Pojawia się już u 30-latków i może spowodować zawał serca. Kluczem jest sól

2023-04-25 10:19

Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy w naszym kraju coraz młodszych osób. Już u trzydziestoletnich pacjentów może wystąpić nadciśnienie, które znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, zawału serca czy udaru mózgu. Skala zjawiska jest coraz większa, a lekarze informują, że odpowiada za nie złe odżywianie.

Pojawia się u trzydziestolatków i może spowodować zawał serca. Lekarze apelują: Zmieńmy dietę
Autor: Getty Images Pojawia się u trzydziestolatków i może spowodować zawał serca. Lekarze apelują: "Zmieńmy dietę"

Nadciśnienie tętnicze to choroba naszego społeczeństwa. Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, na nadciśnienie choruje 10 milionów Polaków, a statystyki te z roku na rok rosną. I choć powszechnie uważamy, że nadciśnienie jest problemem ludzi w średnim wieku i seniorów, z danych lekarzy wynika, że coraz częściej chorują młodzi ludzie.

Nadciśnienie tętnicze chorobą trzydziestolatków

Nadciśnienie tętnicze coraz częściej jest diagnozowane u trzydziesto- i czterdziestolatków. Najczęściej wynika z nieodpowiedniego stylu życia, braku aktywności fizycznej, zbyt silnego stresu oraz złego odżywiania.

NFZ zwraca uwagę również na zwiększającą się liczbę ludzi otyłych. Jak wynika ze statystyk, w 2016 roku 23 procent kobiet i 25 procent mężczyzn chorowało na otyłość. Dziś te liczby są już inne i w 2025 roku mogą osiągnąć odpowiednio 25 procent dla kobiet i 30 procent dla mężczyzn.

Za dużo soli w diecie

Przyczyną nadciśnienia, oprócz otyłości, braku aktywności fizycznej i stresu, najczęściej jest złe odżywianie. Dieta zachodnia, w której występuje dużo glutenu, cukru i soli, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca, cukrzyca, otyłość. W przypadku nadciśnienie szczególne znaczenie ma nadmiar soli w diecie.

Sól występuje w większości przetworzonych produktów. Dodawana jest do gotowych zup i sosów, mrożonek, dań w puszkach, parówek, wędlin, pasztetów, a nawet pieczywa. Sól mogą zawierać także soki warzywne, dlatego zawsze należy dokładnie czytać etykiety produktów.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu sercowo-naczyniowego, w przebiegu której występuje podwyższone lub wysokie ciśnienie krwi. Za prawidłowe wartości uważa się ciśnienie 120/80 mm Hg. Już niewielkie odchylenie od normy w wysokości 140/90 mm Hg uważane jest za nadciśnienie tętnicze. Ciśnienie trzeba obserwować, mierząc je dwa razy dziennie, najlepiej rano po przebudzeniu i wieczorem. Powtarzające się podwyższone wartości powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. 

Przy podwyższonym ciśnieniu nie zawsze konieczne jest przyjmowanie leków. Czasem wystarczy zmiana diety, wykluczenie z jadłospisu soli, zwiększenie aktywności fizycznej. Należy o to dbać, bo nieleczone nadciśnienie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, a także zawału serca czy udaru.