Silny stan zapalny żołądka [Porada eksperta]

2013-04-08 15:12 Krystyna Knypl

Niedawno miałem gastroskopię. Wynik : żołądek - śluzówka silnie przekrwiona i rozpulchniona o zatartym rysunku naczyniowym. Przełyk i okolice wpustu prawidłowe.Odzwiernik - drożny, kształtny. Mój lekarz po przeczytaniu powiedział, że jest to silny stan zapalny żołądka. Co to jest za choroba? Czy to coś groźnego? Czy mogą być jakieś groźne powikłania? Jak to leczyć i czy można to wyleczyć domowym sposobem?

Zapalenie żołądka jest reakcją błony śluzowej na działanie czynników szkodliwych. Schorzenie to jest szeroko rozpowszechnione na całym świecie i jest jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do gabinetu lekarskiego. Rozpoznanie choroby stawiane jest na podstawie badania endoskopowego oraz badania pobranego wycinka śluzówki pod mikroskopem (czyli badania histopatologicznego). Pomocny w rozpoznaniu jest także test urazowy. Objawy zapalenia błony śluzowej żołądka to uczucie ssania lub bólu w nadbrzuszu, uczucie pełności, niekiedy może występować nieprzyjemny zapach z ust. Przyczyną wywołującą stan zapalny jest infekcja bakterią Helicobacter pylori – w wyniku której dochodzi do zmian w budowie śluzówki żołądka i zaburzeń w produkcji śluzu. Stopień nasilenia zmian i ich lokalizacja zależą od indywidualnej odpowiedzi żołądka na infekcję Helicobacter pylori. Pewne znaczenie w rozwoju stanu zapalnego lub jego nasilaniu się mają stresy oraz dieta zawierająca ostre przyprawy, a także pokarmy o smaku kwaśnym. Leczenie stanu zapalnego wymaga stałego i regularnego kontaktu z lekarzem bowiem konieczne jest przyjmowanie dwu leków – antybiotyku i tzw. blokera pompy protonowej – które są dostępne wyłącznie na receptę, nie jest więc możliwe wyleczenie tzw. metodami domowymi. Powinien Pan starannie przestrzegać wskazówek lekarza prowadzącego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Krystyna Knypl

Internista, hipertensjolog, redaktor naczelna "Gazety dla Lekarzy".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE