Pierwsze w Polsce wszczepienie implantu ucha środkowego Cochlear MET

2014-09-03 15:45

Implant ucha środkowego Cochlear MET to szansa dla tych, którzy cierpią na niedosłuch odbiorczy, a z różnych powodów nie mogli korzystać z pomocy dostępnych do tej pory metod poprawy słuchu. Pierwszej w Polsce operacji wszczepienia takiego implantu dokonał w IFPS w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński.

Pierwsze w Polsce wszczepienie implantu ucha środkowego Cochlear MET
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Dla kogo przeznaczony jest implant ucha środkowego Cochlear MET?
  2. Jak działa implant MET?
  3. Jak przebiega operacja wszczepienia implantu MET?

Implant ucha środkowego Cochlear MET, wszczepiony dzisiaj po raz pierwszy w Polsce przez prof. Henryka Skarżyńskiego w Kajetanach, to dla wielu pacjentów szansa na poprawę słuchu, a co za tym idzie, poprawę jakości życia. - MET to wszczepialne urządzenie poprawiające słuch, łączące najnowsze rozwiązania technologiczne z aparatów słuchowych z zaletami implantów ucha środkowego - mówi prof. Skarżyński. - Implant MET umożliwia silne wzmocnienie sygnału akustycznego, a jednocześnie zapewnia wysoką jakość dźwięku.

Dla kogo przeznaczony jest implant ucha środkowego Cochlear MET?

Implant ucha środkowego Cochlear MET to system przeznaczony dla osób z niedosłuchem typu odbiorczego i mieszanego, w stopniu od umiarkowanego do znacznego. Ten implant przeznaczony jest dla:

  • pacjentów nie mających korzyści z aparatów słuchowych (takich, którzy mają uczulenia na materiały, z których są wykonane aparaty, cierpią na stany zapalne ucha itp);
  • pacjentów, którzy nie kwalifikują się do innych implantów słuchowych;
  • pacjentów potrzebujących wysokiego, naturalnego wzmocnienia dźwięku - seniorów powyżej 65 roku życia.

Jak działa implant MET?

- Urządzenie działa na zasadzie transmisji wibracji dźwiękowych bezpośrednio do kosteczek słuchowych. Omijane zatem jest ucho zewnętrzne, gdzie nie można z różnych powodów zastosować innych, tradycyjnych rozwiązań - tłumaczy prof. Skarżyński. System MET składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Część zewnętrzna to procesor dźwięków Button, który jest noszony pod włosami na powierzchni głowy za uchem i jest mocowany magnesem do wszczepionej pod skórę cewki. Procesor jest lekki i ma średnicę tylko 3,5 cm, zasila go bateria lub akumulator. Obudowa może być w jednym z czterech kolorów (czarny, szary, brązowy i beżowy).Część wewnętrzna (wszczepiana) składa się z dwóch elementów: części właściwej implantu, umieszczanej tuż pod skórą głowy za uchem oraz aktuatora umieszczanego w części sutkowej kości skroniowej i przymocowanego do kosteczek słuchowych w uchu środkowym (najczęściej do kowadełka, może być też mocowany do strzemiączka, okienka owalnego lub okrągłego).

Jak przebiega operacja wszczepienia implantu MET?

Zabieg wszczepienia implantu ucha środkowego wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zwykle od 1 do 2 godzin. Podczas operacji chirurg wykonuje niewielkie nacięcie skóry za uchem, a potem wierci otwór w kości sutkowej. Następnie umieszcza pod skórą implant, a aktuator wkłada w specjalny system mocujący i łączy jego końcówkę z odpowiednią kosteczką lub okienkiem ślimaka. Po operacji pacjent ma założony opatrunek. Po upływie 6-10 dni od operacji można usunąć szwy. Korzystanie z implantu rozpoczyna się dopiero po całkowitym wygojeniu rany, czyli zazwyczaj po 6-8 tygodniach od zabiegu.Podczas pierwszego uruchomienia implantu wykwalifikowany protetyk słuchu lub inżynier kliniczny podłącza system implantu do komputera i wykonuje badanie słuchu, programując procesor dźwięków zgodnie z jego wynikami. Niekiedy w pierwszym okresie po uruchomieniu procesora mogą być potrzebne dodatkowe wizyty kontrolne, by dopasować ustawienia procesora do zmieniających się potrzeb pacjenta.

Materiały prasowe