Zatoki lubią powietrze! Jak skutecznie leczyć zatoki?

Typowe objawy zapalenia zatok to uczucie zatkanego nosa, koszmarne bóle głowy, spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina. Choroba ta będzie wracać jak bumerang, jeśli zatoki przynosowe nie zostaną udrożnione. Zadbaj o swoje zatoki.  

Wszystkie zatoki przynosowe (szczękowe, czołowe, klinowe, sitowe) są przestrzeniami powietrznymi zlokalizowanymi w twarzoczaszce. Biorą udział w ogrzewaniu, nawilżaniu i oczyszczaniu powietrza, którym oddychamy. Stanowią również, podobnie jak nos, barierę ochronną dla układu oddechowego. Zatoki pełnią także dodatkowe funkcje: nadają charakterystyczny tembr naszemu głosowi, wzmacniają konstrukcję czaszki, ogrzewają podstawę czaszki i oczodoły.

Posłuchaj o zatokach, sprawdź jak je skutecznie leczyć. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Pierwsze objawy zapalenia zatok

Zatoki są połączone wąskimi kanalikami z nosem (ramka na stronie obok), dlatego jego schorzenia nie są im obojętne. Najczęstszą przyczyną zapalenia zatok jest katar związany z infekcją lub alergią. Może on spowodować tak silny obrzęk błony śluzowej nosa, że ujścia zatok zostają zamknięte. Blokuje je także duża ilość wydzieliny śluzowo- surowiczej. Wówczas zatoki zostają odcięte od świata zewnętrznego i zaczynają chorować, aby bowiem były zdrowe i dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być przewietrzane. Laryngolodzy tak naprawdę wiedzą o tym od niedawna, może od 10–15 lat, ale to odkrycie zmieniło ich podejście do leczenia zapalenia zatok.

Niewentylowane dobrze zatoki to idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Mnożą się więc na potęgę i wydzielają toksyny, które drażnią błonę śluzową. Następstwem jest stan zapalny i zwiększona ilość wydzieliny. W jej usuwaniu dużą rolę odgrywają rzęski, które pokrywają błonę śluzową. Ich ruch powoduje usunięcie z zatok wydzieliny wraz z drobnoustrojami, toksynami i zanieczyszczeniami powietrza.

Jest on jednak mało produktywny, gdy ujścia zatok nie są w pełni drożne. Wydzielina zalega, dlatego czujemy dolegliwości uciskowe i bólowe w okolicy oczu, czoła, nasady nosa, szczęki. Nieco wydzieliny przeciska się pod ciśnieniem przez ujścia zatok i gromadzi się w nosie albo spływa po tylnej ścianie gardła. Jednak część pozostaje w zatokach i stan zapalny nie mija. Dlatego, jeśli katar trwa dłużej niż 8–14 dni i towarzyszą mu wymienione wcześniej dolegliwości, nie warto zwlekać z wizytą u laryngologa. Obejrzy on za pomocą endoskopu (badanie jest zupełnie bezbolesne) wnętrze nosa oraz kompleksy ujściowo-przewodowe i postawi diagnozę.

materiał partnera
Zapalenie zatok? Wypróbuj nowość Soledum® forte

Soledum® forte to preparat wspomagający leczenie ostrego, nieropnego zapalenia zatok. Już po 4 dniach stosowania Soledum® forte, zaobserwowano znaczące łagodzenie objawów ostrego zapalenia zatok [1]. Soledum® forte korzystnie wpływa na układ śluzowo-rzęskowy, co ułatwia transport i usuwanie zalegającego śluzu. Działa też przeciwzapalnie w drogach oddechowych oraz hamuje produkcję wydzieliny – a wszystko to zasługa substancji czynnej leku, którą jest cyneol.

Cyneol to podstawowy składnik olejku eukaliptusowego. Substancja ta jest dobrze tolerowana przez organizm, dzięki badaniom klinicznym ma udokumentowane działanie [1], a także korzystny profil bezpieczeństwa. Soledum® forte zawiera 100% czystego cyneolu.

Dodatkowo badania potwierdziły, że wczesne podanie cyneolu przy ostrym zapaleniu zatok przynosowych może złagodzić objawy tej infekcji, a co za tym idzie - zmniejszyć ilość przepisywanych antybiotyków [2].

Soledum® forte wskazany jest również w leczeniu kaszlu mokrego.

1. ChPL Soledum® forte
2. Farmakologiczne właściwości 1,8-cyneolu (eukaliptolu) w chorobach układu oddechowego, Katarzyna Wińska, Wanda Mączka, Katedra Chemii, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, ul. C. K. Norwida 25, 50-375 Wrocław

Ostre zapalenie może przejść w przewlekłe

Jeśli lekarz rozpozna ostre zapalenie zatok (zaczyna się nagle i trwa ok. 4 tygodni) lub podostre (utrzymuje się przez 4–12 tygodni), zaleci kurację antybiotykami. Niekiedy jednak leki te stanowią tylko doraźną pomoc. Tak może się dziać w przypadku, gdy mamy polipy w nosie lub znaczne skrzywienie przegrody nosowej. Wtedy po wyleczeniu infekcji powinniśmy rozważyć leczenie zabiegowe. Niedrożność nosa sprzyja bowiem częstszym infekcjom, nasila objawy kataru i zwiększa ryzyko kłopotów z zatokami.

Zlekceważone bądź nieprawidłowo leczone ostre lub podostre zapalenie zatok może się zmienić w przewlekłe. Utrzymuje się ono przez ponad 12 tygodni i często nawraca (zaostrzają się jego objawy). W tym przypadku badanie endoskopowe już nie wystarczy. Potrzebna jest tomografia komputerowa zatok, która pozwala ocenić, co się w nich dzieje.

1 Hastan D, Fokkens WJ, Bachert C i wsp.; Chronic rhinosinusitis in Europe – an underestimated disease. A GA2LEN study; Allergy, 2011 Sep;66(9):1216-23.

*Soledum® forte, kapsułki dojelitowe, miękkie. Jedna kapsułka dojelitowa, miękka zawiera 200 mg cyneolu (Cineolum). Wskazania do stosowania: Jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu. Leczenie wspomagające ostrego, nieropnego zapalenia zatok. Przeciwwskazania: Nie należy stosować Soledum® forte u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na cyneol lub którąkolwiek substancję pomocniczą, w przypadku występowania krztuśca lub pseudo-krztuśca, u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
papa
|

Leczyć zatoki to znaczy wypłukiwać z nich - trzeba zainwestować w sinus rinse i płukac godzinę przed snem lub godzinę przed wyjsciem z domu przez pół roku. Jestem już po operacji zatok i potwierdzam ze ten lek ma unikatowy skład- nie ma zamiennika, są leki podobne, nimi też można płukać ale są wg mnie mniej przyjemne . Antybiotyk tylko wtedy gdy jest gorączka. Nie przeziebiac, wychładzac głowy np suszarka i wychodzenie z domu, grzanei w samochodzie i wychodzenie- zabronione. Jesli ktoś jest alergikiem bedzie miał nawroty- leczenie do konca życia (ale z przerwami i dolącza się np avamys lub inne kortykoster.) nie bierzcie przeciwbólowych bo nie leczą przyczyny, nie kupujcie innych kropli niż zalecają laryngolodzy bo zakraplając je mozecie dawać pozywkę dla bakterii do namnażania.

Mar
|

Przy zatokach pomocne są inhalacje. Natomiast istnieje sposób na zaleczenie zatok.

spostrzegawczy
|

Jak leczyć? - iść do larengologa...

braq
|

ale JAK leczyć ?????????

zatokowany
|

Mam ciągły problem, doraźnie pomaga mi ibu zatoki, ale chcę je w cholere wyleczyc na dobre. Gadaj co wiesz - kimkolwiek jesteś :-)

Anonymous
|

Nick, no przecież jest napisane w akapicie "Ostre zapalenie może przejść w przewlekłe" jak leczyć zatoki.

Nick
|

Więc JAK SKUTECZNIE LECZYĆ ZATOKI? Tytuł artykułu wprowadza w błąd.