O wrodzonej chorobie dowiedziała się w wieku 38 lat. Mogło ją zabić własne serce

2023-02-13 8:54

Taylor Giacoma o swojej chorobie dowiedziała się dopiero przed czterdziestką. I choć stan ten nie stanowi zagrożenia dla życia, gdy jest pod stałą kontrolą lekarzy, późne rozpoznanie choroby w przypadku Taylor mogło skończyć się fatalnie.

O wrodzonej chorobie dowiedziała się mając 38 lat. Mogło ją zabić własne serce
Autor: Facebook O wrodzonej chorobie dowiedziała się mając 38 lat. Mogło ją zabić własne serce

Taylor Giacoma nie miała pojęcia, że od dnia narodzin żyła z chorobą, która zagraża jej sercu. Jak sama przyznaje - czasami serce biło mocniej, ale nie przypuszczała, że to oznacza kłopoty ze zdrowiem. Taylor ma obecnie 44 lata i opowiada o tym, jak doszło do zdiagnozowania schorzenia.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

"Nienormalne bicie serca"

Taylor wspomina, że szybsze bicie serca towarzyszyło jej od wielu lat, więc myślała, że po prostu "tak ma". Gdy miała 38 lat tym objawom zaczęły towarzyszyć zawroty głowy. Dopiero wtedy poczuła, że "coś jest nie tak". 

Wcześniej kobieta bagatelizowała te dolegliwości, ponieważ znikały tak szybko, jak się pojawiały. W końcu jednak zdecydowała się na wizytę u lekarza, gdzie wykonano badanie EKG.

Wyniki badania ujawniły, że Taylor cierpi na zespół Wolffa-Parkinsona-White'a. Jak sama przyznaje, diagnoza była dla niej zaskoczeniem, zwłaszcza, że - jak się okazało - choroba była z nią od urodzenia. Nigdy wcześniej nie doszło do rozpoznania, choćby przy okazji rutynowych badań.

Zespół Wolffa-Parkinsona-White'a można leczyć

Z zespołem Wolffa-Parkinsona-White'a żyje wiele osób i z reguły nie powinna ona stanowić zagrożenia dla życia - pod warunkiem, że pacjent wie, że choruje. Inaczej jest w sytuacji, gdy chory nie jest świadomy.

Najbardziej zagrożone na trudny przebieg i powikłania są osoby, u których zwyczajowym objawom towarzyszy migotanie przedsionków. U Taylor zaplanowano ablację serca (zabieg mający na celu leczenie zaburzeń rytmu), która miała rozwiązać ten problem. Pierwsze dwie próby zakończyły się niepowodzeniem, udało się dopiero za trzecim razem.

Taylor zwraca uwagę na fakt, że chorobę nie zawsze widać na zewnątrz, dlatego warto zawsze słuchać swojego organizmu i wszelkie nieprawidłowości konsultować z lekarzem.

Jak objawia się zespół Wolffa-Parkinsona-White'a?

Objawy zespołu Wolffa-Parkinsona-White'a (WPW) to: 

  • kołatanie serca
  • zawroty głowy
  • duszność
  • ból w klatce piersiowej
  • omdlenia.

Wystąpienia powyższych objawów może być sygnałem, że należy skonsultować się z kardiologiem, który zleci wykonanie niezbędnych badań.