Chcesz uniknąć zawału i udaru? Ćwicz o tej porze dnia
O tym, że sport to zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Okazuje się jednak, że jeśli chodzi o zachowanie w zdrowiu układu sercowo-naczyniowego, kluczowym aspektem jest pora, o której wykonujemy ćwiczenia. Kiedy więc najlepiej ćwiczyć?
Choroby sercowo-naczyniowe są przyczyną połowy zgonów na świecie. Według danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną prawie 500 zgonów każdego dnia. Istnieją jednak sposoby na to, by im zapobiegać. Jednym z nich jest aktywność fizyczna.
Poranne ćwiczenia wyjdą ci na zdrowie
„Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia są dobre dla zdrowia serca, a nasze badanie wskazuje, że poranna aktywność wydaje się być najkorzystniejsza” – powiedziała autorka badania, Gali Albalak z Leiden University Medical Centre w Holandii.
W badaniu wzięło udział 86 657 osób dorosłych w wieku od 42 do 78 lat. Nie wykazywali oni żadnych oznak występowania chorób układu krążenia. 58 procent badanych stanowiły kobiety.
Uczestnicy badania byli obserwowani pod kątek aktywności i wystąpienia chorób sercowo naczyniowych (udaru lub choroby wieńcowej).
W ciągu ośmiu lat od obserwacji choroba wieńcowa rozwinęła się u 2911 uczestników, a 796 miało udar.
Wśród tych osób najniższe ryzyko chorób serca i udaru występowało u osób, które były aktywne między godziną 8 a 11 rano.
Badacze podzielili również te osoby na cztery grupy, w zależności od pory aktywności fizycznej: południe, wczesne rano, późny poranek i wieczór.
Uczestnicy, którzy byli najbardziej aktywni wczesnym rankiem lub późnym rankiem, mieli odpowiednio o 11% i 16% mniejsze ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej w porównaniu z grupą referencyjną. Ponadto osoby, które były najbardziej aktywne późnym rankiem, miały o 17% mniejsze ryzyko wystąpienia udaru w porównaniu z grupą referencyjną.
Zależność ta dotyczyła w szczególności kobiet. Kobiety, które były najbardziej aktywne w godzinach porannych miały odpowiednio o 22% (wczesny ranek) i 24% (późny ranek) mniejsze ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej w porównaniu z grupą referencyjną. Ponadto kobiety, które były najbardziej aktywne późnym rankiem, miały o 35% mniejsze ryzyko wystąpienia udaru w porównaniu z osobami ćwiczącymi o innych porach.
„Było to badanie obserwacyjne i dlatego nie możemy wyjaśnić, dlaczego powiązania były wyraźniejsze u kobiet. Nasze odkrycia uzupełniają dowody na korzyści zdrowotne płynące z aktywności fizycznej, sugerując, że poranna aktywność, a zwłaszcza późna rano, może być najkorzystniejsza. Jest zbyt wcześnie, aby oficjalne zalecenia nadawały priorytet porannym ćwiczeniom, ponieważ jest to całkiem nowa dziedzina badań. Mamy jednak nadzieję, że pewnego dnia będziemy mogli udoskonalić obecne zalecenia, po prostu dodając informację: „Podczas ćwiczeń zaleca się robić to rano” - podkreśliła Albalak.
Polecany artykuł: