Ból ucha po hałasie [Porada eksperta]

2013-05-01 22:20

Ostatnio po koncercie zaczęło boleć mnie jedno ucho, ale tylko jedno. Podejrzewam, że było ono bardziej narażone na hałas, ponieważ siedziałam przy ścianie. Jak długo po koncercie utrzymujący się ból ucha powinien mnie zaniepokoić i wymaga konsultacji? Jak zabezpieczać się przed hałasem na imprezach muzycznych?

Porada laryngologa
Autor: Getty Images

Ból ucha po narażeniu na hałas może być związany z nadmierną pracą wykonywaną przez mięsień strzemiączkowy, który usztywnia łańcuch kosteczek chroniąc ucho wewnętrzne przed nadmiernym hałasem. Ból powinien minąć po kilku dniach. Ochrona przed nadmiernym hałasem wiąże się z używaniem ochronników. W najprostszej formie są to tzw. stopery służące do zamknięcia przewodu słuchowego zewnętrznego i można je kupić w aptece.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr-Jan-Bardadin.jpg
Dr n. med. Jan Bardadin

Jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie. Współpracował z renomowanymi placówkami medycznymi w kraju i za granicą, m.in. jako asystent w Klinice Otolaryngologii Akademii Medycznej (obecnego Uniwersytetu Medycznego) w Warszawie, jako laryngolog chirurg w Klinice Carmona we włoskiej Mesynie, a także jako Ordynator Oddziału Otolaryngologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Specjalizuje się w chirurgii otolaryngologicznej. W Centrum Medycznym MML zajmuje się przede wszystkim leczeniem operacyjnym: chirurgią ucha (drenażem jam bębenkowych, dekompresją trąbek słuchowych, leczeniem otosklerozy, operacjami z zakresu tympanoplastyki), chirurgią onkologiczną, w tym operacjami guzów ślinianek krtani, endoskopowymi i klastycznymi operacjami zatok obocznych nosa, mikrochirurgiami krtani, operacjami korekcyjnymi przegrody nosa i zastawki nosa oraz operacjami nosa zewnętrznego (rynoplastyką).

Inne porady tego eksperta