Dlaczego ciągle masz zimne dłonie? Być może cierpisz na którąś z tych dolegliwości

2022-12-02 10:46

Przyczyną zimnych dłoni jest wszystko to, co powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Kiedy przebywamy w zimnym pomieszczeniu, jest to naturalna reakcja organizmu. Natomiast uczucie zimnych dłoni przez długi czas może mieć poważniejsze podłoże. Jakie schorzenia powodują, że nasze dłonie są wciąż zimne?

Dlaczego ciągle masz zimne dłonie? Być może cierpisz na którąś z tych dolegliwości
Autor: Getty Images Zimne dłonie mogą być objawem różnych schorzeń.

Ochłodzenie dłoni i stóp jest normalnym procesem w przypadku przebywania w niskich temperaturach. Wtedy naczynia krwionośne zwężają się, przez co przepływa w tych miejscach mniej krwi. Mniej krwi oznacza mniej ciepła, dlatego dłonie stają się zimne. Jest to jak najbardziej normalna reakcja. Natomiast, jeśli chłodne dłonie utrzymują się cały czas, może to świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

Zespół Raymunda

Jedną z przyczyn zimnych dłoni jest zespół Raymunda, czyli czasowe zwężenie niektórych naczyń krwionośnych prowadzących do kończyn. Innym objawem tego zjawiska są bardzo blade palce dłoni i stóp.

W większości przypadków wystąpienie zespołu Raymunda nie jest jasne. Bywa, że przyczyną są niedobory odporności lub wysokie ciśnienie krwi.

Cukrzyca

U osób z niekontrolowaną cukrzycą szanse na tworzenie się złogów tłuszczu w naczyniach krwionośnych, co może spowodwać ich zwężenie i stwardnienie oraz hamowanie przepływu krwi.

Urazy

Uszkodzenie tkanek może powodować zahamowanie przepływu krwi do tego obszaru.

Jeśli ktoś przeszedł operację ręki lub ramienia albo doznał urazu w przeszłości, może to mieć wpływ na to, jak ciepłe są jego kończyny.

Niedokrwistość

Zimne dłonie mogą być również objawem niedokrwistości. W takim przypadku może dojść do upośledzenia transportu bogatej w tlen krwi w organizmie, czego skutkiem są zimne dłonie i stopy.

Palenie papierosów

Przyczyną zimnych dłoni i stóp może być również palenie papierosów. Wszystko dlatego, że nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejsza przepływ krwi, tym samym sprawiając, że dłonie stają się zimne.

Konsekwencje zimnych dłoni

Zjawisko zimnych dłoni może powodować łamliwość paznokci, suchą, popękaną lub odbarwioną skórę oraz uczucie mrowienia lub drętwienia. Z biegiem czasu dłonie mogą stać się mniej wrażliwe na zimno, a nawet tkliwe. W przypadku dotyku zimnymi dłońmi, może pojawić się ból.

Zmniejszony dopływ krwi może również spowolnić gojenie się ran na dłoniach i stopach w przypadku urazu, potencjalnie umożliwiając utrzymywanie się i rozwój infekcji.

Długotrwałe uczucie zimnych dłoni może przyczynić się do zahamowania przepływu krwi w tym obszarze, a w konsekwencji - uszkodzenia nerwów. Uszkodzone nerwy, wraz ze zwiększonym ryzykiem infekcji, może w skrajnych przypadkach skutkować koniecznością amputacji.