Zimna aura sprzyja udarom mózgu. Jak skutecznie zmniejszyć zagrożenie?
Zimowe chłody to nie tylko wyzwanie dla odporności, ale i dla zdrowia układu krążenia. Ryzyko udaru rośnie w niskich temperaturach, dlatego znajomość objawów i metod profilaktyki staje się szczególnie istotna. Nowe wytyczne Amerykańskiego Stowarzyszenia Udaru Mózgu podkreślają, że wiele przypadków można zapobiec, wprowadzając zmiany w stylu życia.
Liczba udarów wzrasta zimą
Zdaniem Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego (AHA) udary mózgu częściej zdarzają się zimą. Niemieckie badanie wykazało, że każdy spadek temperatury o 2,9 stopnia Celsjusza powodował wzrost częstotliwości występowania udarów o 11 proc.
Według ekspertów z Northwestern Medicine zimna aura wpływa na kurczenie się naczyń krwionośnych, tym samym podnosząc ciśnienie tętnicze krwi i zwiększając ryzyko groźnych dla zdrowia incydentów, takich jak zawał czy udar.
Nie bez znaczenia jest też okres świąteczny, który w połączeniu z zimną pogodą powoduje wzrost hormonów stresu, co dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Jak zmniejszyć ryzyko udaru mózgu?
Okazuje się, że pozostanie w domu na całą zimę nie jest dobrym rozwiązaniem. Zamiast tego eksperci zalecają stosowanie się do następujących wskazówek:
- ubieraj się stosowanie do pogody, warstwowo, nie zapominaj o grubych skarpetach, czapce i rękawiczkach,
- jeśli przebywasz na zewnątrz przez dłuższy czas, regularnie wchodź do ciepłych pomieszczeń, aby się ogrzać,
- unikaj picia alkoholu, ponieważ sprawia, że nie czujesz, że jest ci zimno,
- regularnie się badaj, sprawdzaj wartości ciśnienia i zmniejsz spożycie soli,
- utrzymuj zdrową wagę i regularnie ćwicz,
- stosuj dietę śródziemnomorską,
- zrezygnuj z używek,
- jeśli czujesz się źle, nie zwlekaj z wezwaniem pomocy.
Eksperci twierdzą, że stosowanie diety śródziemnomorskiej bogatej w produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa i rośliny strączkowe, a także zdrowe dla serca tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zdarzenia sercowo-naczyniowego nawet o 26 proc. w porównaniu z osobami na diecie niskotłuszczowej.
Według The Washington Post około 80 proc. udarów można zapobiec, należy jednak wiedzieć, co szkodzi najbardziej. Duże badanie wykazało, że w latach 1990-2006 doszło do 11 500 urazów spowodowanych odśnieżaniem w USA, połowa dotyczyła zdarzeń sercowo-naczyniowych i wszystkie skończyły się śmiercią.
Przegląd opublikowany w czasopiśmie Stroke wykazał, że nawet krótkotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza może zwiększyć ryzyko udaru. Niebezpieczny dla zdrowia jest też stres, badania pokazują, że jedno stresujące wydarzenie w życiu zwiększa ryzyko udaru aż o 17 proc., dwa o 31 proc.