Co to jest rozrusznik serca? Rodzaje rozruszników serca

2013-02-12 14:18

Rozrusznik serca (stymulator serca, kardiostymulator) to urządzenie, którego zadaniem jest pobudzanie pracy serca. Rozrusznik serca wszczepia się choremu, gdy w wyniku różnych schorzeń układu krążenia dochodzi do zaburzeń rytmu serca.

Co to jest rozrusznik serca? Rodzaje rozruszników serca
Autor: Shutterstock Rozrusznik serca (stymulator serca, kardiostymulator) to urządzenie, którego zadaniem jest pobudzanie pracy serca. Rozrusznik serca wszczepia się choremu, gdy w wyniku różnych schorzeń układu krążenia dochodzi do zaburzeń rytmu serca.

Spis treści

  1. Rozrusznik serca: wymiana
  2. Rozrusznik serca: zadania
  3. Rozrusznik serca: programowanie
  4. Rodzaje stymulatorów serca

Rozrusznik serca to niewielkie urządzenie wszczepiane chorym, którzy mają zaburzenia rytmu serca. O tym, że rozrusznik serca może skutecznie pomóc chorym, może świadczyć fakt, że pierwszy pacjent - Szwed Arne Larsson, któremu wszczepiono stymulator serca miał zamontowane kolejno aż 24 rozruszniki - zmarł w wieku 86 lat.

Rozrusznik serca: wymiana

Rozrusznik serca to urządzenie automatyczne, które pobudza pracę serca przy pomocy impulsów elektrycznych. Symulator serca ma własną baterię, której żywotność wynosi od 7 do 15 lat. Gdy bateria się wyczerpie, rozrusznik serca należy wymienić.

Rozrusznik serca: zadania

Rozrusznik serca wyczuwa rytm serca chorego, a także wytwarza własne sygnały elektryczne, które dostosowuje do bicia serca chorego w określonym momencie. Stymulator włącza się do działania dopiero wtedy, gdy zanika własne bicie serca, aby dwa rytmy: chorego i stymulatora nie kolidowały ze sobą.

Rozrusznik serca: programowanie

Nowoczesne rozruszniki serca można programować w dowolnym momencie z zewnątrz ciała pacjenta. Dzięki temu korzystanie z urządzenia jest bezpieczniejsze i bardziej komfortowe, a bateria wystarcza na dłużej.

Rodzaje stymulatorów serca

  • antyarytmiczny - zaczyna działać, gdy wyczuje pojawienie się częstoskurczu, i przerywa go;
  • jednojamowy - stymuluje prawy przedsionek lub prawą komorę, a stamtąd impulsy rozprzestrzeniają się na cały mięsień serca;
  • dwujamowy - elektrody znajdują się w prawym przedsionku, a także w prawej komorze;
  • trójjamowy - najbardziej obiecującym zastosowaniem jest tu ciężka niewydolność serca; elektrody znajdują się w prawym przedsionku oraz w prawej i lewej komorze. Stymulacja tego rodzaju poprawia sprawność serca jako pompy krwi; pozwala uniknąć przeszczepu serca lub bardzo odsunąć go w czasie;
  • dwujamowy-dwuprzedsionkowy - stanowi istotną pomoc w zapobieganiu napadom migotania przedsionków, elektrody są umieszczone w prawym i w lewym przedsionku, może mieć dodatkowo trzecią elektrodę w prawej komorze;
  • z adaptacyjną zmianą częstości - za pomocą czujnika można zmienić i przystosować jego częstość do danej sytuacji, np. podczas wysiłku, zapewnia komfort życia ludziom aktywnym, a także poprawia efektywność terapii niewydolności serca u ludzi starszych.