Prosty trik na odetkanie nosa podbija TikToka. Lekarz pokazuje, jak go wykonać

2022-10-26 11:10

Każdy z nas boryka się od czasu do czasu z problemem zatkanego nosa. Ta powszechna i uciążliwa dolegliwość utrudnia swobodne oddychanie. Jest bardzo częstym objawem infekcji górnych dróg oddechowych zarówno o podłożu wirusowym, jak i bakteryjnym. Jak zatem z nią walczyć? Lekarze dzielą się za pośrednictwem mediów społecznościowych prostym i nieinwazyjnym sposobem na odetkanie nosa. Chodzi w nim o uciskanie go w specjalnych punktach.

Lekarz pokazuje prosty trik na odetkanie nosa
Autor: Motivationaldoc/TikTok

W okresie jesienno-zimowym problem z zatkanym nosem zwykło się traktować jako pierwszy objaw przeziębienia. Niesłusznie, ponieważ do głównych czynników, które determinują uczucie zatkanego nosa i zatok zalicza się także: alergię, nieprawidłowości anatomiczne (m.in. polipy w nosie, krzywa przegroda nosowa) oraz przebywanie na zimnym lub suchym powietrzu.

Ta nieprzyjemna dolegliwość potrafi znacznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Gdy mamy zatkany nos, pędzimy przeważnie do apteki, choć istnieje wiele domowych sposobów (np. inhalacje, płukanie nosa, picie dużej ilości płynów, ciepłe okłady), aby udrożnić zatkane drogi oddechowe.

Sposoby na katar u dziecka

Prosty sposób na odetkanie nosa. Nowy hit internetu

Nie ma jednak uniwersalnego sposobu dla wszystkich. Choć… według fizjoterapeutów i lekarzy jest jeden skuteczny trik, który pomoże udrożnić zatkane drogi oddechowe i przynieść ulgę. W mediach społecznościowych można nawet znaleźć filmiki instruktażowe. Na jednym z nich lekarz dr Alan Mandell, znany na TikToku pod nickiem motivationaldoc, wyjaśnia, jak działa ta prosta i skuteczna metoda. Polega ona na uciskaniu nosa po obu stronach, a następnie na lekkim pociągnięciu skóry w kierunku uszu. Zajmuje dosłownie kilkanaście sekund.

Pod udostępnionym nagraniem za pośrednictwem multimedialnej platformy posypała się fala komentarzy. Zdania internautów są dość mocno podzielone. Niektórzy uważają, że trik na odetkanie nosa przynosi ulgę jedynie na chwilę, a inni z kolei, że w ogóle on nie działa.

Natomiast część użytkowników TikToka postanowiła nieco zmodyfikować tę metodę. Polecają zatem, aby jednocześnie uciskać nos i naciskać językiem na podniebienie, a dwoma palcami – wskazującym i środkowym – miejsca między brwiami. Ten ucisk powinien być bardzo krótki, sekundowy. Podobno przynosi ulgę. 

Jeśli ten trik zawiedzie w praktyce zawsze można wykorzystać domowe sposoby na zatkany nos m.in. kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych czy inhalacje z rumianku bądź szałwii lekarskiej. W przypadku, gdy ta dolegliwość utrzymuje się dłużej niż 10 dni, należy udać się do lekarza.