Balonoplastyka - balonikowanie zatok metodą XprESS LOProfile

2017-12-29 12:59

Balonoplastyka, czyli balonikowanie zatok, to nowoczesna metoda leczenia zatok. Balonoplastyka pozwala na bezbolesne udrożnienie zatok. Jednak często pacjenci kojarzą leczenie z bolesną punkcją lub wielomiesięcznym przyjmowaniem antybiotyków. To sprawia, że wielu chorych nie szuka pomocy u laryngologa. Sprawdź, na czym polega balonikowanie zatok.

Chore zatoki - leczenie bez bólu
Autor: thinkstockphotos.com Chore zatoki - leczenie bez bólu

Spis treści

  1. Balonoplastyka, czyli balonikowanie zatok
  2. Balonoplastyka (balonikowanie zatok) XprESS LOProfile - przed zabiegiem
  3. Balonoplastyka (balonikowanie zatok) XprESS LOProfile - na czym polega?

Balonoplastyka, czyli balonikowanie zatok (inaczej też balonowanie,  balonizacja) to minimalnie inwazyjna, szybka, bezpieczna i skuteczna metoda leczenia stanów zapalnych zatok. Chore zatoki to bardzo rozpowszechniony i często lekceważony problem. – Zapalenie zatok najczęściej pojawia się jako powikłanie infekcji górnych dróg oddechowych – wyjaśnia dr n. med. Michał Michalik. – Do rozwoju choroby przyczyniają się wirusy (tzw. rynowirusy, koronawirusy lub wirusy grypy różnych typów), ale schorzenia zatok mogą mieć także podłoże alergiczne. Blisko połowa przypadków zapaleń rozwija się w następstwie reakcji uczuleniowej. Do innych czynników sprzyjających rozwojowi choroby należą ropnie zębów oraz częste infekcje bakteryjne i grzybicze.

Balonoplastyka, czyli balonikowanie zatok

Nowoczesna laryngologia już dawno porzuciła drastyczne metody operowania zatok. Leczenie można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta, oszczędzić mu bólu i długiej rekonwalescencji. Obecnie większość zabiegów przeprowadza się technikami endoskopowymi, które są przyjazne dla chorych, mniej obciążające i zdecydowanie mniej bolesne. Najnowocześniejszą techniką operowania zatok jest balonoplastyka XprESS LOProfile.

Polska jest drugim, po Wielkiej Brytanii, krajem w Europie, który tę metodę leczenia może zaproponować swoim pacjentom. – XprESS LOProfile jest unowocześnioną metodą znanego już wcześniej balonikowania – wyjaśnia dr Michalik. – Daje trwalsze efekty terapeutyczne niż klasyczne balonikowanie. Dzięki minimalnej ingerencji w struktury nosa, śluzówki i zatoki umożliwia pacjentowi szybki powrót do codziennych obowiązków. Cenne jest również to, że metoda ta może być zastosowana także u dzieci, które ukończyły 5. rok życia.

Balonoplastyka (balonikowanie zatok) XprESS LOProfile - przed zabiegiem

Bardzo ważny jest wywiad, z którego lekarz dowiaduje się o chorobach współistniejących, rodzinnych obciążeniach zdrowotnych i dolegliwościach pacjenta. Występowanie alergii, nieżytu górnych dróg oddechowych, polipów, ale także problemów gastrycznych ma znaczenie przy kwalifikowaniu chorego do zabiegu (zaburzenia wchłaniania, alergie czy nietolerancje pokarmowe są powiązane ze schorzeniami zatok). Przeprowadza się też badanie endoskopowe, czyli wprowadzenie przez nos specjalnego przewodu zakończonego kamerą.

Na monitorze lekarz widzi, w którym miejscu zatok występują nieprawidłowości w budowie lub ogniska choroby. Badanie pokazuje, co jest przyczyną schorzenia – skrzywienie przegrody nosa, co utrudnia prawidłową wentylację zatok, przerost małżowin, polipy. – Większość problemów zdrowotnych dotyczących zatok ma związek z ich nieprawidłową wentylacją – wyjaśnia dr Michalik. – Im gorzej działa nasz nos, tym gorzej zatoki są wentylowane. Każda przeszkoda, utrudniająca swobodny przepływ powietrza przez zatoki powoduje, że gromadzi się w nich wydzielina. Bez dostępu tlenu zaczynają się rozwijać różne drobnoustroje chorobowe. Kolejnym badaniem jest rynometria, czyli ocena drożności nosa. Kluczowym badaniem dla oceny stanu zatok jest tomografia komputerowa, która jednak nie zastąpi wcześniej wymienionych.

Warto wiedzieć

Klasyczna balonoplastyka zatok jest zabiegiem refundowanym przez NFZ. XprESS, pomimo tego, że jest tańszą metodą – nie. Za zabieg trzeba zapłacić ok. 6,5 tys. zł.

Balonoplastyka (balonikowanie zatok) XprESS LOProfile - na czym polega?

Metoda XprESS LOProfile polega na balonikowaniu (cewnikowaniu) ujść zatok. – Jej zaletą jest mała inwazyjność – mówi dr Michalik – Podczas zabiegu nie usuwa się żadnych tkanek, co jest charakterystyczne dla innych zabiegów. Najlepsze efekty osiąga się przy balonikowaniu zatok czołowych, do których – z powodu budowy – trudno dotrzeć.

Zabieg jest bezbolesny, ale dla lepszego komfortu u dorosłych wykonuje się znieczulenie miejscowe, natomiast u dzieci, dla bezpieczeństwa – głębsze znieczulenie. Przez dziurkę nosa wprowadza się endoskop zakończony kamerą. Następnie wprowadza się cewnik z balonem. Gdy lekarz dotrze do zablokowanego ujścia zatoki, wypełnia balon, pod dużym ciśnieniem (10 atmosfer), solą fizjologiczną. Rozprężony balon uciska ujścia zatok i nadaje im właściwy kształt.

– Tkankę, z której zbudowane są ujścia zatok, można porównać do miękkiego pumeksu – wyjaśnia doktor. – Jeżeli uciskamy ją przez 5-6 sekund, odkształca się i po usunięciu balonu pozostaje w niezmienionej formie. Po otworzeniu zatoki można ją wypłukać lub wprowadzić do niej odpowiednie leki. Po zakończeniu zabiegu pacjent musi pozostać w klinice przez godzinę, aby lekarze mieli pewność, że wszystko jest w porządku. Ułatwienie dostępu powietrza do zatoki przynosi natychmiastową ulgę. Zabieg jest bezkrwawy i nie wymaga stosowania opatrunków wewnątrz nosa. XprESS LOProfile ma jeszcze jedną zaletę: nawet bezpośrednio po jego wykonaniu można odbyć lot samolotem, co nie jest możliwe przy operacjach wykonywanych klasycznymi metodami. Na pierwszą wizytę kontrolną należy się zgłosić po tygodniu od zabiegu, na drugą – za miesiąc.

Efekt zabiegu ostatecznie ocenia się po trzech miesiącach, aby zatoki mogły się zregenerować. Wtedy też wykonuje się ponownie badanie endoskopowe, rynometrię i tomografię komputerową.

Ważne

Często chorujemy

Co trzeci Polak przynajmniej raz w życiu przeszedł ostre zapalenie zatok, a co piąty cierpi z powodu przewlekłej infekcji. Specjaliści szacują, że 7 na 10 przypadków bólów głowy, uznawanych przez pacjentów za bóle migrenowe, w rzeczywistości jest objawem chorych zatok.