Jak rozpoznać, że serce bije nieprawidłowo? Kardiolog o sygnałach ostrzegawczych

2023-06-06 13:53

Wiele z chorób układu krążenia rozwija się po cichu. Chorzy nie dostrzegają niepokojących objawów, które mogą mieć druzgocące konsekwencje. O znakach ostrzegawczych charakterystycznych dla nieprawidłowego bicia serca opowiada kardiolog. Ich znajomość może uratować zdrowie i życie.

Jak rozpoznać, że serce bije nieprawidłowo? Kardiolog o sygnałach ostrzegawczych
Autor: Getty Images Jak rozpoznać, że serce bije nieprawidłowo? Kardiolog o sygnałach ostrzegawczych

Lekarze podkreślają, jak istotne jest, by obserwować swoje ciało. Organizm, gdy dzieje się z nim coś złego, może to sygnalizować na wiele sposobów. Przeoczenie sygnałów, jakie nam daje, może słono kosztować.

Zaburzenia rytmu serca dotykają także młode osoby

Arytmia serca najczęściej dotyka osoby powyżej 65. roku życia. W tej populacji cierpi na nią prawie 20 proc. Polaków. Ale to także poważne zagrożenie dla osób młodszych, dlatego wiek wcale nie oznacza, że dana osoba nie będzie cierpiała na ten najczęstszy rodzaj zaburzeń rytmu serca.

Czy arytmia serca jest groźna? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Jej najczęstsza forma, czyli migotanie przedsionków znacząco, bo aż pięciokrotnie, zwiększa ryzyko udaru i śmierci w jego wyniku.

Zapracowanie, niewiedza i ignorancja sprzyjają zapominaniu o tym, jak ważne jest regularne monitorowanie własnego stanu zdrowia. A jest to istotne również ze względu na fakt, że wcześnie wykryte niepokojące problemy z sercem, można skutecznie leczyć i zapobiegać ich groźnym skutkom.

Objawy, które sygnalizują nieprawidłowe bicie serca

Profesor Sir Nilesh Samani, który jest dyrektorem medycznym BHF, zaznacza, że niepokojąca jest już sama liczba osób, które nie zna swojej diagnozy i nieświadomie funkcjonuje, nie mając pojęcia, iż cierpi na podwyższone ryzyko udaru mózgu.

Z kolei kardiolog Anthony Chow wskazuje na kluczowe znaki ostrzegawcze, które powinny skłonić do wizyty z lekarzem, czyli:

  • kołatanie serca,
  • uczucie osłabienia, omdlenia,
  • zawroty głowy,
  • duszność,
  • nadmierne zmęczenie,
  • dyskomfort w klatce piersiowej.

- Nie wszyscy doświadczają dokładnie tych objawów, a w niektórych przypadkach pacjenci mogą nie odczuwać żadnych symptomów – dodał ekspert. Choć powyższe sygnały nie muszą świadczyć o problemach z sercem, warto porozmawiać o nich ze swoim lekarzem.

Co lubi nasze serce i czym jest "rzeka życia"? Proste odpowiedzi naszej ekspertki.

Arytmia może zwiastować zawał serca

Ekspert zaznacza, że szczególnie ostrożnie do tego typu znaków ostrzegawczych powinny podchodzić osoby, u których trwają długo, nie poprawiają się albo coraz bardziej się nasilają, a także pacjenci, którzy mieli w przeszłości problemy kardiologiczne.

- To nie jest normalne, że jesteśmy świadomi bicia naszego serca, chyba że występuje zaburzony rytm. Ostre przypadki objawów mogą być sygnałem ostrzegawczym czegoś poważniejszego, dlatego ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, jeśli jesteś zaniepokojony. W niektórych przypadkach arytmia może wskazywać na nagły wypadek medyczny taki jak zawał serca – ostrzega kardiolog.