Sprawdź, ile możesz żyć. Prosty test przewidzi też ryzyko cukrzycy i depresji

2025-05-24 19:33

Test, który zajmuje tylko kilka minut, może pomóc przewidzieć długość twojego życia oraz określić ryzyko wystąpienia cukrzycy i depresji. Poznaj proste narzędzie, które pozwoli ci lepiej zadbać o zdrowie i zapobiec poważnym chorobom.

Test, który zajmuje tylko kilka minut, może pomóc przewidzieć długość twojego życia oraz określić ryzyko wystąpienia cukrzycy i depresji. Poznaj proste narzędzie, które pozwoli ci lepiej zadbać o zdrowie i zapobiec poważnym chorobom.
Autor: Getty Images

Prosty test na długość życia i ryzyko chorób

Prosty test, który trwa zaledwie kilka minut, jest w stanie przewidzieć ryzyko wystąpienia różnych chorób oraz oszacować przewidywaną długość życia. Odkryto go już w latach 50. XX wieku i od tamtej pory zdobył ugruntowaną pozycję w medycynie.

Lawrence Hayes, wykładowca fizjologii na Uniwersytecie Lancaster, wyjaśnia, że test ocenia zdolność samodzielnego poruszania się w domu, a także wskazuje na ryzyko rozwoju określonych schorzeń. Metoda polega na pomiarze chwytu - siły, jaką generują mięśnie dłoni oraz przedramienia podczas wykonywania czynności, takich jak chwytanie, ściskanie przedmiotu czy potrząsanie dłonią.

Ta czynność obejmuje złożoną interakcję między różnymi grupami mięśni znajdującymi się w przedramieniu, a także mięśniami w samej dłoni

- wyjaśnił.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity
Poradnik Zdrowie Google News

To tani, łatwy i nieinwazyjny sposób pomiaru siły mięśni.

Test ten jest stosowany od połowy lat 50. XX wieku jako miara ogólnego stanu zdrowia. Od tego czasu ten prosty test został uznany za wiarygodny wskaźnik różnych aspektów zdrowia - niektórzy badacze sugerują nawet, że siła chwytu może być używana do określania ryzyka wystąpienia u danej osoby cukrzycy typu 2 i depresji

- powiedział ekspert.

Standardową metodą pomiaru siły chwytu jest użycie ręcznego dynamometru, czyli urządzenia, które pozwala na dokładne zmierzenie siły mięśniowej danej osoby. Można kupić go w sklepie internetowym za 20-40 złotych.

Test wykonuje się w pozycji siedzącej. Przedramię powinno być zgięte pod kątem 90 stopni, a nadgarstek ustawiony w pozycji neutralnej. Następnie ściskamy dynamometr z maksymalną siłą, zazwyczaj powtarzając tę czynność trzy razy, za każdym razem trzymając uchwyt przez około minutę.

Średnia najwyższych odczytów z każdej ręki, a czasami tylko z ręki dominującej, jest następnie rejestrowana jako siła chwytu danej osoby. Można ją mierzyć zarówno w kilogramach, jak i funtach. Wartość siły chwytu poniżej 29 kg dla mężczyzn i 18 kg dla kobiet jest zazwyczaj uważana za niską. Możesz kupić dynamometr do pomiaru chwytu dłoni za mniej niż 30 złotych, jeśli chcesz wykonać test w domu

- podkreślił.

Wyniki testu na siłę mięśniową

Rezultaty testu ujawnią prawdę o twoim stanie zdrowia i kondycji organizmu.

Im silniejszy jest chwyt danej osoby, tym bardziej niezależna będzie w codziennym życiu, gdy się zestarzeje. Oznacza to, że będzie w stanie wykonywać normalne codzienne czynności bez pomocy, takie jak wstawanie z krzesła i poruszanie się po domu. Znaczna część dowodów pokazuje również, że słaba siła chwytu jest nie tylko powiązana z większą podatnością na szeroki zakres chorób przewlekłych, w tym raka i chorób układu krążenia, ale także z większym ryzykiem przedwczesnej śmierci z powodu tych chorób przewlekłych

- wyjaśnił.

Jednak to niejedyne wyniki testu z użyciem dłoni. Naukowcy zauważyli również związek między niską siłą chwytu a wyższym ryzykiem wystąpienia depresji, lęku czy cukrzycy, a to tylko niektóre z przykładów.

Co więcej, istnieje istotna korelacja między siłą chwytu a długością życia. W badaniu okazało się, że osoby, które zmarły przed 79. rokiem życia, miały 2,5 razy mniejsze szanse, by znaleźć się w grupie 33 proc. osób o najsilniejszym uchwycie w średnim wieku, w porównaniu do tych, które dożyły 100 lat.

Siła chwytu jest miarą zastępczą całkowitej siły i rozmiaru mięśni. Oznacza to, że sama siła chwytu nie jest przyczyną wczesnej śmiertelności lub choroby, ale jest skorelowana z przyczyną wczesnej śmiertelności lub choroby (taką jak niska masa mięśniowa lub siła mięśni nóg)

- dodał.

Masa mięśniowa jest niezwykle ważna dla naszego ogólnego zdrowia, pełni bowiem kluczową rolę w procesach metabolicznych organizmu. Mięśnie pomagają regulować poziom cukru we krwi, usuwając glukozę z krążenia. To może tłumaczyć, dlaczego większa masa mięśniowa chroni przed rozwojem cukrzycy.

Mięśnie uwalniają również substancje chemiczne zwane miokinami, które wpływają na inne tkanki i narządy w ciele, takie jak tłuszcz, kości, jelita, wątroba, a nawet skóra i mózg. Te miokiny wydają się mieć działanie ochronne na wszystkie te tkanki. Sugeruje to, że mięśnie zapewniają więcej niż tylko siłę potrzebną do poruszania naszym ciałem

- powiedział.

Ten test to tani i łatwy sposób oceny ogólnego stanu zdrowia danej osoby. Dzięki niemu można szybko uzyskać cenne informacje o kondycji swojego organizmu, bez konieczności wykonywania skomplikowanych badań.

Regularne wykonywanie tego testu pozwala monitorować zmiany w sile mięśniowej, które mogą świadczyć o poprawie lub pogorszeniu stanu zdrowia. To z kolei pomaga lepiej dostosować codzienną aktywność fizyczną i nawyki żywieniowe, aby skuteczniej zadbać o swoje samopoczucie i zapobiegać potencjalnym chorobom.