamina to środek o działaniu wykrztuśnym, stosowany w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. W aptece dostępna jest w postaci syropu lub tabletek. Można kupić ją bez recepty. Jak działa flegamina i jakie substancje aktywne zawiera?

Flegamina - kiedy stosować? dawkowanie, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami
Autor: Getty Images Flegaminę stosuje się w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Spis treści

  1. Flegamina – skład i działanie
  2. Flegamina - kiedy stosować?
  3. Flegamina – przeciwwskazania do stosowania
  4. Flegamina - dawkowanie
  5. Flegamina – działania niepożądane
  6. Flegamina - interakcje z innymi lekami
  7. Flegamina - ciąża i karmienie piersią

Flegamina – skład i działanie

Flegamina to lek wykrztuśny, który przyspiesza leczenie chorób dróg oddechowych, a także poprawia wentylację płuc. W składzie leku, niezależnie od jego postaci, substancją czynną jest chlorowodorek bromoheksyny, będący lekiem mukolitycznym. Flegamina rozrzedza zalegającą w górnych drogach oddechowych wydzielinę, a tym samym oczyszcza oskrzela i ułatwia odksztuszanie.

Poradnik Zdrowie: kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Flegamina - kiedy stosować?

Przyjmowanie Flegaminy zaleca się w przypadku ostrej i przewlekłej choroby dróg oddechowych, której dodatkowo towarzyszą trudności z odksztuszaniem i usuwaniem śluzu. Wskazaniem jest również mokry kaszel.

Flegamina – przeciwwskazania do stosowania

Głównym przeciwwskazaniem do przyjmowania Flegaminy jest nadwrażliwość na chlorowodorek bromoheksyny lub na każdą inną substancję pomocniczą leku. Niektóre leki z Flegaminą zawierają w składzie alkohol, a tym samym dzieci poniżej siódmego roku życia mogą przyjmować je wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby zmagające się z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także te cierpiące na zaburzenia pracy wątroby i nerek. Flegamina w postaci syropu zawiera w składzie glukozę, dlatego nie powinny przyjmować jej osoby ze zdiagnozowaną nietolerancją glukozy.

Flegamina - dawkowanie

Flegamina to lek przyjmowany doustnie.

  • Flegamina w postaci syropu: dzieci powyżej 12. roku życia i osoby dorosłe - 3 razy na dobę po 10 ml; dzieci pomiędzy 7. a 12. rokiem życia – 3 razy na dobę po 5 ml.
  • Flegamina junior w postaci syropu: dzieci między 2. a 6. rokiem życia – 10 ml dwa razy na dobę, dzieci od 7. do 12. lat – 10 ml 3 razy na dobę.
  • Flegamina w postaci tabletek – dzieci powyżej 12. roku życia i osoby dorosłe – 1 tabletka 3 razy na dobę, dzieci między 6. a 12. rokiem życia – ½ tabletki 3 razy na dobę; dzieci od 2. do 6. lat – ½ tabletki 2 razy na dobę.

Flegamina – działania niepożądane

Do najczęstszych działań niepożądanych, które mogą pojawić się podczas przyjmowania Flegaminy należą: wymioty, biegunka, ból w dolnej części brzucha, pokrzywka, senność, zawroty głowy, nadmierne pocenie się i obniżone ciśnienie krwi.

Flegamina - interakcje z innymi lekami

Flegaminy nie należy stosować z atropiną i lekami cholinolitycznymi, które wysuszają błony śluzowe. Nie należy łączyć jej z lekami przeciwkaszlowymi zawierającymi w składzie kodeinę, a także z salicylanami i innymi lekami niesteroidowymi oraz niektórymi antybiotykami np. doksycykliną, ampicyliną, amoksycykliną.

Flegamina - ciąża i karmienie piersią

W ciąży Flegaminę można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem, z kolei podczas karmienia piersią nie powinno się jej przyjmować.